Degintas medis - japonų namų puošybos technologija, kurią iš naujo pamėgo europiečiai

Be išskirtinio natūralaus grožio Shou Sugi Ban (Yakisugi) mediena pasižymi ir dar viena neeiline savybe: jos priežiūrai beveik jokio dėmesio nereikės skirti net 80 ar 90 metų.

Lietuvių namų interjeruose bei eksterjeruose vis drąsiau naudojama medžiaga šiais metais sulaukė išskirtinio dėmesio net Milane, mados ir dizaino sostinėje.


Medienos deginimo technologija prieš daugiau nei pustrečio šimto metų pirmiausia išplito Japonijoje. Nuo 18 a. vidurio Yakisugi buvo pradėta naudoti daugiausia namų fasadų apdailai, vėliau detalės derintos ir interjere. Tokią produkciją Lietuvoje tiekia Aukštaitijos medienos apdirbimo lyderiai UAB „Medžio Aura“.


„Pastaruoju metu populiarėja termiškai apdorota mediena, kuri drąsiai atlaiko atmosferos poveikį, o derinama su kitomis medžiagomis - stiklu, metalu, betonu, akmeniu - sukuria ypatingą jaukumą ir estetiką. Puikiai įkomponuojama į pačius įvairiausius stilius – tiek į modernius, minimalistinius, tiek į visiškai priešingus - klasikinius. Anksčiau vyravo supratimas, kad dėl Lietuvos klimato medienos apdaila lauko sąlygomis nėra geras sprendimas ir reikalauja daug priežiūros. Tačiau pastaraisiais metais tokia nuomonė sparčiai pakito ir vis dažniau pirkėjai renkasi pramoniniu būdu atmosferiniams reiškiniams apdorotą medieną. Vienas iš puikiausių sprendimų, žinoma, yra deginta mediena, - teigia įmonės vadovas Darius Miliauskas. - „Medienos apdirbimas ją deginant, apsaugo vidinę medžio struktūrą, padaro ją atsparią ir ilgaamžę lauko sąlygomis. Dabar, kai nuolatos kalbame apie atsakingą vartojimą, tvarumą, medžiagų ilgaamžiškumas tampa labai svarbiu dalyku. Būtent šis senovinis apdirbimo būdas atrandamas iš naujo. Ugnis ne tik medieną konservuoja, bet ir išryškina unikalią tekstūrą. Priklausomai nuo deginimo intensyvumo, šlifavimo, dalyvavimo - galima išgauti unikalų trokštamą atspalvį“.


Dizaino tendencijų kuratorė: „Iš japonų idėjų semiasi ir net prabangiausi gamintojai“


Aida Šniraitė, “Authentic Interior” dizaino tinklaraščio įkūrėja ir interjero dizainerė, vasaros pradžioje apsilankiusi Milane atkreipė dėmesį, jog dauguma pasauliniu dizaino tendencijų vis labiau žvalgosi į natūralumą. Norima ne tik apsaugoti gamtą, bet ir gyventi sveikiau, harmonijoje su aplinka, kurioje kuo mažiau chemijos. Dizainerė pastebėjo, kad biofilinis dizainas, talpinantis savyje tvaresnį ir lėtesnį gyvenimo būdą, artimiausiu metu įgaus tik dar didesnį pagreitį.


“Japonišką dizaino ir gyvenimo būdo filosofiją Wabi-sabi“ (red. liet. kuklus paprastumas – Japonijos estetikos filosofija, atsiradusi dzenbudizme) geriausiai apibūdina žodžiai - netobulumas ir neužbaigtumas. Japonai prieš šimtus metų ieškojo autentiško tobulumo netobulume. Wabi-sabi yra plati sąvoka ir apima Kinsugi, Shou Sugi Ban bei kitas sąvokas. Be Kintsugi, kurios technologija yra auksiniais klijais glaistyti sudužusią keramiką, Japonai turi ir Shou Sugi Ban - šimtmečius skaičiuojančią medžio apdirbimo technologiją deginimu.


Šios technologijos esmė - visas grožis slypi natūralume, paprastume, neišbaigtume bei amžiuje - tuo ir žavi autentiška degintos medienos bei Wabi-sabi estetika. Deginta mediena puikiai dera prie šios japonų estetikos bei gyvenimo būdo. Wabi-sabi naudojamos visos žemiškos spalvos - rusvos, pilkšvos, žalsvos, juodos. O tai atsirado iš to, kad japonų namai prieš šimtmečius buvo statomi iš visko, ką rasdavo žemėje ir ant jos - molio, šakų, šieno, žemės, medžio - natūralaus ar deginto - iš kur ir atsirado rusva spalvų paletė, bei juodos degintos medienos intarpai. Taip pat kuriant wabi-sabi estetika inspiruotus namus nereikia bijoti itin tamsių, gilių tonų“, - sako A. Šniraitė.


Dizainėrės teigimu, prie šio stiliaus bei degintos medienos sienų puikiai tinka kitos natūralios medžiagos kaip linas, džiutas, neapdirbta ir neideali mediena, rotangas, keramika, neglazūruotas molis.


Degintos lentos puikiai tiks tiek tvorai, tiek terasai


Yakisugi metodu gali būti apdirbama įvairių rūšių mediena: accoya, maumedis, eglė, pušis, kedras. Tai idealus sprendimas žmonės, kurie žavisi medienos savybėmis, tačiau tuo pat metu siekia unikalaus vaizdo; pageidauja, kad medienos atsparumas aplinkos veiksniams būtų užtikrintas nekenkiant gamtai, o taip pat – vertina estetiką bei universalumą. Be to, tai viena naudingiausių bei ekonomiškiausių investicijų.


Netepus paviršius


Kartais nepagrįstai nerimaujama, jog degintas medis yra tepus. Tačiau tai netiesa, nes po deginimo medis nuvalomas ir apdorojamas hibridine gamtai draugiška alyva, todėl jis visiškai netepa. Drąsiai galite naudoti net ten, kur prie medžio bus dažnai liečiamasi, vaikščiojama basomis ar stovės baldai ir pan.


Medienos Deginimas


Medienos paviršius termiškai apdorojamas naudojat ugnį. Apdeginta mediena tampa daug atsparesnė išoriniams veiksniams tokiems kaip termitai, pelėsis, puvimas ar pan. Technologija efektyviai apsaugo medį nuo: gaisro (didina atsparumą užsiliepsnojimui), kenkėjų, pelėsio, ultravioletinių spindulių ir drėgmės. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis