Muilo gaminimas namų sąlygomis 3 žingsniai (1)

Atsibodo vis tie patys „sintetiniai“ aromatai? Norint, kad namuose netrūktų natūralių kvapų, siūlome pasigaminti muilą patiems. Tiesa, prieš pradedant būtina turėti omenyje: naminio muilo gamyba lengva užsikrėsti ir sunku atsikratyti, tad nenustebkite, jei po pirmo pabandymo tai taps nauju jūsų hobiu.

Išsivirti namuose muilo beveik tas pats kaip pasigaminti paprastą patiekalą. Skirtumas tik vienas: gaminant šią būtiną higienos priemonę atsiveria plačios galimybės pasireikšti jūsų fantazijai ir kūrybingumui. Ir nors procesas reikalauja šiek tiek kantrybės, rezultatas visuomet pateisins lūkesčius.

Taigi, pradžiai reikia pasirinkti vieną iš daugybės gamybos būdų. Čia galima nueiti lengviausiu keliu – nusipirkus specialų muilo pagrindą, į kurį tereikia įmaišyti pasirinktus priedus. Tačiau tokiu atveju rezultatas pernelyg priklauso nuo to, kokį pagrindą pavyko įsigyti, todėl verta praleisti šiek tiek daugiau laiko, ir gaminti muilą nuo pat pradžios.

Būtinos sudedamosios dalys – riebalai ar aliejai, natrio šarmas ir distiliuotas vanduo. Tačiau svarbiausi yra priedai, kuriuos pasirinksite pagal savo skonį. Tam tinka kvapūs eteriniai aliejai, natūralūs dažikliai, įvairiausi prieskoniai ir žolelės. Šiuos elementus rinkitės pagal kvapą ir spalvą. Ne mažiau svarbu pasirinkti tinkamą aliejų ir riebalų mišinį, nuo kurio priklausys jūsų muilo konsistencija.

Pavyzdžiui, gyvuliniai riebalai ar palmių aliejus suteikia muilui kietumo, įmaišius kokosų arba ricinos aliejaus muilas labiau putos, alyvuogių ar saulėgrąžų aliejus suteiks drėkinamųjų savybių. Geriausią rezultatą gausite lygiomis dalimis naudodami visas tris riebalų ir aliejų rūšis – tada muilas bus pakankamai kietas ir patogus naudoti, gausiai putos ir drėkins odą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Alpinariumo įsirengimas  naujo sodo veidas
Pynimas iš laikraščių  pintinėlė per keturias valandas

Kai ingredientai pasirinkti, vieną po kito reikės atlikti šiuos paprastus žingsnius:

1 žingsnis

Ištirpinkite natrio šarmą vandenyje. Naudojant vien gyvulinius riebalus proporcija paprasta – 1:2, tačiau tokiu atveju gausite „ūkišką“ muilą, kuriuo ne itin malonu praustis. Maišant įvairius kitus aliejus, tikslias proporcijas būtina skaičiuoti naudojantis specialia skaičiuokle internete arba ČIA, kur įvedus pasirinktų aliejų kiekį sužinosite, kiek šarmo ir vandens reikia sumaišyti.

Maišant svarbu imtis atitinkamų saugumo priemonių: cheminės reakcijos metu išsiskirs ėdrūs ir pavojingi garai, todėl svarbu akis apsaugoti akiniais, o kvėpavimo takus – specialia kauke. Kai pasversite reikiamą šarmo ir vandens kiekį, laikydami vandenį plastmasiniame arba metaliniame inde atsargiai bei lėtai suberkite į jį natrio šarmą. Stenkitės nesukelti purslų ir būtinai dėvėkite apsaugines pirštines, priešingu atveju rizikuojate smarkiai nudegti. Gautas tirpalas iškart savaime įkais, todėl palikite jį atvėsti saugioje vietoje. Galite atsikvėpti – sunkiausias etapas baigtas.

2 žingsnis

Kol natrio šarmas vėsta, paruoškite kitus ingredientus: riebalus ištirpinkite ant lėtos ugnies, supilkite aliejų. Gautas mišinys taip pat turi šiek tiek atvėsti, kad jo temperatūra būtų apytiksliai tokia pat, kaip turimo natrio šarmo tirpalo. Temperatūroms susilyginus, lėtai ir atsargiai supilkite į riebalus šarmą, ir pradėkite maišyti gautą masę. Naudojantis mentele šis procesas gali užtrukti iki valandos, todėl daug paprasčiau tai daryti elektriniu plaktuvu.

Maišomas muilas privalo tirštėti tol, kol šarmas ir riebalai neatskiriamai susijungs. Patikrinti, ar tai jau įvyko, galima šaukštu užpylus pasemtos masės lašelį ant paviršiaus: jei lašas iškart išsisklaido nepalikdamas pėdsako – maišykite dar, jei prieš išsiskklaidydamas kelias akimirkas plūduriuoja, sudarydamas nedidelį kauburėlį – etapas baigtas, pereikite prie įdomiausios dalies.

3 žingsnis

Į sutirštėjusią masę jau galite pilti kvapiąsias medžiagas ir dažiklius. Tai darykite savo nuožiūra. Gražią muilo tekstūrą gausite pasėmę šiek tiek turimos masės, sumaišę ją su dažikliais, ir išpylę atgal – vedžiojant šaukštu ar mentele taip galima išgauti įvairius raštus. Į muilą galite įberti molio, pemzos miltelių, grūdų ar kitos rupios medžiagos, nuo kurios muilas įgaus šveičiamųjų savybių.

Baigus kūrybinį procesą, masę reikia perpilti į pasirinktą formą ir leisti sustingti. Tam tiks bet koks indas, iš kurio vėliau muilą bus patogu išimti: pavyzdžiui, gerai išplautos plastikinės ar kartoninės formelės nuo maisto produktų. Taip pat specialiai šiuo tikslu formą galima pasigaminti iš medžio.

Paprastai masė stingsta apie parą, jei kiekis didelis – ilgiau. Kai muilas sukietės, išimkite jį iš formos, jei reikia supjaustykite mažesnio dydžio dalimis. Kad ir kaip nekantrautumėte jį išbandyti, šiame etape jums teks apsišarvuoti kantrybe: vos sustingęs muilas būna gan ėdrus, jam dar reikia subręsti – tai užtruks nuo keturių iki šešių savaičių. Praėjus šiam laikotarpiui ir pasibaigus visiems sudėtingiems cheminiams procesams, būsite savo rankomis pasigaminę muilo. Pirmą, tačiau tikriausiai ne paskutinį kartą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis