Kiek iš tikrųjų atsieina namo statybos?

Namo vizija – norime kokybiškai, pigiai ir greitai, tačiau tinkamai nesuplanavus namo statybos darbų, svajonė gali prasilenkti su realybe, o džiaugsmai virsti rūpesčiais. Kokia reali namo statybų kaina?

Už klaidas tenka mokėti dvigubai

Svajojate apie nuosavą namą ir jau skubate įsigyti sklypą? Tačiau ar tvirtai nusprendėte, kokio namo jums iš tiesų reikia? Ar žinote, kad planuojant namo statybas reikėtų pradėti tikrai ne nuo sklypo pirkimo?

Daugiausiai klaidų pridaroma skubant, neapgalvojant galimybių. Pasak statybos ekspertų, informacijos ir žinių stoka namo statybų kainą padidina dvigubai, kad taip neatsitiktų rekomenduojama namo statybos procesų planavimui skirti daugiausiai laiko.

„Gaila, bet žmonės namo statybos planavimui skiria mažiausiai laiko, jie tiesiog nusiperka sklypą,
namo projektą ir perduoda statybininkams, tačiau dėl informacijos gausos nežino visų technologinių galimybių, todėl negali priimti geriausio ir naudingiausio sprendimo. Būna daug atvejų, kuomet dėl klaidų ar pasikeitusių sprendimų tenka perplanuoti namo projektą, o už tai reikia mokėti papildomus pinigus“, – dalinasi savo pastebėjimais projektavimo ir statybos įmonių grupės „NORHOUSE“ vadovas Rokas Radvilavičius.

Mūsų įsivaizduojamas namas ir realybė – skirtingi dalykai. Iš pradžių net nenumanome, kiek lėšų
prireiks, kad namo projektas būtų baigtas. Nepriklausomas statybos procesų ekspertas inžinierius Ruslanas Vasiljevas siūlo turimą namo statybos kainą paskirstyti etapais, tuomet pastebėsite, kam skirta per daug, kam per mažai. Tokiu būdu galima tinkamai paskirstyti lėšas ir susiplanuoti namo statybos finansavimą.

Norai turi sutapti su galimybėmis

Kokį namą statyti pigiau – vieno ar dviejų aukštų, R. Vasiljevo teigimu, nėra skirtumo. Didesnę
įtaką kainai daro technologiniai ir architektūriniai sprendimai, pvz.: koks pasirinktas pamatų tipas, plokščias ar šlaitinis stogas, namo forma ir apdaila. Ir tik žinodamas savo galimybes, gali tiksliai pasirinkti.

Šiuo metu siūloma daug technologinių sprendimų, tad išsirinkti nėra paprasta. Kartais, dėl tam
tikrų įsitikinimų ar informacijos stokos, žmonės pasirenka neracionalius sprendimus, pvz.: pasenusias ar laiko „patikrintas“ technologijas, per daug langų, koridorių, balkonų.

Pastebima, kad tendencija statyti didžiulius namus ar kotedžus keičiasi, nes didelės erdvės tiesiog neišnaudojamos. Dabar visi nori gyventi ekonomiškai, jaukiai, tad renkasi mažus sklypus ir namus. „Daugiausiai užklausų sulaukiame iš šeimų, kurios nori namo su sklypu už šimtą tūkstančių eurų. Jeigu norai sutampa su galimybėmis, tuomet viskas įmanoma“, – teigia R. Radvilavičius. Pasak ekspertų, brangiausiai kainuoja kokybiški mūriniai namai – juos statant reikia skirti ir daugiau laiko, ir pinigų, o mažiau investicijų reikia karkasiniams namams.

Kuriam statybos etapui reikia daugiausiai investicijų?

Internete ir skelbimuose šmėžuoja namų statybos kainos nuo 300 eurų iki 500 eurų už kvadratinį metrą. Iš tikrųjų – ši informacija nieko konkrečiai nepasako, nes kyla milijonas klausimų, pradedant nuo ploto skaičiavimo – naudingas ar užstatomas, namo geografinės vietos, technologinių sprendimų, namo projekto, namas mūrinis ar karkasinis, namo sudėties, apdailos, sklypo landšafto, taip pat statoma ūkio būdu, ar stato įmonė. Kartais geras karkasinis namas gali kainuoti daugiau nei įprastas mūrinis, ir tai dar ne viskas, nes yra daug daugiau niuansų, kurie sudaro namo kainą.

Realią kainą sudaro ne tik statyba, bet ir pagrindiniai statybos etapai: pirmiausiai – sklypo įsigijimas, projekto ruošimas, pamatai, stogas, apdaila, lauko bei vidaus inžineriniai tinklai ir įsirengimas. Pasak R. Vasiljevo, daugiausiai investicijų skirti reikia inžinerinių sprendimų įgyvendinimui ir namo įrengimui. Dėl šios priežasties, pirmiausiai patariama nustatyti konkrečią sumą, kurią galėtumėte skirti ne tik namo statybai bet ir namo įrengimui, priešingu atveju, namo statyba taps ilgalaikiu projektu, nes trūks lėšų užbaigimui.

Pagrindiniai etapai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį planuojant namo statybas:

1. Pasiruoškite aiškų namo statybos planą, tuomet statyba nuo pat darbų pradžios vyks daug efektyviau.
2. Apgalvokite, kiek pinigų galėtumėte skirti namo statybai.
3. Susirašykite visus namo statybos etapus.
4. Paskirstykite pinigus kiekvienam etapui.
5. Kiekvienam statybos etapui priimkite racionalų technologinį sprendimą.
6.Apgalvokite, kokias statybų technologijas (pamatams, sienoms, šiltinimui) ir statybines medžiagas naudosite, ir kokio jų kiekio prireiks.
7. Išsiaiškinkite statybinių medžiagų ir atliekamų darbų kainas.

 Taigi – kiek iš tikrųjų kainuoja pasistatyti namą? Į šį klausimą galima atsakyti tik turint visą informaciją apie sklypo ypatybes, komunikacijas, projektą, apdailą, įrengimą ir biudžetą, nes užuot planavus pagal poreikius ir norus, galima planuoti iš kitos pusės – ir viską pradėti skaičiuoti pagal galimybes, suprasti, už kiek norite ir už kiek galite?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis