Vietos namuose, kurių nevalome, nors turėtume

Nors visi žinome, kad reguliarus valymas ir dezinfekavimas mažina mikrobų plitimą ir įvairių ligų riziką, esame linkę sutelkti savo dėmesį ir energiją į konkrečias zonas: klozetus, kriaukles, stalviršius ir grindis. Tačiau kiekvienuose namuose galima rasti vietų, kurios yra purvinesnės net už jūsų klozeto dangtį. Štai vienuolika vietų jūsų namuose, kurias privalote išvalyti jau šiandien.

Purvinas darbas
Nešvarus kompiuterio darbalaukis ne tik trukdo susikaupti, bet ir knibždėte knibžda mikrobų, ypač jeigu esate linkę valgyti neatsitraukdami nuo darbo vietos. Arizonos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad ant darbo stalo yra vidutiniškai 400 kartų daugiau bakterijų nei ant unitazo sėdynės. Taigi, pats metas „apsiginkluoti“ dezinfekuojančiomis servetėlėmis ir sutvarkyti savo darbo stalą bei visą ant jo stovinčią įrangą. Įpraskite tai daryti po kiekvieno valgymo.

Žaliuzės
Langų žaliuzės turi nemažai paviršiaus dulkėms kauptis, dėl ko padidėja galimų alergijos priepuolių rizika. „Palaikyti žaliuzių švarą yra kur kas paprasčiau nei paskui jas nušveisti, – tikina namų švaros ekspertai. – Kas dvi savaites nuvalykite dulkes nuo žaliuzių avies vilnos skiaute ar mikropluošto šluoste“.

Taip pat ir ant sienų
kalbant apie dulkes, mes dažnai pamirštame, kad jos taip pat nusėda ir ant sienų bei durų. Pradedant nuo paties kambario viršaus dulkės kaupiasi ant dekoratyvių sienos apdailos elementų, pačių sienų ir grindjuosčių. Jūsų sienos iškaltos medžiu? Rekomenduojama apipurkšti jas medžiui skirtu valikliu ir nuvalyti šluoste.

Skalbyklę taip pat reikia plauti
Deja, iš priekio įkraunamos skalbimo mašinos yra puiki dirva pelėsiui formuotis. Jeigu norite turėti švarią skalbyklę, reguliariai valykite jos duris ir kitas detales, o tarp skalbimų jos dureles palikite atidarytas. Kartą per mėnesį įjunkite skalbimą karštu vandeniu su balikliu – taip dezinfekuosite.

Šiukšliadėžės
Norint veiksmingai kovoti su mikrobais ir bakterijomis, būtina kartą per mėnesį išplauti visas šiukšliadėžes. Paprasčiausiai jas pripilkite karšto vandens prieš tai įpylę šiek tiek indų ploviklio. Po valandos šiukšliadėžes išskalaukite ir sausai išvalykite. Prieš įdėdami naują šiukšlių maišelį, išpurkškite šiukšliadėžės vidų dezinfekavimo skysčiu.

Televizijos pultelis
Nuotolinio valdymo televizijos pultelis – tikras mikrobų židinys. Patariama tokius daiktus valyti keletą kartų per savaitę naudojant specialiai tam skirtas šluostes. Ta pati taisyklė galioja ir kitoms namų vietoms, kurios nuolat liečiamos – durų rankenoms, įvairiems mygtukams ir šviesos jungikliams. Jeigu kažkur sunku pasiekti, išvalykite tas vietas drėgnu dantų šepetėliu, paskui nusausinkite.

Šviestuvai
Deja, vabzdžiai randa kelią į lempas ir galiausiai čia baigia savo gyvenimą – tai galioja pakabinamiems, grindiniams ir visiems kitiems šviestuvams. Todėl lempas būtina reguliariai valyti – iškratyti negyvus vabzdžius ir lengvai pavalyti juos dulkių šluoste.

Dulkių erkutės
Dulkių erkutės gali sukelti daugybę problemų, kur kas rimtesnių nei čiaudulys – sinusų skausmą, spaudimą, egzemą ir astmos priepuolius. Jeigu įtariate, kad esate alergiški dulkių erkutėms, pasikalbėkite su savo gydytoju – gal jis diagnozę patvirtins? Jeigu norite išvengti dulkių erkučių, išbandykite joms atsparius apvalkalus pagalvėms ir čiužinius. Jeigu lovos rėmas išsitepa, nuplaukite jį, kitu atveju pakanka kartą per mėnesį nusiurbti dulkes.

Pledai
Kada paskutinį kartą skalbėte pledą, kurį taip mėgstate naktimis užsitraukti ant apkloto? Jeigu jūs ar jūsų antroji pusė vidury nakties pradeda čiaudėti ar kosėti, visi tie mikrobai kažkur juk nusėda. Jeigu norite apsidrausti, kartą per mėnesį pledą išplaukite. Taip apsisaugosite nuo alergenų, virusų ir bakterijų.

Dušas
Kai įšokate į dušą norėdami nusiprausti, net nepagalvojate, kad ant dušo užuolaidos juoduojantys pelėsiai gali sukelti sveikatos problemų. Jeigu norite išvengti pelėsio atsiradimo, gerai vėdinkite savo vonios kambarį, palikite pradarytą langą arba įjungtą ventiliatorių ir prausiantis, ir nusiprausus. Jeigu kažkur pastebėsite pelėsio dėmes, nelaukdami nuvalykite tas vietas balikliu ar actu.

Šaldytuvo spiralė
Namų švaros ekspertai teigia, kad šaldytuvo spiralės valymas yra vienas iš penkių namų ruošos darbų, kuriuos turi mokėti kiekvienas būsto savininkas. Kai spiralę padengia dulkės, ji neveikia taip efektyviai kaip turėtų, todėl kompresorius dirba viršvalandžius. Kai taip nutinka, šaldytuvas nebegali palaikyti žemos temperatūros, dėl to maistas genda greičiau. Jeigu norite to išvengti, nuvalykite dulkes nuo šaldytuvo spiralės du kartus per metus.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis