Eukomis - gražusis augalas, kurio priežiūra nesukels jokių problemų

Eukomis – daugiametis svogūninis dekoratyvinis augalas, priklausantis hiacintinių šeimai. Jo išskirtinumas ‒ nedideli žiedeliai, kuriuos karūnuoja lapų kuotas. Dėl to eukomis kartais dar vadinamas ananasine gėle, ananasine lelija arba tiesiog ananasu. Ilgai žydintis, vešlią lapiją turintis eukomis papuoš bet kokią gėlių lysvę.

Eukomių auginimo ypatumai


Eukomius nėra sudėtinga auginti ir prižiūrėti. Juos galite sodinti tiek į vazonus, tiek tiesiai į dirvą. Augalas dauginamas sėklomis arba dukteriniais svogūnėliais.


Vazonuose eukomiai sodinami balandžio, dirvoje ‒ gegužės mėnesį. Jie žydi birželį‒liepą, žiedeliai būna balti, rausvi ar net violetiniai. Šios gėlės užauga nuo 30 iki 60 cm aukščio, pasižymi dideliais ilgais lapais, kurie būna žalios arba tamsiai raudonos spalvos.


Sodinimas dirvoje


Eukomius reikia sodinti šviesioje ir saulėtoje sodo vietoje. Jiems tinkamiausia gerai drenuojama, derlinga, lengva priesmėlio ar priemolio dirva. Tuo atveju, jei saulė sodinimo vietoje karštomis dienomis labai intensyvi, nepakenks šioks toks pavėsis.


Shutterstock


Eukomiai geriausiai jaučiasi augdami šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje sodo kertelėje, bet neužgožti kitų augalų. Mat kitų augalų metamas šešėlis gali lemti menkesnį žydėjimą.


Šios svogūninės gėlės ypač gražiai atrodo pasodintos prie takelių, dailiai juos įrėmina. Jos gali būti sodinamos kaip akcentiniai augalai lysvės priekinėje arba centrinėje dalyje. Dera su kalijomis, begonijomis, bergenijomis, gludais.


Shutterstock


Beje, ar žinote, kad eukomiai kilę iš Pietų Afrikos, kur natūraliai auga atvirose uolėtose vietovėse? Dėl šios priežasties juos idealu auginti alpinariumuose, kuriuose užtikrinamas jiems reikalingas dirvos sausumas.


Shutterstock


Prieš sodinant lauke, eukomius galima pasodinti į vazoną, mėnesį palaikyti jame ir į dirvą persodinti tik praėjus šalnoms.


Eukomių svogūnėliai dirvožemyje sodinami kas 20 cm, maždaug 5‒10 cm gylyje. Pirkdami svogūnėlius, atkreipkite dėmesį į jų dydį ‒ iš didesnių (14‒16 cm dydžio) svogūnėlių išaugs didesni eukomiai su gražesniais lapais ir žiedais.


Sodinimas į vazoną


Eukomius taip pat galima sodinti į vazoną ir laikyti kieme ar oranžerijoje. Parinkite platų ir gilų vazoną, nes augančiam augalui reikės pakankamai vietos. Svogūnėlius sodinkite nuo 7,5 iki 15 cm atstumu.


Shutterstock


Eukomius sodinkite į įprastinį, rupų substratą, skirtą vazoninėms gėlėms. Gerą drenažą užtikrinsite per skylutes vazono dugne ir molio granulių sluoksnį apačioje. Augimo metu negailėkite vandens.


Priežiūra žydėjimo metu ir po jo


Vegetacijos laikotarpiu eukomius reikia patręšti. Augimo pradžioje laistoma nedaug, o pasirodžius pirmiesiems lapams, augalus reikia laistyti reguliariai, palaikyti dirvos drėgnumą iki jiems peržydint.


Šilumą mėgstantys eukomiai nėra atsparūs šalčiui, todėl jų negalima palikti žiemoti lauke. Prieš pirmąsias šalnas, nunykus antžeminei daliai, svogūnėliai iškasami, dedami į dėžutę su smėliu ar pjuvenomis ir užpilami sausomis durpėmis. Laikomi vėsioje, nuo 0 iki 10 °C patalpoje.


Shutterstock


Kitas variantas ‒ persodinti augalą į vazoną ir palikti žiemoti, nelaistyti. Lauke esančius vazonus taip pat būtina įnešti į vidų, kad augalai nenušaltų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis