Generalinis namų tvarkymas – misija (ne)įmanoma?

Pavasarį atbunda ne tik gamta, bet ir troškimas paversti savo namus kuo įmanoma gražesniais, erdvesniais ir šviesesniais. Tačiau tai – ne tik fizinis, bet ir nemažas emocinis iššūkis. Kaip sako profesionalūs namų tvarkytojai, šis procesas gali sukelti įvairius jausmus – nuo kaltės iki nostalgiškų prisiminimų ar jausmo, kad nesusidoroji su tokia, regis, iš pirmo žvilgsnio paprasta situacija.

Atsipalaiduokite: tai visiškai normalu! Galiausiai, juk toks ir yra jūsų tikslas – atsikratyti to, ko nereikia, ir pasilikti tik tuos daiktus, kurie jums išties brangūs ar reikalingi. Kad būtų lengviau nusiteikti šiam varginančiam procesui, norime supažindinti jus su klausimais, kurie, tikėtina, šaus galvon pradėjus daryti namuose generalinę tvarką.


O gal dar prireiks?


Tos taip ir neapsivilktos palaidinės? Ar sudžiūvusių teptukų nuo tada, kai lankėte tapybos pamokas? Galbūt su pačiais daiktais nėra nieko blogo, tiesiog jums jie jau kuris laikas nenaudingi. Tai ypač galioja daiktams, nukištiems į aukščiausią spintos lentyną ar tolimiausią palėpės kampą. Patikėkite, nėra jokio tikslo jų ir toliau ten laikyti ‒ jei nereikia dabar, vargu, ar prireiks ateity.


Daugelis žmonių bijo paleisti daiktus, kuriuos mano esant vertingus. Kad įveiktumėte šią baimę, nepatingėkite pasiieškoti informacijos internete (pavyzdžiui, eBay ar panašiose svetainėse), kad sužinotumėte panašių daiktų vertę. Gali būti, kad savąją nuosavybę kiek pervertinate, nes su ja susiję nostalgiški jausmai.


Shutterstock


Kita vertus, jei manote, kad daiktas iš tiesų gali būti vertingas, galite užsakyti jo kainos nustatymo paslaugą. Žinodami tikrąją daikto vertę, galėsite nuspręsti, už kokią sumą jums nebūtų gaila su juo skirtis.


Tai dovana / paveldėtas daiktas


Daugybei žmonių sudėtinga skirtis su daiktais, kuriuos jie gavo dovanų ar paveldėjo. Šiuo atveju reikia nepamiršti, kad dovana – tik daiktas, kurį įteikęs žmogus pirmiausia norėjo išreikšti jums savo jausmus. Ir svarbiausia, kad juos jūs branginate bei vertinate, net jei pačio daikto jums daugiau nebereikia.


Kartais būna, kad tėvai atiduoda jiems nebereikalingus daiktus ar baldus vaikams. Nenorėdami priimti nemokamą dovaną, vaikai gali pradėti jausti kaltę. Kita vertus, leisdami tėvams nuspręsti už juos, suaugę vaikai gali niekada taip ir nesusikurti savojo namų stiliaus. Tai subtilus klausimas, kurį sprendžiant gali praversti patalpų organizavimo profesionalų pagalba.


Shutterstock


Kur nukeliaus mano daiktas?


Jaudinatės, ar jūsų daiktas pateks į geras rankas, ar bus branginamas ir tinkamai naudojamas? Verčiau pagalvokite, kas iš to, kad dabar jis tik guli ir renka dulkes jūsų sandėliuke. Paaukodami ar parduodami jums nereikalingą daiktą ne tik atsikratysite nereikalingos naštos, bet ir pradžiuginsite kitą žmogų, o daiktams suteiksite antrąjį gyvenimą.


Bet tai susiję su brangiais prisiminimais...


Neabejotinai vienas sunkiausių dalykų rūšiuojant daiktus būna skirtis su įvairiais sentimentus keliančiais daiktais iš praeities. Tai gali būti žaislai, vaikiški drabužėliai, jūsų atžalų piešiniai ar suvenyrai iš kelionių.


Shutterstock


Laimei, technologijos suteikia mums šansą išsaugoti vertingus prisiminimus skaitmeniniu pavidalu. Pavyzdžiui, vaikų piešinius galima nufotografuoti ir iš jų sukurti gražią fotoknygą, kurios vartymas visuomet sukels daugybę malonių prisiminimų.


Jei turite siuvimo mašiną, iš senų kūdikio drabužėlių galite pasiūti spalvingą antklodę. Prisiminimus keliantis daiktas ne tik džiugins, bet ir įgys praktinę paskirtį.


Kur dėti nereikalingus daiktus?


Socialinės medijos ir įvairios iniciatyvos skatina antivartotojiškumą suteikdamos galimybę atiduoti nereikalingus daiktus tiems, kam jų labiau reikia. Socialiniuose tinkluose veikia grupės, kuriose žmonės atiduoda įvairius daiktus. Nenešiojamus drabužius ir avalynę galima parduoti ar išmainyti platformoje „Vinted“. Sudėvėtą tekstilę meskite į tekstilės konteinerį ar nuneškite ją priimančias parduotuves. Jei norite suteikti daiktams antrąjį šansą, užsiregistruokite į blusturgį – tai puiki proga ir patiems įsigyti ką nors neeilinio ar susipažinti su naujais žmonėmis.


Shutterstock


Knygas galite atiduoti į mieste esančias mažąsias bibliotekėles „Dalinkis knyga“, nunešti į vietos biblioteką ar prekiauti jomis knygų turgeliuose.


Nežinau, nuo ko pradėti


Kartais baisu net žengti pirmąjį žingsnį, kai nežinai, nuo ko pradėti. Arba nesugalvoji, kur dėti nebereikalingus daiktus. Tokiu atveju gali padėti šiokios tokios sistemos įvedimas.


Niekada nepulkite visko tvarkyti iš karto, bet suskirstykite namus zonomis ir tik sutvarkę vieną namų kampą imkitės kito. Pavyzdžiui, pradėkite nuo virtuvės spintelių ir stalčių, paskui pereikite prie miegamojo spintos, tada imkitės svetainės knygų lentynos, vonios kambario spintelių ir t.t. Nepamirškite ir kitų paviršių kaip virtuvės stalviršiai, žurnaliniai ir TV staliukai, naktiniai staliukai miegamajame. Atskirą dieną greičiausiai teks paskirti rūsyje ar garaže prisikaupusiai mantai.


Shutterstock


Prieš pradėdami rūšiuoti daiktus, pastatykite vidury tvarkomo kambario dėžes ar krepšius su antraštėmis – „Išmesti“, „Grąžinti į vietą“, „Sutvarkyti / pataisyti“, „Atiduoti perdirbti“, „Paaukoti“ ir t.t. Taip sutaupysite labai daug laiko ir bus paprasčiau skirtis su nenaudojama manta.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis