Ar daržininkystė gali būti pavojinga?

Elektros skirstymo bendrovė AB LESTO įspėja, kad pradedant pavasarinius žemės kasimo, želdinių priežiūros darbus būtina saugiai elgtis požeminių kabelių ir oro linijų apsaugos zonose – užtikrinti tiek savo, tiek elektros energijos tiekimo saugumą. Už saugumo taisyklių nesilaikymą gali grėsti teisinės sankcijos.

Kasmet užfiksuojama po kelis šimtus atvejų, kuomet požeminiai elektros kabeliai dėl neatsakingai vykdomų darbų pažeidžiami trečiųjų šalių – kiekvienu atveju kyla didelė grėsmė darbus vykdančių ir aplinkinių asmenų saugumui, dėl to elektros energijos tiekimas nutrūksta dešimtims tūkstančių elektros vartotojų.

Neinformavus bendrovės, elektros tinklų apsaugos zonose negalima kasinėti, genėti želdinių bei kirsti medžių, kurie gali užvirsti ant elektros oro linijų. Apsaugos zonose esančiuose žemės sklypuose gali būti vykdoma įprastinė žemės ūkio bei kita veikla, tačiau tik laikantis elektros tinklų apsaugos taisyklių. Be raštiško bendrovės leidimo negali būti vykdomi žemės kasimo, melioravimo, užtvindymo, įvairių statinių griovimo, remonto ir kiti darbai, sodinami arba kertami medžiai. Zonos ribose yra draudžiama statyti, remontuoti, rekonstruoti, arba griauti bet kokius statinius, įrengti sandėliavimo ar kito pobūdžio aikšteles ir kt.

„Vykdant žemės ūkio ar kitus kasimo darbus, būtina įsitikinti, kad jie nebūtų atliekami kabelių apsaugos zonoje – kitu atveju kyla didelė grėsmė dirbančiųjų ir gyventojų saugumui, elektros tiekimui, gresia administracinės nuobaudos. Pažeidus vidutinės įtampos kabelį, kelių metrų spinduliu esantys žmonės gali būti mirtinai traumuoti. Prireikus atlikti žemės kasimo darbus elektros kabelių apsaugos zonoje, reikia pasirūpinti leidimais“, – teigia Ervinas Pareigis, Dispečerinio valdymo departamento Režimų planavimo skyriaus vadovas.

Kabelių elektros linijų apsaugos zona sudaro po 1 metrą į abi puses, o kabelių saugumą užtikrinti turi sklypų savininkai. Kabelio apsaugos zonoje draudžiama kasti giliau nei 30 cm ir rekomenduojama tokių darbų apskritai vengti, kadangi dėl grunto judėjimų kabelio gylis gali kisti. Žemosios ir vidutinės įtampos (0,4-10 kV) elektros oro linijų apsaugos zonos siekia nuo 2 iki 10 metrų į abi puses.

Želdinių priežiūra šalia elektros linijų

Atsakomybę ir pareigas už želdinių genėjimą prie oro linijų dalijasi ir LESTO, ir žemės naudotojai, kurių želdiniai auga oro linijų apsaugos zonose ar šalia jų. Želdinius kerta ir geni valstybiniuose ir privačiuose miškuose, taip pat nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose, kuriuose nutiestos elektros oro linijos.

Miestuose, gyvenvietėse, miško parkuose, sodybose ir soduose oro linijų apsaugos zonose medžius ir krūmus kerta ir geni želdinius prižiūrinčios organizacijos arba žemės savininkai bei naudotojai.

Privačių valdų savininkai prieš kirsdami ir genėdami jiems priklausančius medžius ir krūmus, augančius šalia elektros oro linijų, darbus prieš tai turėtų suderinti su bendrove, kadangi neretai tokiems darbams reikia atjungti elektros energijos tiekimą.

„Bendrovė elektros linijų apžiūrų metu ar esant gedimams turi teisę nupjauti ar apgenėti želdinių savininkų apleistus ar netinkamai prižiūrimus želdinius, dėl kurių kyla grėsmė. Todėl raginame, kad gyventojai būtų atsakingi, pilietiški ir patys rūpintųsi jiems priklausančiu turtu – sodininkai tikrai geriau žinos, kaip tinkamai prižiūrėti želdinius. Bendrovė ne visuomet gali laiku pastebėti, kad neprižiūrimi želdiniai jau kelia grėsmę saugiam elektros energijos tiekimui“, – aiškina E. Pareigis.

Dažniausiai oro linijos būna nutiestos daug seniau, nei po jomis pasodinti medžiai. Jau sodindami medžius žmonės turi iš anksto numatyti, kokių nepageidaujamų pasekmių tai gali turėti ir kad atsiranda atsakomybė želdinius prižiūrėti. Visi darbai elektros tinklų apsaugos zonose derinami su želdinių ir nuosavybės savininkais, išskyrus avarinių gedimų atvejus.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis