Vandens filtrai: kaip nepasiklysti renkantis

Lietuvoje vandentiekiu tiekiamas vanduo – požeminis vanduo, kuris yra nekenksmingas žmogui, todėl jį paprastai galima gerti tiesiai iš čiaupo. Nors toks vanduo yra sveikas, filtrai mūsų šalyje yra populiarūs ir reikalingi dėl kelių dažniausiai iškylančių priežasčių: esant per dideliam geležies kiekiui gali pagerinti geriamo vandens skonį ir kvapą bei suminkštinti kietą vandenį.

Vandens kokybė Lietuvoje

Lietuvoje geriamajam vandeniui keliamus kokybės reikalavimus nustato teisės aktai ir higienos normos. Centralizuotai tiekiamas vanduo turi atitikti visus kokybės parametrus, kuriuos reglamentuoja Geriamojo vandens įstatymas ir Lietuvos higienos normos. Tai reiškia, kad Lietuvoje centralizuotai teikiamam vandeniui yra skiriamas didelis dėmesys, nuolat yra investuojama į jo kokybę.

Vandens kokybė ir įvairūs parametrai priklauso nuo konkrečios vietovės, geriamas vanduo išgaunamas iš skirtingų vandeningų horizontų, todėl įvairiose Lietuvos vietose vanduo skiriasi ir savo sudėtimi, ir išgavimo sąlygomis, ir apsauga nuo galimos taršos. Galima išskirti kelias visoje šalyje dažniau sutinkamas pagrindines vandens problemas: kietas vanduo (kietame vandenyje yra ištirpusių kalcio bei magnio druskų, kurios įtakoja kalkių atsiradimą) bei geležies, mangano ir amonio vandenyje perteklius.

Vandens filtrų pasirinkimas

Renkantis vandens filtrą, pirmiausia reikia žinoti, kokias vandens savybes bus norima pakeisti ir kam vanduo bus skirtas. Paprastai filtrus galima suskirstyti į kelias grupes: pagal vartojamo vandens paskirtį – filtrai geriamajam vandeniui bei filtrai buitinei technikai ir sanitarinėms reikmėms; pagal veikimo pobūdį – į kasetinius bei automatinius.

Geriamojo vandens savybėm gerinti dažnai yra naudojami itin paprasti ąsočio tipo filtrai, kurie susideda iš permatomo 1,5–2 litrų talpos indo, turinčio keičiamą filtruojančią kasetę (dažniausiai su aktyvuota anglimi ir jonų kaitą skatinančiomis dervomis). Šitoks filtras valo vandenį nuo mechaninių priemaišų, chloro ir pesticidų pėdsakų, pašalina kvapus ir spalvotumą. Kitas populiarus geriamam vandeniui skirtas filtras – uždedamas ant čiaupo filtras, kuris gali išfiltruoti iki 1000 litrų vandens, po to jis turi būti pakeistas.

Kalbant apie filtrus skirtus buitinėms bei sanitarinėms reikmėms, populiarūs yra kasetiniai karšto ir šalto vandens filtrai, kurie iš vandens šalina mechanines priemaišas. Kasetės yra keičiamos, kai užsiteršia, maždaug kas 1–6 mėnesius. Kadangi buitinėms reikmėms reikalingi žymiai didesni vandens kiekiai, jo gerinimui dažniausiai naudojami automatiniai filtrai, kurie yra žymiai efektyvesni, didesni ir brangesni.

Vandens filtrų rūšys

Mechaniniai filtrai. Mechaniniai filtrai yra skirti sulaikyti vandenyje esančias mechanines priemaišas bei suteikti vandeniui skaidrumo. Vanduo laikomas mechaniškai užterštu, kai kartu su juo atiteka smėlio, molio, rūdžių ir kitos priemaišos. Tokio vandens užterštumas yra matomas vizualiai – vanduo yra neskaidrus. Pirminiam tokio vandens valymui yra naudojami mechaniniai vandens filtrai. Filtrai vandenį padaro švaresnį bei skaidresnį, tokiu būdu pailgėja santechninės įrangos bei buitinių prietaisų, kuriuose naudojamas vanduo, eksploatacijos laikas.

Geležies šalinimo filtrai. Vanduo, kuriame geležis viršija normą, turi specifinį kvapą ir spalvą. Toks vanduo sukelia nemažai nepatogumų – ruduoja vonios ir virtuvės įranga, atsiranda rudos spalvos nuosėdos ant unitazų bei skalbinių, tokį vandenį nemalonu gerti bei juo praustis. Per didelei geležies koncentracijai pašalinti yra naudojami oksidaciniai arba maišytų dervų filtrai.

Minkštinimo filtrai. Anot UAB „Infes technologijos“ eksperto Alfonso Jurevičiaus, minkštinimo filtrai yra naudojami, norint pašalinti kalcio ir magnio druskų perteklių, tokiu būdu užkertant kalkių nuosėdų atsiradimą. Vandenyje esantis kalcio ir magnio druskų perteklius gadina visus namų apyvokos daiktus su kuriais toks vanduo turi ilgesnį kontaktą: arbatinius, kavos aparatus, indus, čiaupus, indaploves, skalbimo mašinas lygintuvus ir netgi drabužius. Šios problemos šalinimui yra naudojami automatiniai minkštinamieji, o kartais kasetiniai filtrai, taip pat kai kurioje buitinėje technikoje yra iš karto įrengti jonų mainų filtrai.

Geriamojo vandens filtrai. Geriamojo vandens filtrai yra naudojami, norint užtikrinti geriamojo vandens kokybę ir skonį. Tokie filtrai gali būti įvairios formos: ąsotėliai, prie čiaupo arba po kriaukle tvirtinami, atbulinio osmoso filtrai ir kiti.

Kiti filtrai. Šiuolaikinės technologijos bei naudojamos medžiagos leidžia išvalyti beveik bet kokias nereikalingas vandens priemaišas. Todėl yra dar daugybė įvairiausių filtrų, kurių pagalba galima išgauti geros kokybės vandenį. Vis dėl to, prieš priimant sprendimą, patariame kreiptis į specialistus, kurie šioje srityje yra sukaupę ne vienerių metų patirtį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis