Koks garažo vartų tipas jums tinkamiausias?

Bene kiekvienas, besistatantis nuosavą namą įsirengia ir garažą. Jame netgi nebūtinai turi būti nuolatos laikomas automobilis – kartais tiesiog patogu jame įsirengti dirbtuves, o pasidomėjus, kas laikoma už metalinių garažų masyvų durų galbūt nustebtų ir lakiausios vaizduotės savininkas. Vis dėlto, pirminė vartų paskirtis yra leisti įvažiuoti automobiliui ir saugiai paslėpti. Kokie yra garažo vartų tipai ir pagal ką juos pasirinkti, ManoNamai.lt pasakojo garažo vartų ekspertai.

Garažo vartų tipai

Atveriamieji. Tai tradiciniai dviejų staktų vartai, kurių varčios atsiveria į priešingas puses. Nors dabar naujos statybos namuose dominuoja automatiniai garažo vartai, tačiau atveriamieji taip pat vis dar randa savo pirkėją. Pagrindiniai jų privalumai – kaina bei lengvesnis montavimas. Atveriamieji vartai yra gaminami iš medžio ar metalo. Paprastumu pasižyminčias medines garažo duris nagingesnis žmogus, turėdamas laisvo laiko, gali pasidaryti ir pats. Metalinės atveriamosios durys yra plonesnės nei medinės ir dažniausiai naudojamos garažų kompleksuose, pirmiausiai dėl savo pigumo, bei todėl, kad jų šilumos izoliacinės savybės yra prastos, tačiau jų nešildomame garaže ir nereikia.

Pagrindiniai tokių garažo vartų trūkumai yra mažesnė laisva kiemo erdvė – reikia palikti šiek tiek vietos saugiam jų atvėrimui. Palyginimui, turint pakeliamus vartus beveik nereikia jaudintis, kad varčia užkabins per arti pastatytą automobilį ar papildomai nukasti sniegą nuo garažo prieigų. Taip pat, lyginant su automatiniais vartais, atveriamieji neturi tiek patogumų – vartus reikės atverti ranka, kas ypač nepatogu, privažiavus išlipti atidaryti ir uždaryti. Taip pat mediena, nors ir atrodo natūraliai, reikalauja priežiūros, ypač jei norima padidinti jų ilgaamžiškumą.

Pakeliamieji plokštuminiai garažo vartai. Šie vartai atsidaro į išorę, pasikelia visa plokštuma, tuomet susistumia po garažo stogu. Plokštuminiai vartai yra bene seniausias pakeliamų vartų prototipas. Visi buitiniai automatiniai pakeliami vartai yra lengvi, kadangi juos turi pakelti pakėlimo sistema. Plokštieji vartai dažniausiai gaminiami iš cinkuoto metalo. Pakeliamieji plokštuminiai vartai, lyginant su atveriamaisiais, sutaupo ir ervės aplink garažą, kadangi pakankamai kompaktiškai pasikelia po lubomis. Tokiems vartams nėra būtina automatika, galima rinktis tiesiog rankiniu būdu pakeliamus vartus su rankena apačioje, tiesa, garažo vartų pardavėjai pastebi, kad tokį sprendimą pasirinkę pirkėjai vėliau yra linkę įsirengti ir pakėlimo mechanizmus. Iš trijų automatinių garažo vartų tipų plokštuminiai yra pigiausi.
Tiesa, ploktštuminiai vartai, kaip ir metaliniai atveriamieji gerai praleidžia šaltį. Todėl ir jie rekomenduojami pastatams, kurie nesusisiekia su gyvenamosiomis patalpomis. Nerekomenduojama tokių vartų bandyti apšildyti patiems – papildomas svoris gali trikdyti pakėlimo sistemos darbą arba gali netgi prireikti ją pakeisti galingesne.

Pakeliamieji segmentiniai (sekcijiniai) garažo vartai. Šie vartai atsidaro vertikaliai į viršų. Toks vartų konstrukcijos tipas – jie sudaryti iš atskirų segmentų – leidžia dar kompaktiškiau taupyti vietą. Skirtingai nei plokštuminiai ar atveriamieji garažo vartai, segmentiniai vartai net ir veikimo metu neišsikiša į išorę ar į vidų, todėl nereikia jaudintis dėl pašalinių objektų apgadinimo.

Pagrindinis jų privalumas prieš kitų tipų vartus – šiluma. Tokie vartai rekomenduojami, jei garažas šildomas arba sujungtas su šildomomis patalpomis. Segmentiniai vartai gaminami iš cinkuoto plieno, o jų šilumos izoliacija paprastai būna poliuretano putų sluoksnis. Tokie vartai gali būti įvairių storių. Įmonės „Termoliuksas“ inžinierius Jurgis Sosno teigia, kad individualiam namui užtektų ir 2 cm storio vartų, o garažo šildymas apskritai nėra ekonomiška išeitis. „Kai kuriems gyventojams atrodo, kad garažą būtinai reikia šildyti. Bet patirtis rodo, kad to daryti neverta – automobilis po truputį rūdija, o ir nauji automobiliai yra tokie, kad nieko papildomai daryti nereikia. Šildyti garažą yra prabanga, jo plotas nėra mažas, o vartai, kad ir kokio storio jie bebūtų, vis tiek yra laidesni šilumai nei sienos. Aš rekomenduočiau geriau apšiltinti su garažu besiribojančias namo sienas ar pasirinkiti šiltesnes duris iš garažo į namą. Garaže tiesiog svarbu užtikrinti gerą vėdinimą, kad nebūtų drėgna“, – pasakoja pašnekovas.

Automatiniai susukami garažo vartai. Šio tipo pakeliamieji vartai susukami sąramos aukštyje ir taip užima minimaliai vietos garažo viduje. Susukami vartai nėra stori, todėl su jais taip nepavyks pasiekti didelio šilumos išsaugojimo. Tačiau jeigu branginate garažo erdvę ir jo nešildote, susukami vartai gali būti tinkamas pasirinkimas.

Apdaila. Priklausomai nuo vartų, gamintojo bei tiekėjo, galima rinktis įvairius apdailos sprendimus. Jie varijuoja tiek spalva, tiek faktūra – galima rinktis lygius paviršius, galima rinktis skirtingais pločiais juostuotus vartus. Norintys suteikti vartams natūralesnę išvaizdą gali pirkti vartus su medžio imitacija.

Valdymas. Pagrindinis automatinių vartų privalumas – nebereikia išlipti iš automobilio, norint juos uždaryti ir atidaryti. Taip taupomas laikas. Įsirengdami naują garažą ar atnaujindami seną, žmonės yra linkę patikėti šį darbą mechanizmams. „Mechanizmo pasirinkimų yra daug ir labai priklauso nuo vartų tipo ir galimybių. Galima pasirinkti ir daugiau įvairių įtaisų, pavyzdžiui, apsauginius foto daviklius, kurie neleidžia užsidaryti vartams, jeigu po jais yra kokia nors kliūtis ar vartus atidarantį mygtuką iš vidaus. Į standartinį komplektą įeina du pulteliai, antena ir pats mechanizmas. Naudoti automatinius vartus yra saugu – turi pultelį ir žinai, kad tavo signalo niekas kitas negalės išgauti. Net dingus elektrai galėsite juos atrakinti, kadangi yra rankinio atrakinimo galimybė“, – pasakoja vartais prekiaujančios įmonės „Vartonas“ atstovė Viktė Simonžentytė.

Papildomi pasirinkimai. Pakeliamuose segmentiniuose vartuose dar galima įsirengti dureles ar nedidelius langus. Tiesa, pašnekovė pastebi, kad individualių namų savininkams tokių sprendimų dažniausiai nereikia, jie daugiau naudojami pramonėje ar versle, tarkime, langeliuose matoma elektros šviesa už uždarų durų stovinčiam interesantui gali pranešti, kad toje patalpoje dirbama.

Kaina. V. Simonžentytė teigia, kad kokybiškų vartų kainos prasideda nuo 2000 Lt. „ Apytiksliai, rinkdamasis kokybiškus neautomatinius vartus, žmogus turėtų pradėti nuo 2000 Lt. Tai kaina be automatikos. Vartų su automatika kaina kyla. Galime prie sumos pridėti 800-950 Lt ir kokybiški automatizuoti vartai atsieis apie 3000 Lt. Tačiau tokios kainos yra labai apytikslės – jos svyruoja nuo pasirinkimų, detalių, apdailos ir panašiai“, – pasakoja pašnekovė.

Ilgaamžiškumas ir garantija. Patiems vartams įtaką gali daryti įvairūs atmosferos reiškiniai ar mechaniniai pažeidimai, tačiau kokybiški vartai gali laikyti dešimtmečius. Daugiau priežiūros reikalaus jų automatika. „Pakeliamiems vartams kartais reikia keisti spyruokles, priklausomai nuo vartų, tai gali siekti ir iki 1000 Lt. Atliekama ir kitų smulkesnių remonto darbų, tarkime, reguliavimas, bet jis nėra toks brangus“, – pasakoja J. Sosno.

Rekomeduojama rinktis įmones, kuri sudėtingesnės konstrukcijos pakėlimo mechanizmus galėtų ne tik patikimai sumontuoti, tačiau ir suteiktų garantiją, kad prireikus minėtos detalės bus pakeistos. Automatikos ilgaamžiškumas matuojamas metais arba ciklais, jeigu garažo vartai atidarinėjami ir uždarinėjami dažniau nei standartiniai 3-4 kartai per dieną. Tai aktualu pagrindiniams požeminės automobilių stovėjimo aikštelės vartams, automobilių plovyklos vartams ir panašiai.

Saugumas. Besibaiminantiems dėl saugumo, J.Sosno pataria įrengti papildomų priemonių. „Anksčiau atrodė, kad vartai, varstomi ant vyrių, yra apsaugomi paprastai – pakabinai, gerą spyną ir viskas. Tačiau beveik visi vartai atsidaro į išorę, todėl nelabai yra skirtumo, įsirengsi dvi ar tris spynas, vagys gali paprasčiausiai nupjauti vyrius. Turint pakeliamus vartus ši problema nėra aktuali, nors pakeliamus vartus renkamės ne pagal saugumą, tai nėra pakeliamų vartų pagrindinis akcentas. Jei norite aukšto lygio saugumo, be signalizacijos neišsiversite. Kita vertus, jei į garažą galima patekti iš namo, o vartų išorėje nėra rankenų, tai jau gana saugu. Pavojingesnė situacija yra aikštelėse, kur garažai nesujungti su butais“, – teigia pašnekovas.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis