Centriniai dulkių siurbliai – kas tai ir ką būtina žinoti (1)

Kada nors, tolimoje ateityje galbūt bus išrasta technologija visas namų dulkes išvalanti akimirksniu vos paspaudus mygtuką. Tačiau šiandien vis dar tenka ieškoti būdų kaip siurbti patogiau. Vieni renkasi siurblius robotus, kiti modernius nedidelio svorio siurblius, treti – centrinius dulkių siurblius. Pamėginome išsiaiškinti, kas tai ir kokie tokio sprendimo privalumai.

Centrinio dulkių siurblio variklis yra įtaisas, įrengiamas vienoje iš jūsų namų vietų. Nuo paties siurblio atšakomis išvedžiojami specialūs vamzdžiai, per kuriuos iš jūsų namų į surinktuvą susiurbiamos namų dulkės ir nešvarumai. Kiekvienoje reikalingoje patalpoje įrengiamos į elektros lizdus iš pirmo žvilgsnio panašios ertmės, tačiau jokio kištuko ten neįkišite – jos skirtos siurbimo žarnai prijungti. Ji ir yra vienintelis sistemos komponentas, kuris juda po namus.Tad galima sakyti, kad centrinis dulkių siurblys yra ne tiek prietaisas, kiek inžinerinis tinklas.

Centrinis ar paprastas dulkių siurblys? Centrinių dulkių siurblių įrengimas yra mažiau ekonomiškas, jei siurbiate itin mažas patalpas ar tik keletą nedidelių paviršių. Tokius plotus galite apeiti ir paprastu rankiniu dulkių siurbliu, nes centrinio dulkių siurblio įrengimas bus brangus, kartais ir sudėtingas. Vidutiniame name ar netgi bute, kur naudojamas įprastas siurblys, centrinis dulkių siurblys jau yra reali opcija, kurios patrauklumas iš dalies didėja kartu su valomu plotu.
Kitas kriterijus renkantis – kaina. Palyginus su įprastu dulkių siurbliu, įrengti centrinį dulkių siurblį yra nepigu – kainuoja ne tik pati sistema, kurią sudaro siurblys, vamzdžiai ir žarna, tačiau ir jos įrengimas. Kaštus galima ženkliai sumažinti įrenginėjant tokį siurblį naujai įrengiamame name ar bent jau kartu atliekant kapitalinį būsto remontą.

Kita vertus, vienas pagrindinių tokių siurblių argumentų yra įtaka sveikatai – jų įsiurbtas oras išmetamas į lauką, o ne atgal į patalpą, kaip tai vyksta daugelyje tradicinių siurblių. Todėl tokie siurbliai laikomi puikiu pasirinkimu žmonėms turintiems alergiją. Toks siurbimo būdas aplinkai įtakos nedaro, kadangi jis filtruojamas siurblio viduje, todėl dulkės nusėda siurblio maiše, o į aplinką išmetamas švarus oras. Tiesa, yra gamintojų, kurie siūlo ir kitokį susikaupusių dulkių pašalinimo sprendimą – specialiai su nuotekų kanalizacija sujungtas centrinis siurblys, nešvarumus iškart pašalinantis vandens pagalba.

Kitas svarbus argumentas yra patogumas – nėra jokių laidų ir siurblio trankymosi į baldus. „Taip pat tokį siurblį yra patogiau naudoti – vienas dalykas, pati žarna sveria ne tiek daug, kiek paprastas pernešamas tokio galingumo siurblys, antras dalykas, visiškai nesigirdi triukšmo. Stacionarus siurblys yra galingesnis, tačiau jeigu siurblys pastatomas kur nors garaže, kuris yra izoliuotas nuo kambarių, jo garso nesigirdi. Be to, įsirengus tokią sistemą kyla ir namo vertė“, – vardija UAB „Ventuvis“ atstovas Petras Andriuškevičius.

Centrinį siurblį patogiausia įrengti statant naują namą, kai konstrukciniai ir išplanavimo sprendimai gali būti projektuojami specialiai siurbliui. Norint įrengti jį sename name, reikalingi tam tikri griovimo darbai, tai daugiau ir kainuoja. Įmonės „Baltijos tranzitas“ vadovo Tadeušo Skrebutėno teigimu, siurblį galima pastatyti įvairiuose namuose – skiriasi naudojami sprendimai ir ypač kaina, tačiau jis teigia nematęs atvejo, kada siurblio įrengimas būtų neįmanomas. Įrengiant daugiausiai dėmesio reikalauja vamzdynas, kadangi siurbliui techninių apribojimų nėra.

Centrinio siurblio galingumas parenkamas pagal valomą plotį ir vamzdyno ilgį. Svarbu parinkti ir tinkamą kiekį rozečių, į kurias kišasi siurbiamoji žarna. „Grubiai skaičiuojant, 50 m2 reikalinga viena rozetė. Tačiau tai nėra tvirta taisyklė. Yra taip suprojektuotų namų, kad viduje padaryta daug mažų kambarėlių ir sunku pastatyti rozetę taip, kad su žarna visur pasiektum. Tada reikia didinti jų skaičių“, - teigia T. Skrebutėnas.

Pagal išplanavimą ir rozečių kiekį, galima rinktis ir siurbimo žarnos ilgį, tiesa, labai daug pasirinkimų nėra. P. Andriuškevičius teigia, kad paprastai siurbimui žmonėms užtenka vienos vidutinės 7,5 metro žarnos. Ilgesnės žarnos gali siekti toliau, tačiau ji sveria daugiau ir ją nėra taip patogu nešiotis. Visų siurblių galingumas gali būti reguliuojamas, ir tam nereikia eiti prie pagalbinėje patalpoje įrengto siurblio – galia nustatoma naudojantis žarnoje integruotu potenciometru .

Naudingos siurblių funkcijos. Įvairūs centrinių siurblių modeliai gali skirtis papildomomis funkcijomis bei apsaugomis. Pats paprasčiausias agregatas turi bazines funkcijas ir apsaugą nuo perkaitimo, tobulesni siurbliai gali turėti automatinį filtro nusikratymą, kai siurbimo proceso metu filtras pastoviai juda, dvigubo filtro sistemą, hepa filtrus ir kitas galimybes. Galingiausi yra pramoniniai siurbliai, naudojami viešbučiuose, leidžiantys siurbti keletui operatorių vienų metu, tačiau savaime suprantama, gyvenamajame name toks sprendimas būtų neracionalus. Dėl konstrukcijos ypatumų centriniai dulkių siurbliai neturi oro pūtimo funkcijos. „Visi patogesni sprendimai daugiau ir kainuoja. Populiariausias yra bazinis modelis be papildomų funkcijų, nes iš esmės žmonėms daug jų ir nereikia. Jiems svarbu, kad būtų galima įkišti žarną ir švariai išsiurbti“, – teigia T. Skrebutėnas.

Kaip ir standartiniams dulkių siurbliams, taip ir centriniams galima pasirinkti antgalius. Pirkdami dažniausiai gaunate bazinį rinkinį, tačiau antgalių yra įvairių – skirtų parketui, lygioms grindims, minkštiems baldams, apmušalams, siauriems tarpams, kompiuterio klaviatūros, žaliuzių valymui, yra net antgalių skirtų siurbti naminių gyvūnų kailiuką.

Besidomintiems centrinių dulkių siurblių įrengimo galimybe kyla klausimas, ką daryti, jeigu į tokį siurblį patenka pašalinis daiktas. Ar jis gali užkimšti sienoje esantį vamzdį? „Žarna būna mažesnio diametro nei sistema, tad praėjęs pro antgalį, objektas sistemoje neturėtų užstrigti. Viskas, ką siurbiate nusėda pačiame dulkių maiše, todėl prireikus, daiktą tiesiog išimsite“, – pataria P. Andriuškevičius.

Net jeigu ir atsitiktų taip, kad pašalinis daiktas sistemoje užstringa, panikuoti nereikėtų teigia T. Skrebutėnas. Reikėtų kviesti siurblius prižiūrinčios įmonės mechanikus, jie turi savų metodų kliuviniui pašalinti be apdailos ardymo.

Priežiūra, ilgaamžiškumas ir garantija. Kaip ir daugeliui elektros prietaisų, siurbliui suteikiama standartinė garantija iki 2 metų, išskirtiniais atvejais įmonės duoda 5 metus. Žinoma, kaip ir daugelis kitų elektronikos gaminių siurbliai be gedimų gali dirbti ilgą laiką. „Kiekvienuose prietaisuose būna gedimų – o siurblyje gali sugesti tik variklis arba elektronika. Elektronika greitai pataisoma, variklis paprastai turi daugiau galimų pakeitimų. Tai užima apie dieną, viskas priklauso nuo modelio ir kainos“, – teigia T. Skrebutėnas.

Siurblio ilgaamžiškumui pliusų prideda ir tai, kad vamzdynų sistema yra menkai besidėvinti, todėl net ir po intensyvaus ilgalaikio naudojimo panorus pakeisti siurblį į efektyvesnį, tai atsieina pigiau, nes vamzdynas vis dar tinka naujo siurblio prijungimui. „Netgi siūlome naujai įrengiamuose namuose, jei kol kas nėra pinigų siurbliui, susidėti vamzdyną. Po to, atėjus geresniems laikams, o jie ateina visąlaik, prisijungti siurblį“, – teigia T.Skrebutėnas.

Tokio siurblio priežiūra priklauso nuo siurbimo dažnumo, tačiau yra paprasta. Siurblio priežiūrą sudaro reguliarus dulkių maišo keitimas, jeigu jūsų modelis nenumato automatinių išvalymo galimybių bei variklio filtro keitimas, jei akivaizdžiai matosi, kad ji užsikimšo.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis