Perku pirmuosius namus: kaip nieko nepraleisti ir pasirinkti teisingai

Pirmųjų nuosavų namų pirkimas – didelis žingsnis kiekvieno žmogaus gyvenime. Tačiau kaip ir visi pirmi kartai, pirmojo namo ar buto įsigijimas nėra lengvas ar paprastas procesas. Vien rasti svajonių namus nekilnojamojo turto skelbimų portale neužtenka, tad prieš imantis rimtų paieškų kviečiame atsakyti į keturis pagrindinius klausimus, kurie pagelbės įvertinti savo situaciją.  

1. Ar aš turiu pakankamai lėšų nuosavam būstui?


Tai pagrindinis klausimas, kuris ateina į galvą potencialiam pirkėjui. Jei neturite visos sumos, reikalingos būstui įsigyti iškart, galite kreiptis į banką dėl būsto paskolos suteikimo, tačiau tuomet svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog norint įsigyti būstą su finansavimo paslauga, reikalingas pradinis įnašas.


Būsto paskolą bankas suteikia atsižvelgdamas į daugybę rodiklių, tarp jų – jūsų mėnesio pajamas, kredito istoriją bei egzistuojančius įsiskolinimus (t.y. negrąžintus kreditus ar lizingo įmokas).


Pirmasis žingsnis, kurį galite atlikti norėdami įvertinti savo galimybes – pasinaudoti būsto paskolos skaičiuokle, kurią galite rasti banko interneto puslapyje. Ji pateiks didžiausią sumą, kurią galite pasiskolinti bei preliminarią mėnesio įmoką.


„Luminor“ banko duomenimis, 2021-aisiais vidutinis būsto paskolos gavėjo portretas atrodė taip – dažniausiai tai asmuo, kuris bendrai su sutuoktiniu ar sutuoktine per mėnesį uždirba apie 2000 eurų, o paskolos įmokoms skiria ne daugiau nei 30 proc. mėnesinių pajamų. Vidutinė būsto paskola „Luminor“ banke praėjusiais metais siekė apie 85 tūkst. eurų, paskola vidutiniškai išmokama per 26 metus.


2. Kaip sutaupyti pradiniam įnašui?


Ne paslaptis, kad pradinis įnašas – bene labiausiai neraminantis klausimas kiekvienam, norinčiam įsigyti nuosavą būstą. Jis turi būti padengtas nuosavomis lėšomis ir sudaryti ne mažiau nei 15 proc. išsirinkto būsto pirkimo kainos ar rinkos vertės (priklausomai nuo to, kuri yra mažesnė). Tiesa, konkrečiam paskolos gavėjui bankas nustato individualų pradinio įnašo dydį, atsižvelgdamas į jo finansinę padėtį,, perkamo nekilnojamojo turto būklę ir kitus faktorius, pvz., kokiam tikslui perkamas būstas.


Norint įsitikinti, jog tikrai galite sau leisti įsigyti naują būstą su paskola, rekomenduojama kelis mėnesius iš eilės atsidėti tokią pinigų sumą, kokią planuojate skirti paskolos įmokoms sumokėti. Tokią repeticiją tęsiant ilgiau, galima paprastai sutaupyti ir pradiniam įnašui.


Su įvairiais taupymo būdais galite susipažinti „Luminor“ interneto svetainėje.


3. Kokios papildomos išlaidos manęs laukia?


Perkant būstą reikia nepamiršti, kad jį sudaryti turi ne tik sienos, grindys ir stogas. Jei perkate butą naujos statybos name, turbūt dairysitės varianto su daline apdaila – tai šiuo metu bene populiariausias būsto apdailos tipas. Todėl patariame į savo biudžeto skaičiavimus įtraukti ir išlaidas būsto įrengimui, baldams, buitinei technikai ir t.t.


Nepamirškite, kad jūsų taip pat laukia su dokumentų tvarkymu ir teisiniais klausimais susijusios išlaidos – turto vertinimas, notariniai mokesčiai, turto draudimas.


Jei dėl nenumatytų išlaidų jums prireiktų papildomo finansavimo, galite kreiptis į banką dėl vartojimo paskolos būsto įrengimui, tačiau tokiais atvejais labai svarbu įsivertinti savo ar šeimos finansines galimybes papildomai pasiskolinti.


4. Kaip išsirinkti svajonių namus?


Atsakius sau į aukščiau išvardintus klausimus, šis – turbūt pats maloniausias. Žinodami savo finansines galimybes, galėsite ramiau ir užtikrinčiau padaryti pasirinkimą.


Pasitarkite su patikimu NT brokeriu – kartais specialisto patarimas ar pasiūlymas gali būti lemtingas.


Labai svarbu, kad išsirinktas turtas atitiktų visus jūsų ar šeimos poreikius: atkreipkite dėmesį į susisiekimo galimybes, aplink esančias mokyklas, darželius, atstumą iki jų. Taip pat negalima pamiršti ir turto likvidumo – jei ateityje planuosite jį parduoti ar išnuomoti. 

Užsakymo nr.: PT_73453

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis