Vilniaus senamiesčio lobis: 60 m² istorinio stiliaus interjeras

Atsitiktinumas lėmė, kad butas Vilniaus Senamiestyje prilygtų pamirštam lobiui – netikėtai jame rastos įstabios lubų freskos tapo išskirtine interjero detale. Džiugu ir tai, kad interjero projektą kūrusiai interjero architekte ir darbus vykdžiusiai komandai pavyko į dienos šviesą sugrąžinti dalelę didingos šio namo praeities.

Objekto dosjė:


Tipas – butas XIX a. pab.–XX a. pr. statybos name.


Plotas – 60 m².


Gyvenamoji erdvė – bendra svetainės ir virtuvės erdvė, miegamasis, vonios kambarys.


Gyventojai – dviejų asmenų šeima.


Projekto autorė – interjero architektė Irma Pivo.


Šis senoviškais lubų lipdiniais kerintis butas kadaise skaičiavo šlovingas dienas, tačiau sovietiniais laikais buvo perdarytas į komunalinį ir nuo tada neremontuotas. Anuomet jame įrengti du atskiri kambariai, skiriami vienos keliems butams priklausiusios virtuvės. Įrengimo darbų metu iš buvusios bendros virtuvės suformuotas holas ir vonios kambarys, dabar tapę centrine buto dalimi. Projekto autorė interjero architektė Irma Pivo pamačiusi lubų lipdinius iškart suprato, kad būtent pagal juos kurs namų interjerą. Norint neužgožti lubų dekoratyvumo, nuspręsta sienas palikti baltas, tačiau istorinis stilius papildytas subtiliais sienų gipso lipdiniais. Tiek aukštos dvivėrės durys, tiek buto grindys buvo pernelyg nusidėvėjusios, todėl teko gaminti naujas. Interjero architektė džiaugiasi, kad pavyko atkurti autentišką grindų raštą, o ir pagal specialų užsakymą pagamintos klasikinio dekoro durys atrodo tarsi čia buvusios. Visose erdvėse stengtasi išsaugoti originalias medžiagas, tačiau patalpų dalis, kurioje dabar įrengtas holas ir vonios kambarys, buvo labai apleista – nelikę nei lubų dekoro, nei grindų, tad šioje zonoje sukurtas modernus interjeras, jam naudotos madingos apdailos medžiagos.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Prieškambaris ir vonios kambarys – tarsi atskiras segmentas buto viduryje. Nuo kitų erdvių ši zona skiriasi visišku modernumu, čia vyrauja šviesa, minimalistinės detalės ir madingos apdailos medžiagos. Pagal specialų užsakymą šiems namams pagamintos aukštos dvivėrės durys, atkartojančios originalių buto durų įsprūdų ornamentus.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Pirmą kartą apsilankiusi šiame bute, projekto autorė rado baltai nudažytas lubas – nors matėsi gražūs lipdiniai, iš pradžių niekas nė neįtarė, kad dažų sluoksnis slepia nuostabias freskas. Freskų atidengimas užtruko ilgiau nei planuota, tačiau rezultato laukti buvo verta, mat tokių freskinių lubų Senamiestyje jau sunku berasti. Pasak Irmos Pivo, buto lubas kadaise ištapė specialiai šiam projektui iš užsienio pakviestas menininkas, o jų tapyba – itin sudėtinga, piešiniu imituojamos medinės lubos. Atsižvelgus į lubų puošnumą buvo derinama ne tik buto apdaila, bet ir renkami baldai – pirmenybė teikta neutralioms spalvoms, čia vyrauja švelnūs rusvi ir pilkšvi atspalviai. Visi baldai gaminti naujai, nors jie modernūs, puikiai papildo istorinio stiliaus interjerą, kaip ir šiuolaikiško dizaino detalės, nuo stalinių šviestuvų iki kavos stalelių. Kad būtų išlaikytas erdvumo pojūtis, namuose įrengtos baltos sieninės spintos, kurios bendroje erdvėje tarsi pranyksta, matyti tik subtilūs durelių kampuose išsiraitę ornamentai.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Namuose įrengta apšvietimo sistema su bėgeliais nekrenta į akis, tačiau apšviečia ir puošnias lubas, ir kambario erdvę, o atskirus prožektorius galima pakreipti ir taip akcentuoti norimas vietas. Prie lubų palikta seno tinko juosta, ji išryškinta virš gipskartonio sienos paslėptu LED apšvietimu – taip pavyko sukurti dar aukštesnių lubų įspūdį.


Svetainėje yra tik vienas langas, todėl čia pakabinti dideli veidrodžiai, kuriantys erdvumo pojūtį, suteikiantys papildomos šviesos ir prabangos. Lenktos veidrodžių kraštų linijos – senovinių arkinių langų užuomina.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Bute atidengtos ir naujam gyvenimui prikeltos originalios lubos, puoštos dekoratyviais lipdiniais ir freskomis. Kad būtų atskleistas visas jų grožis, vietoje sietynų pasirinkti šviestuvai su bėgelių sistema. Istorija alsuojančios lubos tapo pagrindine buto puošmena, jos ir padiktavo namų interjero kryptį.


Svetainė įrengta vienoje erdvėje su virtuve, todėl virtuvės įranga bei baldais buvo svarbu neužgožti pagrindinės patalpos ir išlaikyti elegantišką stilių. Kompoziciškai virtuvės baldai subtiliai sujungti su svetainės, tad iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kur baigiasi virtuvė ir kur prasideda svetainė. Projektuojant svetainės zoną buvo paslėptos dvejos durys, kurias prireikus galima vėl atidengti, toks sprendimas irgi lėmė baldų išdėstymą. Taupant vietą, valgomasis stalas iškeistas į stilingą marmuro gyslomis išvagotą barą, stovintį už centrinio svetainės taško – sofos. Šioje zonoje sukurta simetrija, pabrėžianti klasiką ir suteikianti interjerui prabangos. Už sofos vienas šalia kito pakabinti dideli sieniniai veidrodžiai – kadangi svetainėje yra tik vienas langas, šie arkiniai veidrodžiai kuria erdvumo pojūtį ir atspindžiais skleidžia papildomą šviesą. Virtuvėje nėra kabančių spintelių, vietoje jų parinktos tik modernaus dizaino apatinės, šios – tarsi matinio aukso tūriai, sumontuoti į skulptūriškai atrodantį akmens pagrindą.




60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj




Svetainė ir virtuvė yra vienoje erdvėje, ją įrengiant stengtasi, kad virtuvė nedominuotų pagrindinėje patalpoje ir būtų išlaikytas elegantiškas interjero stilius. Kompoziciškai virtuvės baldai subtiliai sujungti su svetainės, tad iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kur baigiasi virtuvė ir kur prasideda svetainė.


Taupant vietą, valgomasis stalas iškeistas į stilingą marmuro gyslomis išvagotą barą, stovintį už centrinio svetainės taško – sofos. Butas projektuotas dviejų asmenų šeimai, tad baro gyventojams visiškai pakanka.


Virtuvėje nėra kabančių spintelių, vietoje jų parinktos tik modernaus dizaino apatinės, šios – tarsi matinio aukso tūriai, sumontuoti į skulptūriškai atrodantį akmens pagrindą.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Kad būtų išlaikytas erdvumo pojūtis, namuose įrengtos baltos sieninės spintos, kurios bendroje erdvėje tarsi pranyksta, matyti tik subtilūs durelių kampuose išsiraitę ornamentai.


Tapyta freska puošia ir miegamojo lubas. Ji įprastesnė mūsų akiai nei svetainės, bet čia, ant kampinių lubų dekorų, buvo rasta tikros bronzos elementų. Namuose norėta išryškinti lubų grožį, todėl pasirinkti ne klasikiniai sietynai, o šviestuvų su bėgeliais sistema. Ji nekrenta į akis, tačiau apšviečia ir puošnias lubas, ir kambario erdvę, be to, atskirus prožektorius galima pakreipti ir taip akcentuoti norimas vietas. Prie lubų palikta seno tinko juosta, ji išryškinta virš gipskartonio sienos paslėptu LED apšvietimu – taip pavyko sukurti dar aukštesnių lubų įspūdį.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Namuose rasta vietos ir darbo erdvei, pasak projekto autorės, norėjosi, kad dirbančiojo iš namų interjeras neblaškytų, todėl darbo vieta įrengta priešais langą, pro kurį atsiveria senamiesčio vaizdai. Ilgas darbo stalas tarsi pratęsia gana plačią palangę, tai sumanus sprendimas, leidžiantis greta savęs turėti darbui reikalingus daiktus, tačiau neperkrauti stalo. Ir šioje zonoje, ir vonios kambaryje vyrauja balta spalva ir vertikalios linijos, tarsi moderni kolona vonios kambaryje stovi aukšta balta spintelė rotango durimis. Spintoje paslėpta skalbimo mašina, džiovyklė, skirta vietos ir daiktams pasidėti. Kad aukšta spintelė neatrodytų sunki, lengvumo jai suteikta žaismingo ažūrinio rotango intarpais. Kaip ir prie darbo stalo, čia yra aukštas langas, dovanojantis tykią senamiesčio poeziją.


Visi bute esantys baldai gaminti naujai, ir nors jie modernūs, puikiai papildo istorinio stiliaus interjerą, kaip ir šiuolaikiško dizaino detalės – nuo stalinių šviestuvų iki kavos stalelių.



60 m² būsto interjeras
60 m² būsto interjeras
Norbert Tukaj



Namuose rasta vietos ir darbo erdvei. Pasak projekto autorės, norėjosi, kad dirbant iš namų interjeras neblaškytų, todėl darbo vieta įrengta priešais langą, pro kurį atsiveria senamiesčio vaizdai.


Vonios kambario spintoje paslėpta skalbimo mašina, džiovyklė, skirta vietos ir daiktams pasidėti. Kad aukšta spintelė neatrodytų sunki, lengvumo jai suteikta žaismingo ažūrinio rotango intarpais.


Visas būsto interjero nuotraukas išvyskite čia:




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis