80 kv.m namas Vilniuje: esminis akcentas – terasa

Namas Smėlynės soduose, Vilniuje – minimalistinis tiek savo architektūra, tiek ir programa. Vos aštuoniasdešimties kvadratinių metrų ploto namas su stogine vienam automobiliui užima beveik visą sodo sklypą. Dėl to čia itin svarbi terasa, juosianti visą namą.

Pačiuose namuose erdvės nedidelės, tačiau gerai apgalvotos: trisdešimties kvadratinių metrų svetainė kartu su virtuve bei darbo vieta, dešimties kvadratų tėvų miegamasis, dvylikos kvadratų vaikų miegamasis dviems vaikams, dar vienas aštuonių kvadratų kambarys, kuris šiuo metu tarnauja kaip sandėliukas, tačiau ateityje, vaikams paaugus, galės tapti nedideliu miegamuoju, taip pat – nedidelis vonios kambarys ir katilinė, kurioje užtenka vietos ir šildymo sistemai (dujų katilas), ir rekuperacijai, ir skalbyklai.

Paklaustas, ar netrūksta vietos gyvenimui ar daiktams susidėti namo šeimininkas Vincentas patikina, kad tikrai ne: „Namo išplanavimas labai geras, todėl vietos netrūksta. Tik spintų per daug suprojektavote! Mes stengiamės turėti kuo mažiau daiktų, todėl dalies spintų kol kas dar net nepasigaminome, puikiai telpame ir turimoje erdvėje.“

Norbert Tukaj

Nedideliuose namuose svarbiausia – svetainės erdvė. Čia gyventojams, atsikraustantiems iš buto Vilniaus Senamiestyje, suprojektuota trijų metrų aukščio erdvė. Be to svetainė vizualiai tęsiama į erdvią lauko terasą po stogu, o iš jos – dar toliau į žalumą kieme. Architektūriškoje aštuonių metrų pločio terasoje vaizdo neužstoja nei viena kolona, tam konstrukciškai nesudėtingame mažame name buvo panaudotas ne toks ir paprastas klijuotos medžio sijos sprendimas terasos stogui laikyti, ir buvo verta. Termo mediena kaltoje terasoje šeima praleidžia didelę dalį savo vasaros laiko, specialiai šiai erdvei susiprojektavo ir lauko kėdes.

Norbert Tukaj

Kainos subtilybės

Tačiau ar mažas, minimalistinis namas – atitinkamai ir kainuoja mažai? Nebūtinai. Šeimininkai skaičiuoja, kad namo statyba ir įrengimas jiems kainavo apie šimtą tūkstančių eurų be vidaus baldų, išlaidų projektavimui ir lauko inžinerinių tinklų įvedimo, tačiau įtraukiant tai, kad statybomis rūpinosi profesionalus darbų vadovas, kuriam atiteko penkiolika procentų nuo darbų vertės.

„Pastebėjau įdomų dalyką apie statybų kainas ir jų vertinimą. Iš pradžių viskas atrodo labai gerai: gauni finansavimą iš banko, sutari su rangovu. Tuomet jis teikia sąmatas, pavyzdžiui, dabar darysime pamatus, kainuos 12 000 eurų, entuziastingai jam sakai – gerai, darom. Tada praeina kažkiek laiko, rangovas siūlo įrengti labai gerą dušo lataką, kuris kainuos 250 eurų, džiaugiesi, įrengi. O tada vienu metu pradedi taupyti nei iš šio nei iš to! Pavyzdžiui, svetainėje esantys šviestuvai kainavo po 12 eurų (juokiasi). Įvyksta toks mastelio nepajautimas statybų pradžioje ir pabaigoje,“ – įspūdžiais dalinasi Neringa.

Norbert Tukaj

Domimės, ar šeimininkai prieš pradėdami statybas tiksliai žinojo, kiek viskas kainuos. Čia namo šeimininkė Neringa pateikia vertingą įžvalgą: „Žinojome, kiek visas kainas iki vidaus apdailos ir šita kaina pernelyg nesvyravo. Daug daugiau neaiškumo buvo su vidaus apdaila. Atrodo, kad tai jau neesminiai darbai, o tuomet paaiškėja, kad ir sienas nudažyti nemažai kainuoja, dar reikia plyteles sudėti ir t.t. ir t.t. Taip pat, kai jau prasideda vidaus apdailos etapas, imi taupyti, nes pinigai eina į pabaigą, nors atrodo, kad darbų jau irgi beveik neliko. Iš pradžių atrodo, kad ar 30 eurų už kvadratą, ar 5 nedideliame vonios kambaryje nesudaro esminio skirtumo, o tada pamatai, kad proceso pabaigoje skirtumas yra.“

Norbert Tukaj

Draugai ir kaimynai

Kalbant apie santykį su kitais žmonėmis gyvenant nuosavame name kaipmat iškyla tvoros klausimas. „Mes turbūt vieninteliai šiame rajone gyvename be tvoros. Keistuoliai!“ – pasakoja Neringa, o Vincentas juokauja: „Aš esu už tai, kad Lietuvoje tvoros apskritai būtų uždraustos!“

Čia Neringa paaiškina šį keistuolišką požiūrį: „Atrodo, kad tvora – nesvarbi detalė, bet kai ji yra, nors ir sutari su aplinkiniais žmonėmis, ji iškart apriboja, atrodo, kaip aš čia imsiu ir užeisiu į kitą kiemą? Tuo tarpu tvoros neturėjimas labai padeda užmegzti kontaktą su kaimynais, tiesiog nueini, pasikalbi, susipažįsti. Taip mes su keliais kaimynais labai greitai susidraugavome. Visus matome. Ne tik kaimynai mus mato, bet ir mes – juos. Be to – taip daugiau erdvės.“

Ne mažiau svarbu tai, kad visais projektavimo darbais rūpinomės mes, o statybos darbais – darbų vadovas, tad patys žmonės neturėjo be reikalo švaistyti laiko ar priiminėti sudėtingų sprendimų, todėl namas dabar – susijęs su maloniomis emocijomis, o ne statybų nuovargiu. Galop svarbu, kad gyvenimas nuosavame name kuria kiek kitokį gyvenimo ritmą nei būnant Senamiestyje, tačiau jis turi savo privalumų, kuriais gera mėgautis. Ir niekuomet nereikia pamiršti, kad namai – neapsiriboja tvora, namuose svarbus laikas praleistas su šeima, draugais ir net… kaimynais.

Autorė: Margarita Kaučikaitė, Kubinio metro architektūros studija;
Vieta: Vilnius;
Metai: 2017;
Plotas: 80 kv. m.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis