Saugi namų zona vasarą: tik pačių šeimininkų reikalas?

Vasara – atostogų metas. Vaikai leidžią laiką lauke, planuojami kelionės maršrutai ir nauji įspūdžiai. Vienas iš nemalonumų, galinčių apkartinti šį laikotarpį, yra nelaukti svečiai, apsilankę tuščiuose atostogautojų namuose. Kartais net nereikia išvykti toli ir ilgam – pakanka vakarą praleisti svečiuojantis pas draugus netoliese – tiek laiko ilgapirščiams visiškai pakanka. Kokių priemonių reikėtų imtis, norint apsaugoti savo turtą ir ar tikrai namų saugumas – vien tik pačių šeimininkų reikalas?

Statistika gerėja, bet ar džiugina?

Policijos duomenimis, pastaruoju metu vagysčių skaičius mažėja. Per pirmuosius penkis 2013 m. mėnesius užregistruotos 1307 vagystės, įsibraunant į gyvenamą patalpą. Tai yra 12,6 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Iš viso per 2012 metus tokių vagysčių įvykdyta 3527 arba 14 proc. mažiau nei 2011 metais. Pasak Policijos departamento prie VRM atstovės spaudai Linos Nemeikaitės, daugiausia vagysčių įvykdoma didžiuosiuose šalies miestuose.

„Kaip byloja statistika, tarp ilgapirščių populiariausi yra Vilniaus ir Kauno miestai. Mažiausiai vagysčių įsibraunant į gyvenamąsias patalpas užfiksuota Birštone ir Neringoje. Nuo vagysčių iš butų kenčia tiek gerai įrengtų, tiek senų butų savininkai – didesnis galimas grobis, žinoma, labiau traukia prie turtingai atrodančių butų, tačiau jų savininkai daugiau dėmesio ir lėšų skiria savo turto apsaugai. Senos statybos butuose grobis santykinai nedidelis, tačiau ir savininkų skiriamas dėmesys savo turto apsaugai yra žymiai mažesnis, kas lengvina įsilaužimo galimybes“, – teigia L. Nemeikaitė. Pasak pareigūnės, atkreiptinas dėmesys į tai, kad pastaruoju metu didėja didesnės vertės turto vagysčių, kurios vykdomos pagal iš anksto parengtus planus gerai pasirengusių asmenų.

Naujas būstas prieš seną

Pasak didžiausios šalyje integruotų apsaugos sprendimų bendrovės „G4S Lietuva“ Saugos sprendimų departamento direktoriaus Vido Kšano, galima teigti, kad nauji daugiabučiai, kuriuose yra aktyviai veikiančios bendruomenės, pasižymi didesniu saugumu. „Naujuose daugiabučiuose gyvenantys žmonės nuo senos statybos sovietų palikimo rajonų gyventojų dažnai skiriasi amžiumi, pajamomis. Natūralu, kad ir poreikis bei galimybės turėti saugią aplinką yra didesni“, – teigia V. Kšanas. Specialistas pabrėžia, kad nekilnojamojo turto vystytojai pastaruoju metu pradeda labiau vertinti apsaugos kompanijų teikiamas paslaugas. „Poreikis iš NT vystytojų šiandien yra kur kas didesnis nei buvo prieš kokius penkerius metus. Šių dienų NT vystytojai reaguoja į rinkos pokyčius ir stengiasi klientams parduoti būstus su pridėtine verte – įrengtomis aikštelėmis vaikams, galimybe parkuoti automobilius, įrengtomis apsaugos sistemomis ir kitais žmonių buičiai reikalingais atributais“, – teigia V. Kšanas.

Pasak vienos didžiausių nekilnojamojo turto plėtros bendrovių Lietuvoje „MG Valda“ generalinės direktorės Sigitos Survilaitės-Mekionienės, vystant naujus projektus, visada yra tikrinami ir diegiami sprendimai, kurie gali sumažinti vagysčių tikimybę. „Patikima automobilius gaminanti kompanija daro saugumo testus, kad, pradėjus masinę gamybą, klientai būtų maksimaliai apsaugoti. NT rinkoje situacija panaši. Planuodami naują daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalą, mūsų kompanijos ekspertai ne tik vertina kokybinius, estetinius, finansinius parametrus, bet ir stengiasi užkirsti kelią galimiems neigiamiems faktoriams ateityje, kurie tiesiogiai paliestų būsimųjų gyventojų nuosavybę. Štai kodėl įrengiame uždaras automobilių stovėjimo aikšteles, namo teritoriją aptveriame, apšviečiame, įrengiame praėjimo kodus ar videofonus, IP kameras, esant poreikiui dėl papildomo saugumo pirmųjų aukštų butuose įrengiame metalines žaliuzes, kad gyventojai, išvykdami ilgesniam laikui būtų saugūs dėl savo turto“, – teigia S. Survilaitė-Mekionienė.

Šiuo metu kai kuriuose naujuose daugiabučių projektuose naudojamos IP kameros pasižymi galimybe prisijungti bet kuriuo paros metu iš bet kurios pasaulio vietos, ir stebėti kameros fiksuojamą vaizdą realiu laiku. Internetiniu protokolu veikiančios kameros geba ne tik perduoti realaus laiko vaizdą, tačiau saugo įrašus ir leidžia juos peržiūrėti sekundžių tikslumu, pasirinkus datą.

Vaikai – didžiausias turtas

Tikriausiai visi tėvai sutiktų, kad pirmosios dienos, kai vaikas jau ūgteli ir nori pats vienas žaisti kieme, būna kupinos nerimo, prasideda nesibaigiantys žvilgčiojimai pro langą, į galvą įkyriai lenda mintys apie šimtus būdų, kaip vaikas gali susižeisti ar išeiti iš saugios namų zonos. Šaunu, kai vaikus galima išvežti pas senelius, gyvenančius sodyboje, bet dažnai vaikai vasaroja namuose ir žaidžia daugiabučių kieme.
Daugelis tėvų, rinkdamiesi naują būstą pastebi, kad kai kurie NT vystytojai naujuose daugiabučių projektuose įrengia saugias ir erdvias vaikų žaidimų aikšteles, aptveria namų teritoriją. Jos, skirtingai nei senuose daugiabučių kiemuose, yra toliau nuo judrių gatvių, aplinkui veši žalieji plotai, žaidimų erdvės pagrindas išklotas minkšta danga, nėra jokių pavojingų konstrukcijų.

Kas svarbu patiems gyventojams?

Pasak būsimų naujakurių, renkantis būstą saugumo klausimas buvo vienas iš pagrindinių, lėmusių apsisprendimą. Saugi vaikų žaidimų aikštelė, aptverta ir apšviesta teritorija, požeminė automobilių aikštelė, IP vaizdo kameros – veiksniai, kurie sukuria saugią ir jaukią aplinką.

Žmonėms, besirenkantiems naują būstą, vis aktualesnis tampa bendruomenės klausimas. Štai kodėl kai kurios NT bendrovės projektus vysto kaip uždarus kvartalus, kur buriasi stipri bendruomenė. Naujakuriai teigia, kad naujame daugiabutyje, skirtingai negu sename, formuojasi didesnis bendros atsakomybės jausmas, kuris susijęs tiek su vaikų saugumu kieme, tiek su pačių namų apsauga.

Vagys neišrankūs

Daugelis gyventojų nesiima papildomų atsargumo priemonių, nes jų namuose tiesiog nėra brangių daiktų, pinigų. Pasak Policijos departamento prie VRM atstovės spaudai Linos Nemeikaitės, nereikėtų nuvertinti vagystės tikimybės. „Pasitaiko atvejų, kai vagys apšvarina visą būstą: nuo brangios aparatūros iki patalynės, indų ir drabužių. Grobiamas ir alkoholis, pasitaiko, kad grobiami ir maisto produktai, kartais „pasivaišinama“ net ir nusikaltimo vietoje“, – teigia L. Nemeikaitė. Specialistai pataria atsargiai viešinti nuotraukas tiesiai iš atostogų vietos socialiniuose tinkluose, nes nusikaltėliams tai ženklas, jog esate išvykę.

Pareigūnai pataria

Kaip apsaugoti būstą nuo įsilaužimų:

• Neįsileiskite nepažįstamų žmonių. Nepasitikėkite vien asmens prisistatymu, specialaus pažymėjimo rodymu, neatidarykite durų įvairiems „specialistams“. Klauskite apie atvykimo tikslą.
• Pasidomėkite, kokios yra durų apsaugos naujovės (įvairios spynos ir pan.), kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akutę, durų sklendę.
• Užrakinkite duris visais užraktais, net jeigu išeinate vos kelioms minutėms išnešti šiukšlių ar į parduotuvę. Nepalikite raktų laiškų dėžutėse, po kilimėliu, kitose „slaptose“ vietose.
• Kuriame aukšte begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris. Esant galimybei, palikite bute įjungtą šviesą, radiją.
• Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
• Labai naudinga telefonspynė laiptinėms. Jeigu tokios jūsų name nėra, pasitarkite su kaimynais ir įsirenkite. Tokiu būdu galėsite neįsileisti nepažįstamųjų.
• Susitarkite su patikimais kaimynais, kad, kai jūsų nėra, pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
• Įsirenkite bute ar gyvenamajame name apsauginę signalizaciją, taip jūsų namai bus saugomi 24 valandas per parą.
• Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
• Saugodami savo turtą, kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą ar policijos nuovadą dėl daiktų žymėjimo, kuris palengvintų nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.
• Jei sugrįžę namo pastebėjote, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas ir t.t.), neikite į butą, gal nusikaltėliai dar neišėjo. Nieko nelieskite rankomis, nepalikite bereikalingų savo pėdsakų ir nepanaikinkite nusikaltėlių pėdsakų. Užeikite pas kaimynus ir iškvieskite policiją.
• Jeigu jus apvogė ar apgavo, nedelsiant kreipkitės į policiją. Skubiai pranešus ir tiksliai apibūdinus įtariamus asmenis bei jų automobilius, bus galima greičiau sulaikyti nusikaltėlius ir apsaugoti nuo nelaimių kitus žmones.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis