Nulinės energijos namai: kai šildymas nieko nekainuoja

Kiek kasmet išleidžiate būsto šildymui? Dar pridėkite sąskaitas už elektrą, ir gausite milžinišką sumą. Dabar įsivaizduokite, kaip būtų gerai, jei šildymas ir elektra jums nieko nekainuotų. Taip – visiškai nieko. Bet žiemą namuose būtų šilta, o vakarais nereikėtų pasišviesti žvakėmis. O sutaupytus pinigus galėtumėte išleisti namų gražinimui...

Nulinės energijos pastatai - tai nauja banga architektūros pasaulyje. Ir ne be priežasties. Jie ne tik leidžia išvengti energijos sąnaudų, bet ir smarkiai sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų gamybą.

Nulinės energijos pastatai – tai pastatai, kurie per metus suvartoja vidutiniškai nulį energijos. Daug žmonių mano, kad jie yra architektūros ateitis, nes tokiu būdu išvengiama sąskaitų už šildymą, elektrą, oro kondicionavimą, etc.

Kokie elementai būdingi nulinės energijos pastatams?

1. Saulės kolektoriai

Saulės kolektoriai - didelės fotovoltinių celių plokštės – paverčia saulės spindulius elektros energija. Kad pastatas, priklausomai nuo jo paskirties (namai, biuras, mokykla, etc.), būtų aprūpintas pakankamu energijos kiekiu, dažniausiai įrengiami keli saulės kolektoriai. Daugelis nulinės energijos namų ir kitų pastatų turi likti prijungti prie vietinio elektros tinklo. Nutrūkus elektros srovei, nulinės energijos namai irgi netenka energijos.

2. Geoterminis šildymas ir vėsinimas

Požeminė temperatūra paprastai yra stabili tiek šaltą žiemą, tiek karštą vasarą ir siekia 12-13 laipsnių Celsijaus (panašiai kaip giliame urve). Geoterminiai šilumos siurbliai šias stabilias temperatūras ir išnaudoja tam, kad padėtų taupyti energiją ir sumažintų šildymo bei vėsinimo išlaidas.

Žiemą geoterminiai siurbliai šildo orą efektyviau nei įprastos šildymo sistemos, kurios turi sušildyti vėsesnį nei 12 laipsnių orą. Vasarą geoterminės sistemos taupo energiją vėsindamos patalpą oru, kuris jau yra gana vėsus. Geoterminės sistemos nekenkia aplinkai, nes jos, palyginus su senesnėmis šildymo ir aušinimo sistemomis, gamina labai mažai šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

3. Sienų izoliacija

Sienų izoliacija – nieko naujo; dar senais laikais žmonės apšiltindavo sienas kabindami gyvūnų kailius, statydavo trobeles storo purvo sienomis. Dėl savo izoliacinių savybių vis labiau populiarėja namai iš šiaudų ryšulių.

Norėdami užtikrinti orui nepralaidžią izoliaciją, kai kurie architektai nulinės energijos namų statyboje pradėjo naudoti struktūrines izoliacines plokštes (SIP) arba polistireno klojinius (ICF). Ir nors šios naujesnės technologijos iš pradžių kainuoja daugiau nei tipiškos medinės konstrukcijos, jos yra kur kas pranašesnės ir laikui bėgant atsiperka.

4. Vėdinimo sistemos

Baiminatės, kad nulinės energijos name ar biure su puikia izoliacija pritrūks gaivaus oro? Toks nerimavimas yra visiškai normalus. Radono dujos, pelėsiai ir kitos panašios medžiagos sukuria sveikatai kenksmingą vidaus aplinką, kuri kartais vadinama „sergančio pastato sindromu“.

Visgi nerimauti nėra reikalo, nes šilumos grąžinimo sistemos, dar vadinamos rekuperacinėmis vėdinimo sistemomis, leidžia į pastatą patekti gaiviam orui iš lauko. Šilumokaitis stabilizuoja šviežio oro ir patalpoje cirkuliuojančio oro temperatūras ir sumažina šildymo bei vėsinimo išlaidas.

5. Langų izoliacija

Langai su vienu stiklu nepasižymi puikiomis izoliacinėmis savybėmis ir nepadeda žiemą namuose išlaikyti šilumos. Prieš daug metų žmonės atrado, kad du stiklo lakštai ir tarp jų suspaustas oras arba argono dujos pasižymi žymiai geresne izoliacija. Dar geresnę izoliaciją siūlo trigubi langai, bet jie yra daug brangesni ir sunkesni už dvigubus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis