Kaip atsikratyti nereikalingų daiktų?

Daiktai, kuriuos laikote namuose, turi turėti kažkokią funkciją – vieni iš jų sužadina emocijas, primena jums apie malonius įvykius ir asmenis, kiti yra praktiški, jie padeda jums atlikti tam tikrus naudingus veiksmus. Trečia daiktų grupė irgi turi savo "funkciją" - tiesiog užimti vietą. Tad jeigu atėjo tokia diena, kai nutarėte šiek tiek pravalyti savo spintas, palėpes, sandėliukus ir kitas vietas, kuriose kaupiate daiktus, pateikiame jums keletą patarimų, kurie galbūt padės lengviau apsispręsti, ką išmesti, o ką - palikti.

Kur juos dėti. Per didelio daiktų kiekio klausimas yra aktualesnis žmonėms, turintiems mažai gyvenamosios erdvės. Jeigu jūsų palėpė, garažas, sandėliukas yra talpūs – galite ten krauti kiek telpa, tačiau net ir tokiu atveju ateina laikas, kai bandydami surasti ieškomą daiktą, pradedame galvoti, kam mums tiek daug daiktų. Išmesti daiktą yra paprasčiausia, tačiau egzistuoja ir daugiau būdų  rasti jiems vietą. Mėginkite juos padovanoti, paaukoti ar tiesiog parduoti. Jei daiktą ketinote paprasčiausiai išmesti, tačiau vėliau nutarėte šiek tiek uždirbti, nusistatykite simbolinę kainą – tai padės sutaupyti laiko.

1. Paklauskite savęs „Kodėl?“. Nebūtina lįsti į gilius filosofinius apmąstymus, tiesiog pagalvokite – ar laikote tą ar kitą daiktą todėl, kad jis funkcionalus? Ar dėl to, kad paprasčiausiai juo džiaugiatės? Ar vistik „reikia“ jį laikyti (tarkime prieš dvidešimt metų vestuvių proga dovanotas ir kartą per penkis metus ištraukiamas indų servizas)? Jei paskutinė priežastis, pagalvokite, ar taip elgtis racionalu.

2. Susitvarkykite su „Gal”. Kai rūšiuojate, kuriuos daiktus pasilikti, neišvengiamai atsiras krūvelė daiktų, dėl kurių nesate tikri. Viskas gerai. Tiesiog kuriam laikui šiuos daiktus padėkite kur nors atokiau ir pažiūrėkite, ar per pasirinktą laiko tarpą, sakykime, pora mėnesių, jų jums prireiks. Jeigu ne, padarykite išvadas. 

3. Atsiminimai gyvena ne fiziniuose objektuose — jie yra jūsų galvoje. Jeigu išmesite neskoningą šaldytuvo magnetuką iš Egipto ar dulkes renkančią statulėlę, gautą per Kalėdas iš kolegos, dar nereiškia, kad pamiršite savo kelionę ar bendradarbį. Geriausia pasilikti tik pačius svarbiausius daiktus prie kurių esate emociškai prisirišę (tarkime, senelio laikrodis – praktiška ir sentimentalu), ar kurie tiesiog estetiškai atrodo ir puošia namus - tai irgi funkcija. Prisiminkite, kad įvairūs suvenyrai ne veltui juokais vadinami „dulkių rinkėjais“ - tvarkydami namus taip tik prisidarote sau papildomai rūpesčių. 

4. Seni laikraščiai ir žurnalai. Sena spauda užima vietą, be to, retame žurnale visas numerio turinys yra jums aktualus. Todėl labai patogu turėti iškarpų segtuvus su mėgstamiausiais straipsniais arba tiesiog skaitmeninti juos skanerio pagalba. Žinoma, yra žurnalų rinkinių, kuriuos kartas nuo karto perverčiate ir atrandate naujų dalykų, tačiau jeigu per gyvenimą reguliariai skaitėte bent 5 žurnalus, tikriausiai pritarsite, kad kai kurie iš jų turi didesnę išliekamą vertę nei kiti. Be žinomų senos spaudos panaudojimo būdų, išeitis galėtų būti pamėginti juos atiduoti vietinei bibliotekai – jei kada užsinorėsite paieškoti informacijos, galėsite tiesiog užsukti į skaityklą. 

5. Drabužių spinta. Pamėginkite šį patarimą – kiekvieno naujo metų laiko pradžioje, sukabinkite visas pakabas taip, kad drabužių priekis būtų atsuktas į dešinę spintos sieną. Kai nusivilksite drabužį ir dėsite jį į spintą, rūbas turėtų „žiūrėti“ į kairę spintos pusę. Taip, gale laikotarpio pamatysite, kurio drabužio apskritai nevilkėjote. Galbūt verta jo atsikratyti?

6. Perdirbkite senus daiktus. Internetas pilnas netikėčiausių idėjų – iš seno lagamino galite pasigaminti stilingą kėdę, iš senų kopėčių – lentyną knygoms, o originalių savadarbių šviestuvų idėjos, panašu, niekada neišseks. Ką gera siuvėja gali padaryti iš senų drabužių turbūt taip pat niekam nereikia nė sakyti. Veikia ir visiškai paprastos idėjos – jei balkone turite neveikiančią skalbyklę ir vistiek galvojate ją „kada nors“ sutaisyti, iki tol bent jau galite panaudoti ją kaip staliuką, tarkime, vasarą ant jos gali stovėti kambarinės gėlės, kad jos gautų daugiau saulės. 

7. Ir vis dėlto. Reikėtų paminėti, ir tai iš dalies komplikuoja aukščiau parašytus patarimus, jog kai kurie daiktai iš tiesų su laiku gali įgyti vertės. Žmonės, kadaise išmetę senus kalėdinius žaisliukus, dabar, greičiausiai kiek gailisi, kadangi jie praėjus kuriam laikui, jie tapo paklausūs, madingi ir vertingi. Svarbu nepersistengti. Taip mąstant, antikvariniu daiktu po šimtmečio virs ir paprastas elektrinis virdulys. Todėl jei iš dalies laikote savo daiktų kaupimą savotiška „investicija į ateitį“, paklauskite žinovų ar pasidomėkite internete, ar tie daiktai iš tiesų turi potencialo. Tačiau dėl to aukoti patogumo neverta.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis