Kodėl visada reikia tikrinti, kas sudaro dalinę būsto apdailą?

Dalinė būsto apdaila paprastai suvokiama kaip „daugiau nei plikos sienos“. Tačiau kas konkrečiai turėtų ją sudaryti, nėra apibrėžta jokiame dokumente. Taigi tai atveria rankas nekilnojamojo turto vystytojams žongliruoti įvairiomis sąvokomis, paslėpti nepabaigtus darbus, o pirkėjas, įsigijęs pigiau kainuojantį butą, vėliau gali išleisti nemažą dalį savo santaupų už papildomus įrengimo darbus.

Būsto apdailos dažniausiai skirstomos į tris pagrindinius lygius: „be apdailos“, „dalinė apdaila“ ir „visa apdaila“. Būtent dalinės apdailos sąvoka kelia daugiausiai klausimų ir pirkėjai turėtų atidžiai pastudijuoti dalinės apdailos aprašymą.


„Dalinė apdaila ilgą laiką buvo suprantama kaip butas su pertvaromis, tinkuotomis sienomis, išvedžiotais elektros ir silpnų srovių taškais projekte numatytose vietose, san. mazge ir virtuvės zonoje, vamzdynais, kurie atvesti iki san. prietaisų vietų. Į dalinę apdailą būdavo įtraukta ir vėdinimo sistema, jei projekte ji buvo numatyta ir būtina, norint užtikrinti energetinę klasę. Tiesa, pastaruosius keletą metų projektų aprašymuose pateikiami „visa dalinė apdaila“, „nevisa dalinė apdaila“ ir panašūs terminai“, sako Kęstutis Taletas, „Eikos“ Projektavimo valdymo skyriaus vadovas.


Eksperto teigimu, dalinės apdailos aprašymas tai tarsi būsto „techninės specifikacijos“, pagal kurias pirkėjas gali palyginti skirtingus butus. „Pirmasis pirkėjo žingsnis kritiškai įvertinti dalinės apdailos aprašymą. Jeigu trūksta kompentencijų, pasitarti su statybų sritį išmanančiais giminaičiais ar kolegomis, arba pasikliauti kompetentingu pardavimų atstovu“, pataria K. Taletas.


Dažniausiai patikimos ir iki pabaigos atliktą darbą atliekančios įmonės visą informaciją pateikia internete, išsamiai aprašo visus dalinės apdailos privalumus, taip atvirai parodydamos pirkėjui, kokį produktą jis įsigis.



Dalinė būsto apdaila
Dalinė būsto apdaila
Organizatorių archyvas



Butų palyginimas: kodėl mažesnė kaina nėra pagrindinis kriterijus?


Pasak eksperto, po kritiško dalinės apdailos įvertinimo kitas pirkėjo žingsnis yra suprasti, kas sudaro didesnę būsto kainą ir kodėl ne visada reikia vadovautis „mažiausios kainos“ kriterijumi.


„Įsivaizduokite, kad turite identiškos formos pastatus, toje pačioje gatvėje stovinčius vienas prieš kitą. Ir neapsisprendžiate, kuriame norite įsigyti identišką 50 kvadratinių metrų butą. Abu su daline apdaila, tik A butas kainuoja 95 tūkst. Eur, o B butas 85 tūkst. Eur. Kainos skirtumas apie 10 proc. yra žymus, o tai gali netgi nulemti apsisprendimą įsigyti pigesnį būstą“, teigia K. Taletas.


Tiesa, brangiau kainuojančio A buto kambariuose yra vidinės gipso kartono, o san. mazguose mūrinės atitvaros, įrengtos smėlbetonio grindys su teptine hidroizoliacija, individualus vėdinimo įrenginys su rekuperacija, į patalpas vedami oro tiekimo ir ištraukimo taškai, vamzdžiai atvedami iki sanitarinių prietaisų vietos ir užbaigiami prietaisinėmis alkūnėmis, prie kurių galima iš karto prijungti savo praustuvę, vonią, kitus sanitarinius prietaisus ir buitinę techniką. Kabeliai išvedžioti iki galutinių taškų ir užbaigti montažinėmis dėžutėmis. Palyginimui, bute B yra tik vamzdžiai san. mazgo ir virtuvės zonoje, išvadas į nuotekų stovą, įvadinis elektros ir ryšių skydelis.


Ekspertas siūlo paskaičiuoti, kiek laiko ir lėšų teks investuoti į butą B, kad jis pagal įrengimą ir apdailą galėtų prilygti A butui.


„Taigi įsirengti vidines atitvaras kainuos apie 1 900 Eur, išlieti grindis san. mazge 500 Eur, vėdinimo sistema su balansavimo darbais 2 400 Eur, vandentiekio ir nuotekų privedimas iki galutinių taškų su vamzdynų įgilinimu ir tinkavimu 600 Eur, elektros taškų instaliavimo darbai 1 800 Eur. Tad papildomai visi darbai gali kainuoti apie 7 200 Eur. Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad papildomai teks prižiūrėti visą darbų procesą, samdyti 3–4 atskirus rangovus ar meistrus, tikrinti, ar darbai atlikti tinkamai. Ir tik po šių darbų pirkėjas galės pakviesti vidaus apdailos rangovą“, pasakoja būsto projektavimo ekspertas.


Jis skaičiuoja, kad buto A pirkėjas į naujuosius namus įsikels maždaug po 3 mėnesių, o buto B po įtemptų ir vargingų 5–6 mėnesių.


Tad apibendrinant perkant naują būstą labai svarbu tinkamai įvertinti dalinės apdailos baigtumą, lyginkite produktą ne tik per kainą, o ir per jo specifikacijas taip, kaip dažniausiai turbūt darote pirkdami naują mobilųjį telefoną. Susirašykite visus pliusus ir minusus lentelėje ir paskaičiuokite, kiek maždaug jums visa tai papildomai kainuos laiko ir pinigų.


„Pirminė mažesnė buto kaina gali būti apgaulinga ir vėliau kainuoti neplanuotas investicijas, laiko sąnaudas. Vėliau gali iškilti bėdų ir dėl garantinių įsipareigojimų, kai už papildomus darbus jau yra atsakingas pats gyventojas, o ne pardavėjas, jam pardavęs iš dalies įrengtą butą. Tad prieš pirkdami būstą, lyginkite ne tik kainas, tačiau ir dalines apdailas“, pataria K. Taletas. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis