Užduok klausimą šilumos taupymo specialistui!

Kiekvieną šildymo sezoną daugiabučių namų gyventojai suka galvas ieškodami būdų, kaip sumažinti sąskaitas už šildymą. Dabar Jums pagelbės „Mano būsto“ specialistai, kurie padės taupyti šilumą daugiabučiuose. Klausimus užduokite žemiau esančioje platformoje.

Į Jūsų klausimus atsakys Donatas Karčiauskas: „Esu bendrovės „Mano būstas“ Inovacijų ir energetinio efektyvumo grupės vadovas. Turiu didelę patirtį, nes mūsų įmonė jau trečius metus sėkmingai vykdo „5 žingsnių šilumos taupymo programą“, apie kurios sėkmę kalba realūs skaičiai.

Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš trejus metus Lietuvoje startavusioje programoje jau dalyvauja apie 800 daugiabučių namų. Šių namų gyventojai, diegę šilumą taupančias priemones, praėjusį šildymo sezoną, palyginti su 2010-2011 m. sezonu, bendrai sutaupė 2,9 mln. litų.

Gerai žinome, kaip ir kokiais būdais taupyti šilumą daugiabutyje. Jei norite sužinoti ir Jūs, rašykite man ir aš Jums atsakysiu.“

Pateikti klausimą:

KLAUSIMAI – ATSAKYMAI:

1. Darius klausia, ką daryti, jei daugiabutyje gyvena nemažai pensininkų, kurie nori, kad jų butuose esantys radiatoriai šiltų minimaliai, tačiau dėl to kituose butuose kambarių temperatūra siekia vos 15-16 laipsnių šilumos?

Atsakymas: jei Jūsų namą aptarnauja administratorius, šiuo klausimu turėtumėte kreiptis į jį. Pastarasis privalo užtikrinti, kad butuose oro temperatūra atitiktų higienos normas – t.y. būtų ne žemesnė, kaip 18 laipsnių. Jei pas Jus įsteigta bendrija, šį klausimą privalo spręsti bendrijos pirmininko pasamdytas šilumos punkto prižiūrėtojas. Galimas ir dar vienas variantas - jeigu Jūsų name šildymo sistema išsibalansavusi, vienintelė išeitis - montuoti balansinius ventilius. Šiuo klausimu daugiau informacijos Jums suteiks „Mano būsto“ skambučių centras 8 700 55 966.

2. Kaip daugiabučių namų bendrija Klaipėdoje gali prisijungti prie „5 žingsnių šilumos taupymo programos“?

Atsakymas: šilumos taupymo programoje numatytus žingsnius gali atlikti bet kuri bendrija ar namo administratorius, jei jis turi pakankamai žinių. Galima sakyti, kad jau dalyvaujate programoje, jei esate pradėję diegti šilumą taupančias priemones, tokias kaip langų, durų sandarinimas, šilumą taupančių radiatorių įrengimas ir kt. Tačiau oficialiai „5 žingsnių taupymo programoje“ dalyvauja tik tie namai, kuriuos aptarnauja pagal „Mano būsto“ standartą dirbančios pastatų priežiūros bendrovės.

Jos užtikrina ne tik šilumą taupančių darbų atlikimą, bet ir atlieka atliktų taupymo darbų efekto stebėseną bei teikia tolesnius pasiūlymus dar didesniam energetiniam efektyvumui pasiekti.
Jei norite prisijungti prie šilumos taupymo programos ir būti aptarnaujami pagal pastatų priežiūros standartą, kreipkitės į „Mano būsto“ atstovybę Jūsų regione, arba tiesiog rašykite info@manobustas.lt.

3. Markas domisi, kodėl jo bute kambarių temperatūra nepakyla auksčiau 18 laipsnių ir ką daryti, kad ji siektų bent 20 laipsnių?

Atsakymas: Lietuvos Higienos normos numato, kad patalpų temperatūra turi būti ne žemesnė nei 18 laipsnių. Jeigu temperatūra žemesnė, kreipkitės į savo namą prižiūrinčią bendrovę – įmonės atstovai turi ją sureguliuoti taip, kad atitiktų normas. Jeigu temperatūra aukštesnė nei 18 laipsnių, tačiau norite ją dar pakelti, reikia surinkti 50% +1 gyventojo parašus ir kreiptis į savo namą prižiūrinčią bendrovę. Įmonės atstovai pasirūpins, kad ji būtų pakelta.

4. Onutė klausia, kiek kainuoja daugiabučio namo diagnostinė nuotrauka ir kieno lėšomis ji apmokama? Ar valstybė kompensuoja šias išlaidas, jei namo gyventojai pareiškę norą dalyvauti renovacijos programoje?

Atsakymas: namo diagnostinė nuotrauka kainuoja apie 600 Lt. Šiuos kaštus dengia visi namo gyventojai, valstybė jų nekompensuoja.

5. Kas reglamentuoja ir reguliuoja radiatorių skaičių bute?

Atsakymas: radiatorių skaičių bute prižiūri miesto savivaldybė. Savavališkai įrengti radiatorių bute negalima. Jų skaičius ir dydis turi būti įrengtas pagal šildymo sistemos projektą. Šildymo sistemos projektas turi būti suderintas su savivaldybe. Projektą gali paruošti atestuota projektavimo įmonė.

6. Irena klausia, ar meistrai, keitę radiatorių virtuvėje, nesumontavo per mažos galios šildytuvą, nes patalpose gana vėsu?

Atsakymas: tie, kad atliko radiatoriaus keitimą, turėjo sumontuoti tik tokios galios prietaisą, koks numatytas šildymo sistemos projekte. Pastikrinkite.

7. Dalia klausia, jeigu name bus atlikti visi programoje nurodyti veiksmai, kokia dalimi sumažės šilumos suvartojimas daugiabutyje?

Atsakymas: visų programoje išvardintų veiksmų įgyvendinimas gali padėti pasiekti, kad šilumos suvartojimas daugiabutyje vidutiniškai sumažėtų 15 proc., o atskirais atvejais - net 30-35 proc. Reikia pažymėti, kad prioritetinėmis programoje įvardintos taupymo priemonės yra efektyviausios ir leidžia sutaupyti daugiausia šilumos. Kokioms priemonėms Jūsų daugiabutyje name siūloma teikti pirmenybę, teiraukitės savo namo administratoriaus.

8. Adolfas teiraujasi, kokios priemonės yra svarbiausios, daugiausiai taupančios šilumą daugiabutyje?

Atsakymas: pagal energetikos ekspertų tyrimų duomenis, labiausiai sutaupyti gali padėti visi „5 žingsnių šilumos taupymo programoje“ numatyti veiksmai. Skaičiuojama, jog gyventojų įsitraukimas (veiksmai, mažinantys šilumos nuotolius butų viduje) padeda sutaupyti iki 10 proc. šilumos, laiptinių bei rūsio langų ir durų remontas arba keitimas sutaupo iki 4 proc. šilumos, šilumos punktų automatizavimas sutaupo iki 20 proc. šilumos, šilumos sistemų balansavimo įrangos montavimas – iki 12 proc. šilumos, realiu laiku valdomos šilumos sistemos įdiegimas padeda sutaupyti iki 15 proc. šilumos. Ar šiuos darbus reikia atlikti būtent pas Jus, žino Jūsų namo administratorius.

9. Vytautas klausia, kaip žinoti, ar jo namo administratorius dalyvauja šilumos taupymo programoje?

Atsakymas: programos dalyvių sąrašą galite rasti šiame puslapyje, skiltyje „Programos dalyviai". Apie tai, kokius darbus programoje dalyvaujanti administruojanti bendrovė atliko ar rekomenduoja atlikti Jūsų name, turėtumėte teirautis Jūsų namo pastatų priežiūros vadybininko.

10. Arminas klausia – nutarėme keisti senus langus laiptinėje. Kas turi užsiimti šiais darbais?

Atsakymas: pirmiausia derėtų kreiptis į Jūsų namo administratorių – jis atsakingas už bendrų konstrukcijų ir patalpų priežiūrą. Administratorius įvertins, kokių veiksmų būtina imtis, ir konkrečiam atvejui suskaičiuos tikslią sąmatą.

11. Eglė domisi, kodėl verta ir ar finansiškai naudinga automatizuoti šilumos punktą?

Atsakymas: kuomet daugiabučio namo šilumos punktas yra neautomatizuotas, jo įrenginiai negali tinkamai reaguoti į lauko temperatūros pokyčius. Todėl juose efektyviai reguliuoti gyventojams tiekiamą šilumos energiją ir karštą vandenį yra sunku arba net neįmanoma. Tad tokio tipo sistema tikrai nepadeda taupyti šilumą Jūsų namuose. Automatizuotas šilumos punktas padeda taupyti šilumą, nes šildymo sistemoje automatiškai palaikoma vartotojo pasirinkta norima temperatūra. Galima programuoti individualius vartotojo nustatymus (pavyzdžiui, nustatyti žemesnę temperatūrą naktimis). Be to, patalpos neperšildomos vadinamų pereinamųjų laikotarpių metu (šildymo sezono pradžioje ir pabaigoje).

12. Algimantas klausia, kas yra šilumos sistemų balansavimo įranga ir kaip sužinoti, ar jų daugiabutyje sumontuoti balansiniai ventiliai?

Atsakymas: šilumos sistemų balansavimo įrangą sudaro specialios sklendės, ventiliai ir kita įranga, kuri suteikia galimybę tolygiai reguliuoti šilumnešio (medžiagos, kuri perneša šilumą) srautus, cirkuliuojančius šildymo sistemoje, ir užtikrinti, kad visas namo patalpas pasiektų vienodi šilumos kiekiai. Tai leidžia išvengti problemos, kai vienoje pastato dalyje radiatoriai būna perkaitę, o kitoje - nepakankamai šyla. Tinkamai sumontuota ir prižiūrima šilumos balansavimo įranga daugiabutyje name leidžia tolygiai paskirstyti šilumą ir ekonomiškai ją vartoti bei taupyti. Visą Jus dominančią informaciją šiuo klausimu Jums turi suteikti Jūsų daugiabučio namo administratorius.

13. Domantas teiraujasi, kas yra realiu laiku valdoma šilumos sistema ir kaip ji veikia? Ar ši sistema gali turėti neigiamos įtakos namo šilumos suvartojimui?

Atsakymas: tiek skirtingu paros, tiek metų laiku daugiabučio namo gyventojams reikia skirtingų šilumos kiekio. Pavyzdžiui, kam švaistyti šilumą giedrą dieną, kuomet Jūsų butas lengvai įšyla nuo saulės? Šią problemą ir išsprendžia realiu laiku valdoma šilumos sistema. Tokia sistema leidžia daugiabučio namo gyventojams tiekti tiek šilumos, kiek jiems reikia konkrečiu metu. Šildymo sistemos valdymas realiu laiku leidžia šilumos punktui veikti efektyviausiu režimu ir kiek įmanoma tiksliau reaguoti į aplinkos sąlygų pokyčius, taip išvengiant perteklinio šildymo.

14. Janina klausia, jeigu šilumos nuostolių mažinimo veiksmai bus atlikti tik viename bute, kiek tai sumažins suvartojamos šilumos kiekį ir sąskaitą už šildymą?

Atsakymas: jei Jūs gyvenate sename daugiabutyje ir už šilumą mokate pagal buto plotą, o šilumos taupymo priemonių ėmėtės tik savo bute, toks taupymas nebus efektyvus. Deja, Jūs esate priklausomas nuo savo kaimynų elgsenos, nes šilumos tiekėjai sąskaitas už šildymą rengia, atsižvelgdami į bendrą namo šilumos suvartojimą. Todėl labai svarbu būti iniciatyviems ir padėti administratoriams populiarinti „5 žingsnių šilumos taupymo programą“ bei kartu su kaimynais palaikyti siūlomas šilumos vartojimo mažinimo priemones.

15. Jurgis teiraujasi, kodėl specialistai ragina gyventojus savo butuose įsirengti šilumą atspindinčius ekranus už radiatorių? Ar tai išties naudinga ir efektyvu?

Atsakymas: tai yra šilumą izoliuojančios medžiagos plokštės, padengtos specialia metalizuota plėvele. Tokius ekranus galima įrengti sunkiai prieinamose patalpų vietose, jie nerenka dulkių. Šilumą atspindintys ekranai atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių, tad dėl jų patalpos oro temperatūra gali pakilti 1-2ºC. Šilumą atspindinčius ekranus galima įsigyti specializuotose statybinių medžiagų arba šildymo prietaisų parduotuvėse. Vidutinė vieno tokio ekrano kvadratinio metro kaina svyruoja nuo 3 iki 10 litų.

16. Tatjana klausia, ar gali kas nors apmokyti namo gyventojus atlikti visus šilumos taupymo programos veiksmus?

Atsakymas: didžioji dalis į programą atliktų veiksmų turi būti atlikta Jūsų namo administratoriaus. Todėl nedvejodami pirmiausia kreipkitės į jį. Šilumos taupymo veiksmai butų viduje yra pakankamai nesudėtingi, jų aprašymą galite rasti šioje svetainėje. Tačiau, prireikus pagalbos, Jūsų namo administratorius Jums gali suteikti konsultacijas ir šiais klausimais.

17. Jonas klausia: norėjau pasiteirauti, kokį galėtumėte pasiūlyti sprendimo būdą mūsų bendrijai. Mano kambariuose namuose temperatūra siekia 25 laipsnius. Dėl to skambinau namo pirmininkui, jis paaiškino, kad sunku ką pakeisti, nes kituose butuose temperatūra tesiekia 18-20 laipsnius. Kaip įmanoma būtų sutvarkyti normalų karšto vandens judėjimą vamzdžiuose (kažkoks siurblys ar kažkas panašaus, kuris palaikytų cirkucliaciją). Namas yra senos statybos.

Atsakymas: Tikėtina, jog taip yra todėl, jog išsibalansavo namo šildymo sistema. Taigi, pirmas žingsnis sprendžiant problemą būtų balansinių ventilių montavimas. Kitas, modernesnis, žingsnis - keisti esamą šildymo sistemą į reguliuojamąją, kai gyventojams sudaroma galimybė reguliuoti šilumos kiekį termostatiniais ventiliais, kurie montuojami ant kiekvieno radiatoriaus.

18. Vidas klausia: kiek galima sutaupyti šildymo išlaidas renovavus šildymo sistemą ir įrengus reguliavimą prie radiatorių ir šilumos apskaitos prietaisus kiekvienam butui? Ir kiek kainuotų toks renovavimas, skaičiuojant 1 kv.m naudingo buto ploto? Namas 12 aukštų, statytas 1986 m., išorės sienos iš keramzito blokų, langai pakeisti plastikiniais.

Atsakymas: Kiek sutaupysite įrengus reguliavimą priklauso nuo to, kaip kokybiškai veikia šildymo sistema t.y. ar ji yra subalansuota, ar ne, koks temperatūrų skirtumas butuose, kokia palaikoma vidutinė temperatūra.

Jei sistema jau subalansuota, sutaupymas galimas tik mažinant temperatūrą butuose. Sumažinus 1 laipsniu, galima sutaupyti iki 6 proc. Bet jei temperatūra butuose jau yra 18 laipsnių, pagal Higienos normas daugiau jos mažinti nebegalima. Tada taupyti padeda tik lauko atitvarų šiltinimas.

Įrengus apskaitos prietaisus butuose galima vartoti iki 30 proc. mažiau šilumos nei bendras namo šilumos suvartojimo vidurkis, tačiau jei vartosite dar mažiau, priklausomai nuo šilumos paskirstymo metodo, turėsite mokėti daugiau už bendrų patalpų šildymą. Sistemos keitimo su skaitikliais kainą reikia skaičiuoti individualiai, priklausomai nuo šildymo prietaisų skaičiaus ir įrengimo sąlygų ar galimybių. Norint įrengti tokią sistemą, teks susitaikyti su dideliais remonto kaštais, kadangi tai sudėtingi darbai. Pigesnė alternatyva – įrengti sistemą su šilumos dalikliais, nes jos montavimas nereikalauja didelio remonto. Tokiu atveju preliminari kaina siektų apie 150-200 litų už vieną kvadratinį metrą.

19. Valerija klausia: gyvenu renovuotame name, šilumos sunaudoju labai mažai, bet vis vien priskaičiuoja už tuos, kurie sunaudoja daug. Aplinkiniai kaimynai taupome, bet mokame net ir už kitus, kurie sunaudoja daug. Mums patarė eksperimentuoti ir atsisukti radiatorius, kad nereiktų mokėti papildomai. Ką galite patarti Jūs?

Atsakymas: butuose, priklausomai nuo šilumos paskirstymo metodo, galima vartoti iki 30 proc. mažiau šilumos nei bendras namo šilumos suvartojimo vidurkis. Jei vartosite dar mažiau, turėsite mokėti daugiau už bendrų patalpų šildymą. Tiesa, namo gyventojai turi galimybę pasitvirtinti ir savo šilumos paskirstymo metodą.

20. Stasė klausia: 4 aukštų namo laiptinėje įrengtas radiatorius, kurį sudaro 22 špyžinės sekcijos. Įėjus į laiptinę, jei tuo metu būna lauko durys uždarytos, pasitinka šiluminis smūgis. Sveiku protu nesuvokiama, kam toks intensyvus šildymas ten, kur jo nereikia. Šildome dangų ir už tai daug mokame. Keletą kartų kreipėmės į namo administratorių, kurie keičiasi arba keičia pavadinimus, tačiau paaiškinimas vienas - nėra namo techninių dokumentų, o be projekto jie nesutinka nieko keisti, nors vienas iš buvusiųjų vadovų žadėjo, tačiau gavo paaukštinimą ir pažado neįvykdė. Ką patarsite?

Atsakymas: taip, tokiu atveju būtinas projektas. Patarimas – kreiptis į projektus rengiančią sertifikuotą įmonę.

21. Kokiu būdu ar medžiagomis galima geriau apšiltinti namo 5 cm oro tarp? Namas plytinis, bet perpučia vėjai.

Atsakymas: yra labai daug įmonių, kurios užsiima būtent oro tarpo užpildymų. Mūsų patarimas - užpildyti oro tarpus termoputomis.

22. Bronius klausia: kodėl Jūs nesiūlote, kad būtų galima mokėti pigiau už buto apšildymą, pasistatyti kiekviename bute asmeninį šilumos skaitiklį, kaip, kad stovi elektros, dujų, vandens skaitikliai. Tada nebus tiek taupymo problemų su šilumos tiekėjais. Ką manote?

Atsakymas: sumontavus šilumos skaitiklį bute, šilumos suvartojimas nesumažės, nes pats skaitiklis vartojimo nemažina. Šilumos sąnaudas galima sumažinti įdiegus šilumos taupymo priemones arba kompleksiškai renovavus pastatą.

23. Antanas klausia: ar griauti miestelio biokuru šildomą katilinę keičiant ją geoterminiu šildymu yra naudinga gyventojams?

Atsakymas: tai priklauso nuo naudojamo kuro kainos ir katilinių efektyvumo.

24. Regimantas klausia: nedidelį butą - apie 50 kv. šildau dujomis. Katilo galia yra per didelė. Gyvenu vienas, bute tik nakvoju. Katilą valdau termorelės pagalba. Didžiausią laiko dalį laikau minimalią temperatūrą. Katilą įjungus pilnu pajėgumu, temperatūra pakankamai greitai pakyla iki komfortiškos. Katilas nuolat yra nustatytas maksimalia galia, o reguliavimas vyksta įjungiant arba atjungiant katilą. Tokį pat režimą naudoju ir nebūdamas bute, kai lauke būna minusinė temperatūra, suprantama - relę nustatau ant minimumo. Ar teisingai elgiuosi nenaudodamas tarpinių katilo darbo režimų?

Atsakymas: katilas veikia efektyviausiai dirbdamas nominaliu galingumu. Minimalūs rėžimai yra mažiau efektyvūs.

25. Mindaugas klausia: gyvename senos statybos name Virsuliškėse. Norėčiau įstatyti į senus radiatorius termostatus, nes namuose per karšta - tenka laikyti atidarytus langus. Paskambinus į įmonę, kuri prižiūri mūsų namą, buvau perspėtas, kad to daryti negalima, nes mūsų šildymo sistema sena (vienvamzdė)? Kiti specialistai teigė, kad visgi termostatus statyti galima, tik reikėtų įsigyti trieigius termostatus. Kas teisus šioje situacijoje?

Atsakymas: sumontavus trieigius ventilius į vienvamzdę šildymo sistemą srautas nukreipiamas per jūsų radiatorių arba praleidžiamas tiesiai į stovą kitiems šildymo prietaisams. Todėl uždarę savo radiatorių, karštesnį srautą duosite savo kaimynui ir karšta bus jam. Šį būdą galima naudoti, bet jį reikia naudoti kompleksiškai visam namui. Ir tik tuo atveju, jei name įrengtas automatizuotas šilumos punktas, o šildymo sistemos stovai turi balansinius ventilius.

26. Irena klausia: mano bute langai yra plastikiniai. Nakčiai palieku šiek tiek pravertą langą. Ar tai padidina sunaudojamos šilumos, skirtos buto apšildymui kiekį?

Atsakymas: taip, jei nuolat naktį paliekate mikroventiliaciją, šilumos sunaudojimas padidėja. Todėl siūlytume kambarius vėdinti trumpai, bet intensyviai – kelioms minutėms pilnai atidaryti langus, kad šilumos nuostoliai būtų minimalūs.

27. Alfredas klausia: Kaune, mūsų namą adiministruoja Mano būstas. Neseniai buvo pakeisti langai koridoriuje. Kaip yra nusprendžiama, kas laimi 5 žingsnių programos vykdomus konkursus?

Atsakymas: jūsų daugiabučio namo laiptinės langai negalėjo būti pakeisti be daugumos gyventojų (50 proc.+1) pritarimo. Kokius šilumos taupymo darbus tikslinga atlikti jūsų name, tiksliau gali atsakyti daugiabučio administratorius.

Daugiau informacijos galite rasti ir mūsų svetainėje: www.taupykimesiluma.lt

Užsakymo nr.: PT_63383654

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis