Pirties statymas: vidaus įrengimas 3 dalis

Žengus du žingsnius, labai svarbu tinkamai žengti ir paskutinį – kitaip puikus pasiruošimas gali būti veltui. Rašėme apie tai, kaip ko reikia norint pastatyti pirties pastatą, kaip išsirinkti krosnelę, o šį kartą ManoNamai.lt kalbinti ekspertai pateikia pagrindinius patarimus, kaip įrengti pirtį.

Vidaus mediena. Lietuvoje įrengiamose pirtyse, populiariausios 3 lietuviškos medienos rūšys – liepa, drebulė arba juodalksnis. Ši mediena gali būti naudojama tiek sienoms, tiek gultams įrengti. Rinkoje taip pat galima rasti iš Afrikos atvežtos abači (abachi) medienos, kuri yra poringa, mažiau įkaistanti, dėl ko, atsisėdus ant gulto jaučiasi mažiau karščio. Kitas apdailai ir gultams retkarčiais naudojamas atvežtinis medis yra raudonasis Kanados kedras. Jis pasižymi plačia spalvine gama bei geromis įkaitimo savybėmis, puikiu kvapu pirtyje, tačiau kainuoja brangiausiai iš visų minėtų medžiagų. Visos šios medienos rūšys yra lengvos ir nedidelio tankio – tai lemia, kad jos įkaista saikingai, priešingai nei kietmedis.

Tiek dailylenčių, tiek gultų lentų kaina priklauso nuo medienos kokybės bei matmenų. Renkantis dailylentes, svarbu atkreipti dėmesį į medienos kokybę (A klasės mediena yra kokybiškiausia, bešakė, todėl ir brangiausia) ir dailylenčių ilgį. Pačios trumpiausios, apie pusės metro ilgio dailylentės, kainuoja iki keleto eurų, o 2-3 metrų ilgio lietuviško medžio dailylenčių kv.m. gali kainuoti apie 20 eurų. Termiškai apdorotų dailylenčių, kurių privalumai – mažas įgeriamumas bei dervingumas, kainos prasideda nuo 20-30 eurų už kvadratinį metrą. Brangiausiai kainuoja kedro dailylentės, kurių už mažiau nei 50 eurų greičiausiai nerasite.

Lietuviškos medienos, skirtos gultams įrengti, kaina už metrą per daug nesiskiria, tiesa, aukščiausios rūšies liepos mediena yra šiek tiek brangesnė. Abači mediena gali kainuoti iki dviejų kartų daugiau nei liepa (5-6 eurai). Raudonasis Kanados kedras – brangiausia mediena iš kurios mūsų šalyje daromi gultai, jo kaina rinkoje siekia apie 10 eurų už ilgio metrą.

Medienos impregnavimas. Tiek gultus, tiek sienas derėtų padengti papildomomis apsauginėmis priemonėmis. Įprasta, kad gultai padengiami aliejumi, o sienos – dengiamos specialiu pirtiniu laku. Jo variantus geriausia rinktis specializuotose pirčių prekių parduotuvėse ar bent jau patikrinti, ar gamintojas nurodo, kad produkcija skirta pirtims. Pirties įranga ir prekėmis prekiaujančios parduotuvės „Prekės pirtims“ vadovas Juozas Valaitis aliejavimui pataria naudoti tik parafino pagrindo aliejų. Jis pabrėžia, kad lakas padengia medieną plėvele, mediena nekvėpuoja, tuo tarpu impregnantas susigeria į medį, paryškina jo spalvą ir leidžia medienai kvėpuoti. Be to, lakas mažiau atsparus trinčiai, jį galima lengviau „nubraukti“, o į paviršių įsigėręs impregnantas čia ir lieka. Todėl lakuoti geriausia tik tas vietas, prie kurių nesiliečiame. Gultus geriausia alyvuoti.

Pirčių projektavimu ir įrengimu bei pardavimu užsiimančios įmonės „Rąsta“ vadovo Gedimino Girjoto teigimu, pirties savininkai dažnai pageidauja alyvuoti ir sienas. „Tai geras variantas, tačiau brangus. Aliejus savo kaina nuo lako skiriasi 2-3 kartus, tačiau praktiškai tokio didelio skirtumo kaip ir nėra. Ekonomiškiausias variantas būtų sienas lakuoti, gultus alyvuoti“, – pataria jis.

Paviršiaus apsaugos priemonės tarnavimo laikas priklauso nuo jos kokybės bei kaip dažnai naudojatės pirtimi. Jei einate į pirtį kartą per savaitę, maždaug kas du metus būtų naudinga įvertinti sienų ir gultų būklę ir nuspręsti, ar juos reikėtų iš naujo padengti.

Gultų aukštai. Kelių aukštų gultai bus jūsų pirtyje lemia pačios pirties dydis – mažoje pirtyje vargiai patogiai sutalpinsite tris aukštus. Pirties gultų aukštų skaičių, kaip ir daugelį būsimos pirties ypatumų reikėtų tvirtai nuspręsti jau projektuojant pastatą ir patalpą, kurioje bus įrengta pirtis. G. Girjotas atkreipia dėmesį, kad neskyrus tinkamo dėmesio projektui, statybos eigoje galite susidurti ne tik su šia, tačiau ir su žymiai rimtesnėmis problemomis. Kad to nenutiktų, nepagalėkite laiko konsultacijoms su specialistais, apgalvokite visus pirties aspektus iš anksto, ir būtinai pasiruoškite projektą.

Patariama išlaikyti apie 120 cm atstumą nuo viršutinio gulto iki lubų, o optimaliausia, jei garinės aukštis neviršija 2,3 m. „Jeigu jūsų pirties lubos bus labai aukštos, karštas oras kaupsis palubėse ir labai sunkiai leisis į apačią. Jeigu jos bus per žemos, o viršutinis gultas aukštai, labai kais galva, ir jausite didelį diskomfortą“, – perspėja G. Girjotas.

Grindys. Grindys pirtyse gali būti betoninės arba medinės. Garinėje įrengus betonines grindis, jos arba išklojamos plytelėmis, arba ant jų sudedamos medinės grotelės. Tokiu atveju grindyse reikės įrengti ir vandens surinkimą. Šiuo būdu įrengtas grindis paprasčiau prižiūrėti ar pakeisti. Grindims ir grotelėms dažnai naudojama spygliuočių mediena – patvariausia yra maumedis, tačiau dėl kainos dažnai pasirenkamos pušis ar eglė. Apskritai pirties viduje neretai vengiama spygliuočių dėl jų sakingumo, bet G. Girjotas grindų atveju pataria dėl to nesijaudinti. „Žmonės baiminasi, kad kai tokia mediena įšils, bus daug sakų. Dėl šios priežasties garinės lubos daromos iš lapuočių, kitu atveju, baiminamasi, jog sakai gali kristi ant galvos. Tačiau ties grindimis laikosi žemesnės temperatūros (30-40 laipsnių), ten sakų neatsiras“, – pasakoja G. Girjotas.

Savaime suprantama, galima įrengti ir grynai medines grindis. „Jeigu pirties pastatas yra iš plonasienių tašų, jis statomas ant polinių pamatų, tokiu atveju mes darome medines grindis su tarpeliais vandeniui nubėgti. Jei tokių tarpelių nebus, medinės grindys gali greitai pradėti pūti. Paprastai tokios grindys daromos su 4-6 mm tarpeliais. Šiuo atveju nebūtina įrengti ir vandens surinkimo– po lentomis yra žemė, kur vanduo gali tiesiog subėgti“, – pasakoja pašnekovas.

Jis teigia, kad neretai žmonės nenoriai renkasi tokias grindis, nes baiminasi šalčio. Vis dėlto, pašnekovo teigimo, toks būdas gali tapti ir privalumu. Šaltas oras, patekęs per tarpelius grindyse dėl temperatūrų skirtumo maišosi su šiltu oru ir priverčia jį judėti, sukurdamas natūralią ventiliaciją. Pirtyje su medinėmis grindimis iš principo jos netgi gali ir užtekti.

Ventiliacija. Pirties ventiliacija yra vienas būtiniausių dalykų, leidžianti pašalinti perteklinę drėgmę bei užtikrinti, kad besikaitinant pirtyje, gerai cirkuliuotu šviežias oras. Teigiama, jog įkaitintoje pirtyje per valandą oras turi pasikeisti maždaug 7-8 kartus.

Ventiliacija gali būti dvejopa – priverstinė (mechaninė), kai naudojamas ventiliatorius arba natūrali. Įrengti gerą ventiliacinę sistemą gali būti sudėtingas darbas, kuriame neturint žinių eksperimentuoti neverta, todėl visuomet pravartu pasitarti su specialistais.

Suvokti pagrindinį ventiliacijos principą yra lengviau. „Įrengiant natūralią ventiliaciją, oro padavimas daromas po krosnele, po pakura arba šalia pakuros. Per ją oras iš priepirčio patenka į pirtį, jį kaitina krosnelės šiluma ir kelia į viršų. Oras juda link ištraukimo angos, kuri yra tolimiausiame kampe – taip jis pereina per visą pirtį. Geriausia šią angą padaryti virš viršutinio gulto. Tai geriau, nei pasidaryti šią angą lubose – tokio tipo pirtyse kaista galva“, – pataria J. Valaitis.

Įrengiant priverstinę (mechaninę) ventiliaciją, viskas vyksta atvirkščiai – oro padavimo anga daroma virš krosnelės, o tolimiausiame kampe, po gultais, įrengiama ištraukimo anga. Orą judėti pirtyje priverčia įrengtas ventiliatorius. Gyvenamuose namuose, kuriose įrengiamos pirtys rekomenduotina visuomet turėti priverstinę (machaninę) ventiliaciją, taip pat tokio tipo ventiliacija tinkama sprendžiant specifinius atvejus (pavyzdžiui, pirties patalpa yra pastato rūsyje) ar atsiradusias problemas. Ventiliacijos pasirinkimas dalinai priklauso ir nuo krosnelės tipo.

Vanduo pirtyje. Žmonės įsirengiantys nuotolinę pirtį, susiduria su dilema – įsirengti joje patogią vietą nusiprausti, ar tiesiog atsinešti vandens į pirtį. J. Valaitis pastebi, kad dažnai nugali patogumas ir vandentiekis atsivedamas netgi tada, jei pirtis stovi tolėliau nuo vandens šaltinio. Žinoma, atsižvelgiama į tai, ar įsirengti dušą leidžia galimybės.

G. Girjotas skaičiuoja, kad atskirame pirties pastate įsirengti dušą gali papildomai kainuoti iki 580 eurų, o kartais ir daugiau. Pašnekovas save priskiria prie tradicinės pirties šalininkų ir teigia, jog įsirengti vandentiekį nėra būtina. „Mūsų protėviai, o daugelio iš mūsų ir seneliai, rąstinėse pirtyse ne tik kaitindavosi, bet ir prausdavosi. Dabar mes turime namus, vonias, puikiai įrengtus dušus, kur galima nusiprausti. Šiuolaikinė pirtis daugiau yra poilsio zona, kur ateini atsipalaiduoti. Yra labai paprasta atsinešti kubilą šalto vandens ir nuplauti nuo savęs prakaitą“, – pastebi jis.

Žmonės, retai naudojantys pirtį žiemą, turėtų įvertinti ir tai, kad pastatas nebus šildomas. Tai reiškia, kad esant minusinei temperatūrai, vandentiekyje gali užšalti vanduo. Dėl šios priežasties reikalinga įrengti vandens nuleidimo sistemą, kuri leistų efektyviai pašalinti vandenį iš vamzdyno baigus kaitintis.

Langai. Langas garinėje nėra privalomas, tačiau galimas variantas – galbūt iš pirties atsiveria gražus vaizdas. Rąstinėse pirtyse langai dar naudojami pirties išdžiovinimui. Lango dydis gali būti įvairus, tačiau garinėje esantis langas pareikalaus didesnės krosnelės galios. Renkantis krosnelę, ypač jei ji – elektrinė, į tai būtina atsižvelgti. Paprastai kalbant, turint langą, reikėtų prie apskaičiuojamos pirties kubatūros pridėti dar vieną kubinį metrą, kitaip tariant langas pareikalaus papildomos krosnelės galios ir sąnaudų.

Garinės langus rekomenduojama rinktis tik mediniu rėmu. „Langai su plastikinių rėmu visiškai netinkami garinėje. Jie neilgaamžiai. Nuo aukštų temperatūrų langas praranda sandarumą, suyra tarpinės, o prastesnės kokybės lango rėmas išsikraipo. Todėl geriausia garinėje sumontuoti langą mediniu rėmu ir, svarbiausia, kad lango stiklas būtų grūdintas“, – teigia G. Girjotas.

Saugumas. Medinėje pirtyje būtų naudinga turėti gesintuvą. Jei pirtį įsirengiate namie, padidinti saugumą galite įsirengdami gesinimo sistemą su priešgaisriniu purkštuku (spinkleriu), kuris suveikia temperatūrai garinėje pakilus aukščiau nei 180 laipsnių.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis