Kaip susidraugauti su skruzdėlėmis

Balandis – laikas, kai sodiname medelius, sėjame ankstyvąsias lauko daržoves, aprenkame senus lapus, purename žemę. Besidarbuojantys tiek darže, tie sode susiduria su skruzdėlėmis. Vieniems šie maži padarėliai – priešas, kitiems – draugas.

„Skruzdėlės – imperijų statytojos, galinčios refleksiškai pakelti 10 kartų už save sunkensį svorį. Jų lizduose aptinkama iki šimto „kambarių“, kuriuose vabzdžiai sandėliuoja sėklas, džiovintus vabzdžius, augina lėliukas ir lervas, deda kiaušinėlius, laidoja savo gentainius. Skruzdėlių motinėlė per parą padeda iki 40 tūkst. kiaušinėlių – milžiniškos kolonijos gali pridaryti žalos tiek sodininkams, tiek individualių namų gyventojams“, - pasakoja biologas Liutauras Grigaliūnas.

Iškeltos trinkelės, nebedygstantys pasėliai

Skruzdėlės – aktyvūs, bendruomenėse gyvenantys vabzdžiai. Nuolat statydamos, plėsdamos savo namus jos gali iškelti augalus, veją, trinkeles, kenkti sodo augalams, ardyti dirvožemį.

„Po žiemos miego skruzdėlės „remontuoja“ savo karalystę, taip išrausdamos žemę, iškeldamos pasėlius, ardydamos reljefą. Be to, dėl skruzdėlių draugystės su amarais kenčia vaismedžiai, vaiskrūmiai ir dekoratyviniai augalai. Sodo skruzdėlės gardžiuojasi amarų išskyromis – šį maisto šaltinį jos itin saugo, perneša ant obelų, trešnių, slyvų, serbentų gležnų lapų, kuriais maitinasi amarai, išskiria saldų ir lipnų skystį“, – dėstė ekspertas.

Skruzdėlės – sanitarės

Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad skruzdėlės yra miško sanitarai, naikinantys daugelį kenkėjų.

„Skruzdėlės mėgsta ne tik sėklas, vaisius, ūglius, bet ir ėda vabzdžius, vorus, sraiges ir kt. Maistu rūpinasi – skruzdėlės darbininkės. Beje, visos darbininkės yra moteriškos lyties atstovės, statančios namus, kovojančios su priešais, saugančios bendruomenę“, – žiniomis dalinosi L. Grigaliūnas.

Jei skruzdėlė priešas...

Jei draugas, tapo priešu, kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė patarė imtis naikinimo priemonių.

„Naikinant skruzdėles svarbiausia paveikti ne pavienius jų būrius, o visą populiaciją. Tikslas – sunaikinti motinėlę. Karštas vanduo, pilamas į skruzdėlių urvelius, chemikalai, kuriais purškiama žemė, boro rūgštis ar kt. liaudies būdai, tikėtina, bus neefektyvūs. Svarbu rasti šių vabzdžių takus ir „pasiūlyti“ darbininkėms jauką, kurį nugabentų motinėlei. Žuvus motinėlei – išnyks ir skruzdėlynas“, – patarė M. Kutkaitė.

Švara namuose

Gyventojus skruzdėlės vargina ne tik sode, darže, bet ir namuose. Į namus vabzdžiai užklysta ieškodami saldaus maisto.

„Radusios maisto gyventojų namuose, skruzdėlės palieka feromonų pėdsaką iki lizdų, kad kitos skruzdėlės galėtų ateiti iki maisto šaltinio, tad labai svarbu maistą laikyti nepasiekiamose vietose. Be to, patariama nuolat rūpintis virtuvės ir kitų patalpų švara – kruopščiai nuvalyti maisto ruošimui naudojamus paviršius, išvalyti trupinius ant grindų ir kitų paviršių. Taip pat svarbu tinkamai laikyti šiukšles tiek namuose, tiek lauke“, – kalbėjo kenkėjų kontrolės ekspertė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis