Kineziterapeutas pataria: laikydamiesi šių taisyklių pamiršite nugaros skausmus

Kiekvienas turime savų miegojimo įpročių: vieniems patinka miegoti ant šono, kitiems patogiau ilsėtis gulint ant nugaros ar pilvo. Deja, nemaža dalis žmonių atsibudę po saldaus miego jaučia raumenų ir sąnarių skausmus. Negaudami tinkamo poilsio dažnai jaučiamės pavargę, suirzę ir mieguisti. Kokia yra to priežastis?

Apie miego svarbą ir tinkamas poilsio pozas kalbamės su „Kardiolitos“ klinikų kineziterapeute Svetlana Kobec.

Kokia yra miego įtaka žmogaus sveikatai, darbingumui ir gyvenimo kokybei?

Sveikata tai ne tik ligų nebuvimas, bet ir fizinė, dvasinė, socialinė gerovė. Tam, kad žmogus turėtų jėgų, noro ir entuziazmo dirbti, jam reikia gerai pailsėti: išsimiegoti 6-8 valandas priklausomai nuo gyvenimo būdo ir darbo intensyvumo. Mūsų smegenys pailsi tik naktį, todėl miegas labai svarbus mums visiems. Miegodami be jokių trukdžių mes ypač gerai pailsime. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje jau atsiranda biurų, kuriuose darbuotojai gali pamiegoti ar pailsėti, kai per pietų pertrauką ar po darbų ateina treneriai, veda užsiėmimus, mankštas. Per tokias pertraukas galima pamedituoti, net pasnausti. Gerai pailsėjęs darbuotojas atneš daugiau naudos, padarys darbą kokybiškiau.

Kurios miego pozos leidžia geriausiai pailsėti visam kūnui? Ar tokios egzistuoja?

Manau, kad negalima vienareikšmiškai teigti, kuri poza yra geriausia, nes tai priklauso nuo žmogaus masės, kompleksijos. Taip pat svarbu kur mes miegame, ant kokio pagrindo, ar tinkama kambario temperatūra. Vieni mėgsta miegoti ant šonų, kiti ant nugaros, treti ant pilvo. Jeigu jūs gerai išsimiegate, ryte jaučiatės žvalūs ir pailsėję, reiškia, jūsų miegojimo poza gera. Jeigu ryte sunku ir jaučiate diskomfortą– reikėtų pabandyti pakeisti pagalvę arba čiužinį.

Ką daryti, kad miego metu nugara pailsėtų, neatsikeltume skaudančiu kaklu?

Tam, kad labiau atsipalaiduotų apatiniai nugaros raumenys, rekomenduočiau ant nugaros pasidėti minkštą volelį arba susukti pledą ar pagalvę po keliais ir čiurnomis. Kai kojos bus truputį pakeltos, nugara jausis komfortiškiau. Jeigu gulėdami tokioje padėtyje jaučiatės nepatogiai – ši padėtis jums netinka. Tada galima išbandyti gulėjimą ant šono, tarp kojų įsidėjus pagalvę.

Ką daryti, jei atsibudus po miego skauda raumenis?

Reikia paklausti savęs, ar kažką darėte vakar neįprasto, gal tai skausmas nuo fizinių pratimų, ar susijęs su bloga miego padėtimi? Galbūt pakeitėte lovą, pagalvę? Jeigu po miego skauda raumenis, o jokio fizinio krūvio ar naujo darbo prieš tai nedarėte, reikėtų keisti miegojimo pozą ar pagrindą.

Ar galima miegoti be pagalvės? Kaip žinoti, kokio aukščio pagalvė žmogui tinkamiausia?

Taip, galima miegoti be pagalvės. Pagalvės aukštis priklauso nuo kiekvieno žmogaus kaklo anatomijos, taip pat nuo čiužinio, dar svarbus pagalvės minkštumas. Pagalvė – tai labai individualu. Reikėtų išbandyti įvairių aukščių ir dydžio, stebėti ar atsipalaiduoja kaklo, pečių juostos raumenys.

Ar nuo čiužinio minkštumo/kietumo priklauso gera miego kokybė?

Taip, priklauso, bet tai yra labai individualu, nes žmonėms tinka ir patinka skirtingo minkštumo čiužiniai.

Ar tiesa, kad miegoti ant grindų yra sveika?

Jeigu tai būtų sveika, mes jau seniai miegotume ant grindų. Manau, kad ne visiems, bet visada galima pabandyti ir tada bus aišku, ar jums tai tinka, ar ne.

Ar yra mankštų, kurios padeda greičiau užmigti?

Vakare prieš miegą rekomenduočiau nedaryti jokių intensyvių mankštų. Tinka tempimo, atsipalaidavimo pratimai, meditacija.

Prabudę žmonės mėgsta mankštintis lovoje. Ar atsibudus sveika daryti mankštą ant minkšto paviršiaus?

Priklauso nuo to, kokio minkštumo yra jūsų lova. Jeigu abejojate, tada geriau sportuoti ant specialaus mankštai skirto neslystančio kilimėlio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis