Savo rankomis statantys namą: darbininkais nepasitikime

Dalis žmonių, svajojančių apie savo namus, ryžtasi juos statyti patys. Straispnyje bandome išsiaiškinti, kas verčia žmonės rinktis tokį kelią ir su kokiais iššūkiais susiduria „statybininkai laisvalaikiu”.

Statinio projekto konstrukcijų dalies vadovu vienoje Šiaulių projektavimo įmonėje dirbantis Aurimas jau beveik dvejus metus savo laisvą laiką skiria nuosavo namo statyboms. „Statyba – mano hobis. Fizinis darbas po visos dienos praleidimo prie kompiuterio - visai į naudą“, - šyptelėjo vyras ir sutiko papasakoti apie savo patirtį namo statybose.

Jis planuoja, kad vieno aukšto 120 kv. m namą su stogine dviems automobiliams bei stogu dengta terasa Šiaulių rajone jam pavyks pastatyti už maždaug 150 tūkstančių litų. Vyras planuoja jame apsigyventi po 3-4 metų, tad namo statyba iš viso užtruks beveik 6 metus.

Asmeninio archyvo nuotr.
Nenori skubėti

„Kadangi turiu, kur gyventi, greitai pasistatyti namą tikslo nekeliu. Darbuojuosi po truputi“, - pasakojo Aurimas ir pridūrė manantis, kad statydamas namą kartu su samdomais darbininkais užtruktų dar ilgiau.

„Jei darai ne pats, vis tiek turi stovėti pašonėje ir prižiūrėti, nes kitaip gero rezultato paprastai nepavyksta pasiekti. Tik sugaištamas laikas, nervai ir dar mokama samdytiems darbininkams. Galų gale, pats turi taisyti broką arba įsivelti į nemalonius ir laiko atimančius teisinius ginčus. Aišku, būna išimčių, bet pakankamai retai, o tokios loterijos nesinori“, - tikino Aurimas.

Jis papildomiems darbams atlikti samdė tik techniką, kuri prisidėjo prie dirvožemio stumdymo, parengė įvažiavimą bei iškasė kai kurias tranšėjas. Tiesa, ir jis buvo pasirinktas labai atsakingai – parekomendavus draugams.

Asmeninio archyvo nuotr.
Pradžia buvo sunki

Prieš pradėdamas statybas Aurimas parengė detalų sklypo planą, nes teritoriją planavo dalinti į dvi dalis, bei statinio statybos projektą. To reikėjo norint gauti leidimą.

„Viskas prasidėjo nuo dirvožemio augalinio sluoksnio nustumdymo, namo ašių sklype sužymėjimo. Išmokau, kad galiu planuotis tik tuos darbus, kuriuos darau pats, nes kiek teko susidurti samdomais darbuotojais, vis būdavo šiokių tokių nesklandumų. Per dvejus metus man pavyko pasidaryti įvažiavimą, preliminariai suplaniruoti sklypą, pakloti elektros, kanalizacijos bei vandentiekio tinklus, įrengti pamatus. Na, ir išorinės sienos jau į pabaigą“, - pasakojo Aurimas. Jis atskleidė, kad iki šiol darbams yra išleidęs apie 30 tūkstančių litų.

Rašo internetinį dienoraštį

Patys pasistatyti sau namą nusprendė ir Asta bei Andrius, savo potyrius jie aprašo tinklaraštyje „A&A namukas“. Statybos procesą pora pradėjo prieš dvejus metus.

Moteris pasakojo, kad statyboms skirtas sklypas yra apie 10 kilometrų nuo Vilniaus, aplink jį yra kalvos bei pievos, netoliese yra ir miškas. Pats namas yra 150 kv. m, dar 50 kv. m užima garažas ir katilinė.

„Nuo pat pradžių norėjome vieno aukšto namo su garažu automobiliams po vienu stogu. Namas suprojektuotas mūsų pačių, visos erdvės suplanuotos taip, kad būtų patogu gyventi. Kai mano draugė iš Amerikos pamatė namo nuotraukas, nustebusi pasakė, kad pas juos Amerikoje tokių namų niekas nestato. Ten dominuoja tik karkasai, o tokie mūriniai namai ten labai brangūs“, - pasakojo Asta.

Anot moters, pradėti statyti savo namą tik iš pradžių atrodo baugu. Tačiau visą reikiamą informaciją lengvai galima rasti internete. Ji patikino, kad svarbiausia turėti gerus konstruktyvius brėžinius, tada bus galima apsieiti ir be specialistų.

Asmeninio archyvo nuotr.
Darbininkais nepasitiki

„Patikėdamas kažkam statyti savo namą, turi visiškai pasitikėti žmonėmis, kas šiais laikais Lietuvoje dar sunkiai įmanoma. Labai mažai yra patikimų statybinių kompanijų, ypač neseniai praūžus krizei. Tuomet bankrutavo nesveiku tempu prieš tai prisidauginusios statybinės organizacijos. Jei ir yra keletas patikimų rimtų statybinių kompanijų, tai jos iš tavęs nulups didžiulius pinigus ir nebūtinai atliks viską tau kruopščiai ir gerai. Jie apsimeta, kad „žino“ kaip daryti geriau, bet patys mažai domisi naujomis technologijomis. Tuo teko įsitikinti vos uždavus keletą gilesnių klausimų“, - kodėl namo statybos nepatiki statybomis užsiimančioms bendrovėms pasakojo Asta.

Tiesa, ji samdė architektą, kuris paruošė namo fasado projektą ir konstruktorių, kuris pakonsultavo porą dėl tvarkingo namo pastatymo.

„Pats nemaloniausias įvykis buvo nutikęs su pamatais, kai buvo sumokėtas avansas. Brokdariai nenorėjo taisyti savo klaidų. Tiesiog buvome apgauti, pasimokėme, todėl stengiamės tokių dabar išvengti. Paima avansą, imituoja darbus ir vėliau dingsta“, - darbininkus peikė Asta.

Moteris tikino, kad į 150 kv. m namą, šalia kurio yra 50 kv. m užimantis garažas ir katilinė, šeima planuoja įsikelti jau šį rudenį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis