Architektas atsako, kaip pasitelkus apšvietimą sukurti namuose kitokią atmosferą

Apie apšvietimo svarbą interjere yra rašyta tikrai nemažai, todėl svarbu žinoti ne tik praktinius, bet ir įdekoratyvinius bei emocinius aspektus. Paklausėme architekto Tomo Strižano, kaip tinkamai apšviesti erdvę ir šviestuvų pagalba sukurti pasirinktą erdvės nuotaiką.

Šviestuvų funkcija – ne tik skleisti šviesą tamsiuoju paros metu


Dažnai girdime akcentuojant, kad šviesa ir jos sklidimas interjere yra neapsakomai svarbūs. Tad kokias šviestuvų funkcijas galima būtų išskirti namų erdvėje? Architektas išskiria 4 svarbiausius šviestuvų vaidmenis:


  • šviesos skleidimas (bendras erdvės apšvietimas, darbinis apšvietimas);
  • dekoratyvumas (šviestuvo forma, dydis, medžiagiškumas);
  • atmosferos kūrimas (romantiška, rami, darbinga nuotaika);
  • interjero detalės išryškinimas (pavyzdžiui, architektūrinės detalės arba meno kūrinio apšvietimas).


Shutterstock nuotr.


Paslaptingoji trijų apšvietimo lygių formulė – kas tai ir kodėl tai svarbu?


Skaitant įvairius interjero leidinius, dažnai galima sutikti trijų patalpos apšvietimo lygių terminą, tačiau rečiau yra įsigilinama į tai, kas tai yra ir kodėl tai yra svarbu. Architektas įvardija šiuos tris šviesos lygius: bendrą apšvietimą, tikslinį arba darbinį apšvietimą ir dekoratyvinį apšvietimą.


Bendras apšvietimas. Bendras apšvietimas yra toks apšvietimo tipas, kai apšviečiama visa patalpos erdvė. Įprastai šį darbą atlieka lubiniai/taškiniai šviestuvai. Bendras apšvietimas paprastai yra gana uniformiškas ir šiek tiek nuobodus, todėl likę du apšvietimo tipai yra itin svarbūs, kuriant apšvietimo dizainą.


Tikslinis apšvietimas. Šis apšvietimo tipas yra skirtas darbų palengvinimui atitinkamose namų zonose. Kokius šviestuvus naudoti tiksliniam apšvietimui, paprasta padiktuoja pats kambarys ir darbas, kurį reikia palengvinti. Pavyzdžiui, skaitymui tamsiuoju paros metu svetainėje palengvinti labiausiai tinka toršeras arba stalinis šviestuvas.


Dekoratyvinis apšvietimas. Dekoratyvinis arba akcentinis apšvietimas yra skirtas pasirinktų detalių išryškinimui. Pavyzdžiui, apšvietimo pagalba galima išryškinti architektūrines interjero detales arba meno kūrinius, taip erdvei suteikiant papildomo charakterio. Tokiam apšvietimui dažniausiai yra naudojami sieniniai šviestuvai, prožektoriniai šviestuvai ir kiti panašūs kryptiniai šviestuvai.


Shutterstock nuotr.


Kiek ir kokių šviestuvų reikia svarbiausiuose kambariuose?


Gyvenamasis kambarys. Be pagrindinio erdvės šviestuvo, galima naudoti akcentinę šviesą kuriame nors kambario kampe, taip sutelkiant dėmesį į pasirinktą objektą, pvz., meno kūrinį ar kėdę.


Virtuvė. Joje svarbu tiek bendras erdvės apšvietimas, kabinant lubinį šviestuvą ar taškinius šviestuvus, tiek darbo zonų stalviršių apšvietimas, pvz., naudojant LED šviesos juostas.


Miegamasis. Čia kuriama ramesnė nuotaika, todėl bendras erdvės apšvietimas nėra pats reikšmingiausias. Svarbu turėti tikslinius šviestuvus prie lovos spintelių, jie gali būti pastatomi, sieniniai ar pakabinami nuo lubų. Taip pat svarbu turėti apšvietimą drabužių spintos zonoje. Šviesą kreipti toliau nuo lovos ir kurti dekoratyvinį apšvietimą galima panaudojant jau minėtas šiltos spalvos LED juostas.


Vonios patalpa. Joje svarbus tiek bendras ryškus visos zonos apšvietimas, tiek naktinis blankus apšvietimas. Žinoma, svarbu turėti šviesą ir prie veidrodžio (šioje zonoje reikia stengtis vengti šešėlio).


T. Strižanas sako, kad priklausomai nuo patalpos tūrio, interjero sprendinių ir šviestuvų galybės, visada rekomenduojama kreiptis į dizainerį. Interjero ir apšvietimo sprendiniai yra labai glaudūs ir priklauso vienas nuo kito.


Shutterstock nuotr.


Kaip dirbtinė šviesa gali prisidėti prie emocijos kūrimo erdvėje?


Architektas teigia, kad emociją galima kurti skirtingais šviesos stiprumo lygiais (t.y. silpnesne bei stipresne apšvieta). Patogiausia, kai šviesa gali būti dimeriuojama – keičiamas jos ryškumas iš ryškesnės į blankesnę ir atvirkščiai. Taip pat svarbi emocijai yra ir šviesos spalva: šilta, šalta bei neutrali spalva. Išskirtinę erdvės atmosferą yra galimybė kurti pasirenkant dekoratyvinę šviesą su netikėta spalva (pavyzdžiui, raudona. rožine, melsva ir t.t.).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis