Apželdinta siena, kuri gali būti įkurdinta ir namuose, ir biure

Už lango šaltas ir niūrus ruduo, tad didžią dalį laiką praleidžiame viduje. Bet jeigu namuose ar darbe yra žydinčių bei žaliuojančių augalų – tada juk žymiai smagiau ten leisti laiką. Vilniuje yra vienas biuras, kuriame net visa didelė siena puikuojasi vešliais kambariniais augalais.

Netradicinę biuro erdvę ir darbuotojų ramybę nuo prašalaičių akių slepia visuomet nuleistos žaliužės ir retas praeivis įtars, kad viduje slypi gaivios žalumos oazė. Čia pirmąkart Lietuvoje įgyvendinta didinga net 40 kv.m ploto gyvų augalų siena su savaiminio laistymo sistema. Naujausios technologijos ir namų jaukumas darbo vietoje – kas gi gali būti geriau? Gal savo namuose tokios sienos ir nesusikursime, bet mažesnę žaliąją sienutę – visai įmanoma, tad šalia šios žaliuojančios sienos verta pasižvalgyti įdomių idėjų.

Pirmiausiai sudomino, kaip gi šie augalai laikosi vertikaliai, kaip jie ten išdėlioti. Ogi viską laiko metalinis karkasas, einantis per visą sieną ir ant kurio pakabintas juodas geotekstilės audeklas su nedidelėmis kišenėmis. Tose kišenėse pripilta derlingo ir laidaus drėgmei substrato, o jame įsodinti augalai.

Asmeninis archyvas

Kiekvienas augalas auga atskiroje kišenėje, tik jis išsikerojęs ir susijungęs su kitais augalais, tad išoriškai atrodo, lyg būtų vientisas sieninis kilimas. Substrato paviršius padengtas keramzito mulčiu, kuris neleidžia per greitai išgaruoti drėgmei arba sugeria drėgmės perteklių ir apsaugo dirvos paviršių nuo įvairių muselių, dažnai mėgstančių įsikurti šalia kambarinių gėlių. Šių augalų, be abejo, niekas su laistytuvu nelaisto ir netręšia, čia įmontuota automatinė laistymo sistema, o vanduo laistymo žarnelėmis nematomai drėkina augalus, o kai reikia – ir patręšia.

Dauguma augalų šioje žalioje sienoje parinkti tokie, kad galėtų augti be tiesioginės saulės šviesos ar pavėsyje, nes saulė augalų beveik nepasiekia dėl jau minėtų žaliuzių, kurios paprastai būna uždarytos. Tam, kad dėl šviesos trūkumo gėlės nebūtų nuskurusios, suvargusios ir ištįsusios – jos papildomai apšviečiamos su šviestuvais, įtaisytais ant lubų.

Asmeninis archyvas

Dauguma ant šios sienos auginamų augalų yra tokie, kurie turi puošniai margus arba ryškiai žalius lapus: marantos, lapinės begonijos, singoniai, chlorofitai (šis augalas yra Nr.1 tarpe augalų, kurie valo orą), aglaonemos, kalatėjos, sukiliai (Epipremnum), filodendrai, paparčiai bei kitos lapinės gėlės. Žydinčių augalų nedaug, tai – begonijos, anturiai, aiškeniai (Aeschynantus), medvenės (Vriesea) bei kt. Nes juk dauguma augalų žydi gan trumpai, o ryškūs ir spalvingi lapai sukuria ne ką mažesnį efektą nei įspūdingi žiedai. Be to, ryškios spalvos per daug atitrauktų dėmesį ir trukdytų susikaupti darbui.

Gėlės rūšimis susodintos ne po vieną, o po keliolika ar keliasdešimt plotuose, nes taip sukuriamas įdomesnis ir patrauklesnis įspūdis. Žalioji siena gyvuoja jau ne pirmus metus, per tą laiką vieni augalai natūraliai išsiplėtė, užkariaudami kitus, o šie pamažu nunyko, tad vyksta natūrali gamtinė kova dėl naujų teritorijų užkariavimo ir išlikimo.

Ar tokią žaliąją sieną įrengti brangu? Be abejo, galime tik įsivaizduoti, kiek tai galėtų kainuoti. Bet džiugu tai, kad lėšos investuojamos ne į dirbtiną prabangą ar išorinį blizgesį, o į ekologišką ir estetišką aplinką, kad įmonės savininkams rūpi darbuotojų ir klientų savijauta bei gerovė. Juk moksliškai įrodyta, kad augalai ne tik švarina orą, bet ir gerina mikroklimatą, žmonės tarp jų geriau jaučiasi.

Namuose taip pat galima susikurti mini sienelę, kurioje puikuotųsi augalai. Jeigu mokate ir galite – pasigaminkite karkasą iš medinių lentelių arba geležinio stovo, kurį aptrauksite tvirta geotekstile ar agroplėvele. Nors paprasčiau yra tiesiog įsigyti sodų prekių parduotuvėje – galima didesnį ar mažesnį, arba tiesiog stovą, skirtą vertikaliajam augalų auginimui. Laistymo sistemos greičiausiai neįrengsite, tad gerai apgalvokite, kur ir kaip nubėgs vandens perteklius laistant, kad vėliau nesusigadintų grindys arba palangė. Kokius kambarinius augalus beauginsite, be abejo, parinkite tokius, kuriems tiks konkreti vieta: šviesamėgius sodinkite pietinėje ir pietrytinėje pusėje, o šėšėlio mėgėjus – šiaurinėje ar vakarinėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis