Kaip išsirinkti sklypą namo statybai

Prieš pradedant ieškoti sklypo, reikėtų nusistatyti paieškos kriterijus. Straipsnyje pateikiame idealaus sklypo kriterijus.

Kriterijai:

1. Lygus sklypo reljefas;
2. Pats sklypas ne dauboje, geriau ant kalniuko;
3. Gruntas nesupiltas, nuo 1,5 iki 3 metrų gylio reikiamo tvirtumo gruntas, į kurį galima remti pamatus;
4. Nėra aukšto gruntinio vandens;
5. Privažiavimas prie sklypo iš šiaurinės pusės;
6. Šalia sklypo privestos reikalingos komunikacijos: elektra, vanduo, o gal ir nuotekos;
7. Gruntas nemolingas ir pralaidus vandeniui;
8. Įteisintos sklypo ribos sutampa su realiomis ribomis.

Bet koks nukrypimas nuo aprašyto sklypo brangins namo statybą, o jei susidės kelios neigiamos savybės, gali nutikti taip, jog teks stabdyti namo statybą ir sklypą parduoti.

Dažniausiai pigus sklypas turi didelių trūkumų. Ir džiaugsmas įsigijus pigų sklypą, vėliau virsta galvos skausmu ir didelėmis neplanuotomis išlaidomis, kartais net iki dešimčių tūkstančių.

Trumpai apie kiekvieną sklypo savybę:

Reljefas

Nelygus sklypo reljefas reiškia, kad namą reikės projektuoti laiptuotą, su pusaukščiais, tai brangina namo statybą, gali tekti atvežti papildomai žemių, daryti atramines sienutes, laiptukus ir t.t. Tačiau pats namas bus įdomesnis, įmanoma suprojektuoti savitą gerbūvį. Žinoma, reljefo nelygumai turi turėti tam tikras ribas.

Sklypas dauboje

Vasarinės liūtys, pavasarinis atodrėkis gali užpilti sklypą vandeniu, dėl ko reikės kelti namo pamatus, vežti papildomų žemių, bus niokojamas gerbūvis, problemų gali kilti su nuotekų sistema.

Grunto savybės

Supiltas kelis metrus arba silpnas gruntas, reikalaus gilių gręžtinių polių (siekia 5-8 metrus), jog pasiekti reikiamo tvirtumo pagrindą pamatams, brangesnių juostinų pamatų arba dar kitokio tipo pamatų, kurie kaip yra kelis kartus brangesni.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Sklypo paieškos: patarimai nuo A iki Z
Svarbiausi sprendimai prieš pradedant statyti namą
Juostinių pamatų įrengimo ypatumai

Aukštas gruntinis vanduo

Reikės daryti vienus iš brangiausių injekcinius polius, arba spraustinius polius pamatams (kurių negalima įrengti, jei šalia yra kaimynų įrengti namai), papildoma hidroizoliacija po visu namu. Sudėtinga, jei išvis įmanoma nuvesti nuotekų vandenį.

Privažiavimas prie sklypo iš pietinės pusės

Jei namą statysite šalia kelio, likusi sklypo dalis bus šešėlyje, terasa ir langai į kiemą šiaurinėje pusėje, kas žiemą padidins šildymo sąnaudas. Jei namas bus šiaurinėje sklypo pusėje, prarasite daug sklypo naudingo ploto mašinos privažiavimui, ir nemažai lėšų gerbūvio įrengimui.

Komunikacijos toli arba jų nėra

Neprivestas vanduo, gali tekti daryti gręžinį. Nuotekoms - vietinę nuotekų sistemą, kas kartais būna gana sudėtinga, be to, tai gali sudarkyti gerbūvį, nekalbant apie papildomas nemažas išlaidas. Nėra šalia elektros reikiamo galingumo. Namui reikia ne mažiau 7-9kW. Papildomos išlaidos kai kuriais atvejais gali būti tokios didelės, jog geriau parduoti sklypą, nesvarbu, kad šalia stovi elektros stulpas.

Molingas gruntas nepralaidus vandeniui

Problemos su nuotekų bei lietaus sistemos vandens nuvedimu. O jei sklypas dauboje, tai dažnai braidysite po balas.

Taigi, išsirinkę sau tinkamą žemės sklypą, paprašykite savininko parodyti žemės sklypo planą ir Registrų centro pažymėjimo apie nekilnojamojo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimą nekilnojamojo turto registre. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad Registro centro pažymėjimas būtų kuo naujesnis, t.y. ne daugiau kaip 2 mėnesių senumo. Kodėl? Todėl, kad šiame pažymėjime galima matyti daugumą sklypo apribojimų, tai gali būti įvairūs servitutai. Taip pat pažymėjime matysis ar sklypas areštuotas, ar uždėta hipoteka – užstatytas bankui, ar yra rekreacinė zona ir panašūs dalykai, kurie nulemia sklypo vertę. 

Jeigu savininkas negali pateikti minėtų dokumentų, tuomet paprašykite žemės sklypo kadastro numerio arba unikalaus numerio. Gavę šiuos dokumentus, arba tik žemės sklypo kadastro numerį ar unikalų numerį, reikėtų apsilankyti pas tos vietos savivaldybės architektą, kuris Jums galės pasakyti kokiai zonai priklauso Jūsų išsirinktas žemės sklypas, kas planuojama aplinkui statyti, kur numatyta plėtra ir į kitus klausimus. Jei žemės sklypas patenka į rekreacinę zoną (nors tai turėtų matytis minėtame Registrų centro pažymėjime), šioje zonoje statyti praktiškai nieko negalima.

Taip pat pravartu būtų paprašyti savininko, kad jis paimtų techninių sąlygų sąvadą, jame matysis, kokia yra situacija norint atsivesti į žemės sklypą elektros energiją ir galima numanyti kiek maždaug tai kainuos. Šios sąlygos išduodamos per 10 dienų nuo prašymo pateikimo dienos.

Taigi, išsiaiškinkite viską apie žemės sklypą ir sužinokite, jog sklype nėra didelių apribojimų, kurie trukdytų būsimoms statyboms. Įvertinus savo galimybes bei tos vietos perspektyvą ateityje, norint tinkamai investuoti pinigus galima galvoti apie žemės sklypo pirkimą. 

Skaitytojo patirtis: kaip mes rinkomės sklypą vasarnamio statyboms

Nusistatę kriterijus, kokio tipo namą statysime bei kokio dydžio sklypas mums reikalingas pasileidome į paieškas. Iš pirmo žvilgsnio atsivertus nekilnojamojo turto pardavimo svetaines skelbimų apstu ir atrodo, jog susirasti patinkantį sklypą nebus sunku. Bet toli gražu taip nėra.

Kadangi sklypo vieta mums taipogi labai svarbi, paiešką iš karto susiaurinome iki mus dominančios ir pradėjome. Daugelyje skelbimų nebuvo pateikiamos nuotraukos, tad teko iki kiekvieno iš jų nuvažiuoti ir apžiūrėti. Tai atima nemažai laiko. Dažnai skelbimuose nėra pateikiamos detalios koordinatės, o tai apsunkina sklypo suradimą. Jei neturite labai daug laiko tokio tipo paieškoms, siūlymas kreiptis į nekilnojamojo turto brokerius, kurie šį darbą atliks už Jus (papildomai tai nekainuoja).

Po trijų mėnesių paieškų pagaliau radome patinkantį sklypą.

Susitikus su sklypo savininkais apsitariame dėl kainos ir užsirašome į notarų biurą. Notaras parengia visus reikiamus dokumentus. Vėliau sutartį reikia patvirtinti Registrų centre. Šią paslaugą galima užsakyti pas notarą.

Mūsų pasirinkimas:

7 arų žemės sklypas sodų bendrijoje (planuojamas statyti vasarnamis).

Žemės paskirtis: žemės ūkio (sodų).

Sklypo pliusai:

Strategiškai palanki vieta, geras privažiavimas prie sklypo, sklypas atokiau nuo pagrindinės sodų bendrijos teritorijos, visoje teritorijoje, kuri aptverta ir supa vos keli kaimynai, yra pastoviai gyvenančių žmonių. Sklypas yra ant kalniuko, viena sklypo kraštinė ribojasi su mišku, kuris yra valstybinėje žemėje.

Sklypo minusai:

Pasirinktame sklype nėra atlikti kadastriniai matavimai bei nėra atvesta elektra. Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išraše yra įrašai apie specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygas (XXIX. Paviršinio vandens telkinių apsaugos zonos ir pakrantės apsaugos juostos, bei saugotini medžių ir krūmų želdiniai, augantys ne miško žemėje).


Gal ir Jūs pirkote sklypą ir turite savo istoriją? Rašykite: manonamai@delfi.lt

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis