Architektas A. Kaušpėdas: „Terasa – nauja būsto funkcinė dalis“

Daugelis užaugome butuose, kurie turėjo vieną ar net du balkonus. Tačiau kiek iš mūsų galėtų pasigirti, kad balkonas namuose turėjo svarbesnę paskirtį nei vieta skalbiniams džiauti ar tiesiog papildoma patalpa daiktams susidėti? Apsilankius Pietų Europoje stebina kitoks požiūris – pietiečiai mieliau daiktais užkraus kitą kambario vietą, bet balkoną paliks atvirą ir mielai ten leis laiką pietaudami, bendraudami ar tiesiog skaitydami knygą, stebėdami praeivius. Žinoma, paprasčiausia atsakyti, kad pas juos geresnis klimatas, todėl jie kitaip išnaudoja buto erdves. Tačiau ar tikrai viskas priklauso tik nuo klimato?

Terasomis džiaugiasi ir šiauriečiai

Pasak architekto Algirdo Kaušpėdo, lyg ir logiška, kad terasa – pietų šalių atributas, tačiau laikai labai stipriai pasikeitė ir tie pokyčiai palietė mūsų būstus. „Keliaudami pastebime, kad netgi šalys, esančios šiauriau nei Lietuva, puikiai panaudoja terasas. Tai ypač akivaizdu Skandinavijoje. Daniją galime laikyti tam tikru fenomenu, nes ten beveik visi butai yra su terasomis. Terasos įrengiamos pakankamai didelės, dažnai ir įstiklinamos. Šiaurės šalių gyventojai mėgaujasi vasaros akimirkomis, stengiasi jas kuo geriau išnaudoti, nes dienos ir vasaros čia gerokai trumpesnės”, – teigia A. Kaušpėdas. Pasak architekto, jeigu lankydamiesi Helsinkyje atkreiptume dėmesį į daugiabučių terasas, nustebtume, kiek daug ir kokių įvairių pavyzdžių galime išvysti.

Kaip keičiasi požiūris?

Per pastaruosius dešimtmečius įvairios naujos tendencijos iš Vakarų keičia mūsų visuomenę. Galima ginčytis dėl tų pokyčių reikalingumo, tačiau turime pripažinti, kad tai atneša daug naujų idėjų, stilių, permainų šiuolaikinėje visuomenėje. A. Kaušpėdas pripažįsta, kad iš esmės pasikeitė ir požiūris į terasas. Pasak jo, terasas dar galime vadinti vasaros kambariais arba vieta, kuri mums padeda būti arčiau gamtos. „Dabar terasos įgyja tokį pat svarbų statusą, kaip ir kitos buto erdvės. Jeigu anksčiau žmonės balkonus naudodavo skalbiniams džiovinti, sendaikčiams laikyti ir kopūstams raugti, tai dabar visiškai pasikeitė vidaus ir išorės santykis. Kartu tai rodo ir besikeičiantį lietuvių mentalitetą – anksčiau žmonės buvo linkę užsidaryti, jiems buvo aktualu paslėpti savo privatų gyvenimą. Šiandienos žmogus jau ieško balanso tarp išorės ir vidaus”, – teigia A. Kaušpėdas.

Atsirado vietos bendruomeniškumui

Terasa yra pusiau atvira erdvė, matoma iš kaimyno buto, iš gatvės, ji tarsi kviečia bendrauti su supančia aplinka. „Anksčiau žmonės nekreipdavo dėmesio, kaip jų butas atrodo iš išorės, nebuvo svarbu, kas dedasi balkone. Ir dabar kai kuriuose sovietmečiu statytuose daugiabučiuose matome prišnerkštus ir netvarkingus balkonus. Tačiau keičiantis požiūriui, keičiasi ir socialinis paveikslas. Padidėjęs, atviresnis balkonas, virtęs terasa, atlieka ir tam tikrą socialinį vaidmenį, veda į bendruomeniškumą. Atsiranda netgi šiokia tokia konkurencija. Varžomasi, kas gražiau ir skoningiau įrengs gėlyną, parinks baldus, prie aplinkos priderins augalus. Šiek tiek pasikeitė ir pats žmogus, vis dažniau ieškantis pusiausvyros tarp vidaus ir išorės”, – teigia A. Kaušpėdas.

Terasų įvairovė leidžia rinktis

Kalbant apie terasas, kyla klausimas, kas nulėmė jų atsiradimą Lietuvoje? „Visų pirma, daug keliaudami architektai greitai įsitikino, kad didelių ir gražiai įrengtų terasų Vakaruose netrūksta, ypač Šiaurės Europoje. NT vystytojai taip pat mato užsienio partnerių pavyzdį, semiasi iš jų idėjų”, – teigia A. Kaušpėdas. Pasak, jo NT vystytojai perima gerąją užsienio šalių praktiką ir formuoja architektams kryptį judėti Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių architektūrine linkme.

Pasak vienos didžiausių nekilnojamojo turto vystymo ir plėtros bendrovių „MG Valda“ generalinės direktorės Sigitos Survilaitės-Mekionienės, kiekvienas laikmetis padiktuoja naujas būsto erdvių išnaudojimo tendencijas ir skatina ieškoti pažangių architektūrinių naujovių. „Šiandien gyventojai jau gali rinktis butus, per visą perimetrą apjuostus erdvia terasa, turėti stiklintą ir atvirą terasą viename bute, galiausiai – savo pomėgius perkelti į naują erdvę: terasoje auginti gėles, prieskonius, skaityti ar sportuoti“, – teigia S. Survilaitė – Mekionienė.

Terasa – ne tik nuosavame name

A. Kaušpėdo nuomone, Vilniaus Antakalnio mikrorajone šiuo metu vystomas projektas „Beržų terasos”, kaip ir jau įgyvendintas pirmasis etapas „Eglių terasos“, yra pavyzdys, kaip visapusiškai terasos gali įsilieti į bendrą būsto plotą. Jose projektuojamos didelės, 2 metrų gylio ir 3 metrų pločio terasos, kai kurių gylis siekia net 2,5 metro. Bendras terasų plotas yra 6–12 kvadratinių metrų. „Tokių balkonų daugiabučiuose niekas iki šiol neturėjo. Didelės terasos – šio projekto vizitinė kortelė”, – teigia A. Kaušpėdas.

Anot architekto, šiek tiek keisis ir pačių terasų konstrukcija. Daugelyje terasų bus įrengtos berėmio stiklo užsklandos. Šis sprendimas leis prailginti terasos sezoną nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Dovana naujakuriams

Iki šiol vyrauja pragmatiškas požiūris, kad butą sudaro tik tiek kvadratinių metrų, kiek yra apšildoma. Balkonai ir terasos neįeina į bendrąjį buto plotą. „Terasa būstą įsigijusiam naujakuriui – tarsi dovana. Tačiau dabar neparduosi būsto be pridėtinės vertės. Tad reikia ieškoti sprendimų, kurie leistų užtikrintų gyventojų lūkesčius. Kita vertus, kokybiška terasa pamažu įsitvirtina kaip visavertė būsto funkcinė dalis, be kurios būstas jau neatitinka aukštų gyvenimo kokybės standartų. Gali būti, kad ateityje gali tekti už terasas mokėti kaip už buto kvadratinį metrą, jos bus įskaičiuojamos į bendrą būsto plotą”, – teigia A. Kaušpėdas.

Terasų panaudojimo būdai

1. Dažniausia terasų paskirtis – vasaros valgomasis. Tačiau gyventojai pradeda atrasti vis daugiau terasų panaudojimo būdų.
2. Terasa gali būti naudojama kaip lauko sodelis. Paprastai ten daug saulės, puikiai veši augalai.
3. Kitas būdas – plintanti balkoninė daržininkystė. Gyventojai augina prieskonines žoleles, žalumynus, salotas. Smagu pasikviesti svečius papietauti terasoje ir čia pat nuskintais prieskoniais pagardinti patiekalus.
4. Terasa – puiki vieta sportui. Terasoje yra puikus klimatas, tinkamas minti dviratį ar bėgti bėgimo takeliu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis