Perkate sklypą? 5 eksperto patarimai

Svajojate, o gal ketinate įsigyti nuosavą sklypą? Neretai paieškų entuziazmas paskęsta dokumentų jūroje: paskolos, nuosavybės dokumentai, planai, pažymos, išrašai ir t. t. Norintiems ramiai išplaukti ir susirasti svajojamą sklypą, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius pateikia 5 patarimus.

1. Bendrasis planas
Nusižiūrėję svajonių sklypą, pirmiausia pasitikrinkite miesto ar rajono bendrąjį planą. Jis lengvai surandamas savivaldybių tinklalapiuose, tereikia paieškoje suvesti „galiojantis bendrasis planas“.
Bendrajame plane numatyta visos teritorijos plėtra ir valdymas, todėl čia pamatysite, ar sklypas patenka į statybai tinkamą zoną. Atkreipkite dėmesį į spalvas. Populiariai kalbant, jei sklypas pažymėtas geltonai – jis gali būti tinkamas statyboms.

Žaliai nuspalvintas sklypas reiškia, kad ten plėtra yra ribojama, pvz., tai yra saugoma teritorija, miškai ar rekreacinė zona. Todėl čia geriausiu atveju greitai galėsite pasistatyti palapinę, bet ne namą.

2. Sklypo dokumentai
Visada tikrinkite įsigyjamo sklypo dokumentus. Kartais pardavėjai parodo dviejų ar trijų metų senumo registrų centro išrašą. Tačiau per tą laiką situacija gali smarkiai pasikeisti – pavyzdžiui, sklypas gali būti įkeistas ar jam uždėti apribojimai.

Todėl jums reikia kuo naujesnio išrašo iš VĮ „Registrų centro“. Čia bus nurodytas unikalus sklypo numeris, sklypo savininkas ir plotas, jo mokestinė vertė (ji svarbi mokant žemės mokestį, jei tok bus taikomas).

Atkreipkite dėmesį, kiek savininkų nurodyta dokumente, nes pirkimą būtina derinti su kiekvienu iš jų.
Išklausykit informaciją, kurią pateikia sklypo pardavėjas, tačiau stenkitės visus duomenis sužinoti ir pasitikrinti patys. Taip ne tik geriau suprasite, ką perkate, bet ir išvengsite galimų nesusipratimų ar apgaulės.

3. Atstumas iki skirstomųjų tinklų
Elektros, dujų ir kitų tinklų kaimynystė yra naudinga – prisijungimas prie jų kainuos mažiau. Tad jei sklypą dar tik renkatės, būtinai įvertinkite ir būsimas bent jau būtiniausių energijos rūšių – elektros ir dujų – įsivedimo sąnaudas. Patiems patikrinti, kur ir kokiu atstumu nuo Jums aktualios vietos yra nutiesti tinklai, galima tinklalapyje www.regia.lt. Informaciją, kaip apskaičiuoti preliminarią dujų įvedimo kainą, galima rasti paspaudus nuorodą.

4. Apribojimai
Visgi dujotiekiai ar elektros linijos sklype ar greta jo gali reikšti ir tam tikrus apribojimus. Tarkim, dujotiekių apsaugos zonose be „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) žinios draudžiama atlikti bet kokius statybos darbus, sodinti medžius ir krūmus, kasti žemę giliau nei 30 cm. Prieš žemės darbų pradžią būtina gauti leidimą statiniui statyti, suderinti žemės darbų atlikimo aprašą ir išsikviesti ESO atstovą. Prašymą leidimui galima pateikti ir www.eso.lt/saugienergija interneto svetainėje.

Elektros tinklų apsaugos zonoje be ESO leidimo taip pat draudžiama statyti, remontuoti ar griauti statinius, sodinti želdinius, įrengti elektrinius piemenis, tverti metalines tvoras. Nesuderinti darbai geriausiu atveju kirs per piniginę baudų pavidalu, o blogiausiu – grės Jūsų ar darbus vykdančių asmenų sveikatai ir gyvybei.

Galimybes laisvai veikti įsigytame sklype gali mažinti ir pravažiavimai bei keliai, kurių jums nebus galima nei užstatyti, nei apriboti. Todėl būtinai pasidomėkite VĮ „Registrų centre“ esančia informacija apie servitutus.

Taip pat išsiaiškinkite, ar nėra parengtas detalusis sklypo planas. Jis gali sumažinti rūpesčių naujajam šeimininkui, nes jame numatoma, kur galima statyti namą, tvorą, kur galima daryti gręžinius ir pan. Žinoma, jeigu jūsų ketinimai nesutampa su detaliuoju planu – rūpesčių bus kiek daugiau.

5. Parkavimas
Parkavimo problema rečiau kyla tiems, kurie perka didesnius sklypus, kuriuose laisvai susiprojektuoja tam skirtas erdves. Tačiau perkant sklypą mieste, vietą parkavimui numatyti sunkiau. Tuomet gali tekti tartis su kaimyninių sklypų savininkais, aiškintis, ar yra leidimas palikti automobilį už sklypo ribų. Tai leidžiama pagal Statybos techninius reglamentus.

Pasak M. Statulevičiaus, nors sklypo paieškos ir jo tinkamumo tikrinimas gali atrodyti bauginančiai, tačiau nuoseklus ir ramus duomenų tikrinimas leis išsirinkti labiausiai tinkantį variantą ir šiame sklype įsirengti svajonių namus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis