2016 m. sodų mados: 10 aktualiausių šio sezono tendencijų

Šiuolaikinė sodininkystė – tai ne tik skirtingų augalų auginimas sode, bet dar ir meno rūšis, kuri šiuo metu pasaulyje yra viena populiariausių. Savaime suprantama, bet kurią meno rūšį veikia šiuolaikinė pasaulėžiūra ir vyraujančios tendencijos, įskaitant ir madą. Aukštoji mada siejama su podiumu, tačiau tai dar ne viskas. Juk mada atsispindi visose gyvenimo srityse, o sodo dizainas tikrai nėra išimtis.

Taigi kokios naujos tendencijos mūsų laukia šiame sezone? Galima pasakyti, kad landšafto dizaine įvyko nedidelė revoliucija – tuo pačiu pasikeitė net kelios tendencijos. Sodą formuoti nuo šiol rekomenduojama naujai, tačiau tai nereiškia, kad nepavyks išsisukti be didesnių darbų ir išlaidų, rašo7dach.ru. Sekti madą nėra sunku, pakanka pasirinkti dvi ar tris patikusias kryptis ir jūsų sodas jau taps madingas. Vyrauja tie patys principai kaip ir drabužių srityje. Dizaineriai siūlo, o jūs renkatės tai, kas tinka būtent jums. Taigi štai 10 madingiausių šio sezono tendencijų.

1. Ryškus sodas

Iki šiol sodininkystės pasaulyje dominavo monochrominiai sodai – mažai spalvų, dominuojantys pasteliniai atspalviai. Viena dominuojančių krypčių – taip vadinamasis žalias sodas, kuriame naudoti skirtingi žalios spalvos atspalviai. Nuo šiol viskas bus kitaip – tegyvuoja ryškios ir džiaugsmingos spalvos bei įvairumas!

Visų pirma tai reiškia daugybę gėlių ir gražiai žydinčių krūmokšnių. Tiesa, madingiausia šio sezono gėlė – įprastinė ir nelepi petunija, auganti visuose soduose ir ilgai žydinti. Taip, anokia čia egzotika, tačiau juk tai yra puiku! Visi, kada nors auginę petunijas, žino apie žiedų spalvų įvairovę ir sodo puošimo galimybes.

Šiais metais aktualūs borteliai ir laisvi gėlynai su gausybe ryškių skirtingai atrodančių gėlių, sukuriančių savotišką žavingą įvairovę. Galima sodinti aukštas gėles palei tvoras ir netgi iš jų formuoti savotišką gyvatvorę. Viena madingiausių šio sezono gėlių – kosmėja. Būtent šią gėlę galima labai sėkmingai panaudoti šiuo tikslu. Žinoma, nevertėtų pamiršti flioksų, delfiniumų, lelijų, irisų, ežiuolių, skaistenių ir jurginų. Visi šie augalai nėra lepūs, tačiau kartu atrodys tikrai pritrenkiančiai. Kodėl gi šio grožio nepapildžius paprastosiomis ir bulvinėmis saulėgrąžomis? Iš krūminių augalų būtina dėmesį atkreipti į rožes, hortenzijas, alyvas, rododendrus, forsitijas, kolkvicijas ir veigeles.

2. Landšaftas, kuriame dominuoja valgomi augalai

Ką ši idėja reiškia sodininkams? Madinga iš savo sodo gauti maksimalią naudą. Iš tikrųjų turint tokią prabangą kaip žemė tiesiog nuodėmė neauginti skanių ir ekologiškų daržovių, vaisių ir uogų. Savaime suprantama, šie augalai turi būti aktyviai įtraukti į sodo dizainą, o ne likti tūnoti specialiai jiems skirtame kampe.

Dekoratyvinis daržas
Žinoma, kur kas geriau daržui skirti atskirą zoną: juk tai ne tik patogu ir praktiška, bet dar ir gražu. Tiesa, daržas turėtų būti dekoratyvinis: lysves derėtų formuoti tvarkingai, o daržoves auginti kartu su joms naudingomis gėlėmis ir žolelėmis, t. y. bendrose lysvėse sodinamos kelios tarpusavyje derančios daržovių rūšys. Iš tiesų tai jau ne lysvės, o tikri gėlynai.

Tiesa, daržovėms vietos galim rasti ir kitose sklypo vietose. Jas galima auginti dideliuose konteineriuose ar net statinėse, sustatytose skirtinguose sodo kampuose. Iš kelių daržovių rūšių galima formuoti takelių bortelius ar netgi įtraukti jas į gėlynus paverčiant jas išskirtiniais akcentais. Štai puikūs lakiai fantazijai peno suteikiantys variantai:
lapinius burokėlius ar žiedinius kopūstus galima sodinti gėlynuose kartu su ryškiomis spalvomis žydinčiomis gėlėmis;
užuovėja iš agurkų;
tinklinė sodo pertvara, apipinta moliūgais ir šparaginėmis pupelėmis.

Juk tai iš tiesų labai gražu! Na, o burnotį sodininkai iš esmės ir vertina kaip gėlę, o ne kaip daržovę.

Madingas sodas
Dekoratyviniai uogų krūmai irgi yra iš tos pačios serijos. Pamėginkite įkurdinti žemuogynus dideliuose konteineriuose, statinėse su įpjovimais ar dėžėse, pritvirtintose ant senų sodo kopėčių. Na, o vaismedžius iš viso derėtų vertinti kaip dekoratyvinius augalus – kuo gi jie prasteni? Jiems lygių nėra ypač pavasarį, todėl jiems visai nebūtina skirti atskiros zonos – kuo puikiausiai tiks, jei pasodinsite juos visoje sklypo teritorijoje (savaime suprantama, vengti derėtų šaltų ir šešėlyje esančių vietų).

Vaismedžių sodą galima užsėti veja, paliekant tvarkingus apvalius plotelius kiekvienam medžiui. Maža to, čia kuo puikiausiai tiks ir ryškių spalvų vienmetės, ir pavasarinės svogūninės gėlės, iš kurių patartina formuoti nedidelius gėlynus.

Daugelis šiuo metu domisi vynuogėmis, netgi mėgina auginti desertines rūšis vidutinių platumų klimato juostose. Vis dėlto turbūt mažai kas žino, kad vynuogės paskelbtos pačiu madingiausiu valgomu augalu, todėl juo puošiamos sodo pertvaros, arkos, pavėsinės ir pergolės. Žinoma, būtina išsiaiškinti, kokioms augalų rūšims kuriuo atveju derėtų teikti pirmenybę.

Medingieji ir prieskoniniai augalai
Prieskoninės žolelės virtuvei ir medingieji aromatiniai augalai, viliojantys bites, šį sezoną sode tiesiog privalomi. Panašu, kad ši tendencija liks ilgam. Kaip gi apsieiti be savomis rankomis užaugintų žolelių? Juk pirktinės visiškai ne tokios. Vis dėlto jei anksčiau prieskoninės žolelės būdavo auginamos lysvėse, tai dabar jos tapo landšafto dizaino instrumentu: jos naudojamos formuojant įėjimą į namus, takelius, laiptelius, jos auginamos sodų moduliuose ir didžiuliuose konteineriuose, kurie savo ruožtu statomi ant barstyto šviesaus žvyro. Žinoma, sodinami ir prieskoninių augalų darželiai – pageidautina uos įkurdinti gerai matomoje sodo zonoje. Dar sodelį galima suformuoti:
iš spiralės forma sudėliotų akmenų;
ant pakelto bet kokios formos gėlyno;
paprasčiausiai gražiais akmenimis apdėliojus nedidelį žemės lopinėlį.

Tiesa, patartina papildomai išskirti „prieskoninį sodelį“ sklypo teritorijoje. Labiausiai šiam tikslui tinka žvyras. Dar tiks akmenys, tačiau rekomenduojama rinktis smulkesnius vienetus arba ryškios spalvos dekoratyvines pjuvenas.

Aromatingi augalai gali būti apjungti į tikrų tikriausius aromatų sodus – gražiai suformuotas kompozicijas, kur šalia viena kitos auginamos tiek dekoratyvinės, tiek ir laukinės augalų rūšys.
Dar šie augalai gali būti išsodinti po visą sklypą, atskiromis salelėmis, pabrėžiant gamtinę sodo prigimtį. Medingieji augalai visų pirma skirti bitėms, tačiau ir apie save pamiršti nederėtų. Prasminga išdėstyti šiuos augalus šalia poilsio zonų – patiks tiek bitėms, tiek ir sodo savininkams.

3. Tamsios spalvos

Šį sezoną pirmenybė teikiama tamsioms spalvoms. Ši taisyklė galioja tiek augalams, tiek ir sodo konstrukcijoms. Nesibaiminkite, kad sodas atrodys niūriai – taip nenutiks, jei įvykdysite kelias sąlygas. Juodos spalvos įtraukiamos į landšaftą tam, kad taptų šešėliu augalų daugiaspalviškumui, kuris šiais metais taip pat madingas. Įspūdingiausias derinys – ryškios spalvos tamsiame fone. Žinoma, namo perdažyti nereikėtų, tačiau visa kita, kas tampa fonu augalams, - būtinai. Medinėms konstrukcijoms patartina naudoti dažus su spiritiniu pagrindu. Aktualiausios šio sezono spalvos – riešutmedis ir juodoji dalbergija. Tvora taip pat gali būti tamsios spalvos, nes beveik visada būna puošiama augalais.

Dar tamsi spalva sode gali būti pateikiama augalų su tam tikra žiedų ir lapų spalva pavidalu – tinkamų variantų tikrai rasite be didesnių vargų. Šiais laikais siūloma daugybė net ir paprasčiausių ir nelepiausių daugiamečių ir vienmečių augalų rūšių, taigi telieka pasirinkti tinkamus. Jūsų sodą labai papuoš štai šie augalai:
alūnė tamsiai raudonais lapais;
tamsiai raudonos spalvos daržinė balandūnė;
violetinis bazilikas;
juodosios tulpės;
nemofilija tamsiais žiedais;
petunijos tamsių spalvų žiedais.

4. Natūralus sodas

Ši tendencija reiškia, kad sodas šiame sezone turi atrodyti natūraliai. Jis neturi būti pernelyg tvarkingas, per daug šiuolaikiškas ar labai išpuoselėtas. Toks sodas – tai lyg atkartotas gyvos gamtos kampelis, todėl pirmenybę derėtų teikti natūralioms medžiagoms, augalų įvairovei ir sodinimui laisvuoju stiliumi. Būtini augalai, būdingi jūsų gyvenamos vietovės gamtai, ir laukinėje gamtoje augantys augalai, kuriuos galite nesudėtingai perkelti į savo sodą.

Natūraliame sode dominuoja daugiamečiai augalai, išsaugomi miško medžiai ir krūmai, auga javai ir yra vandens telkinys. Takeliams formuoti naudokite medines lentas ir natūralius akmenis, sodinukus mulčiuokite skiedromis, smulkintomis šakelėmis ar žieve.

5. Interjerinis sodas

Tai reiškia namų tąsą sode, gyvenimui skirtą sodą tiesiogine žodžio prasme. Apie ką tokiame sode derėtų pagalvoti? Paprastam sodui būtini augalai, veja, 1-2 poilsio zonos su baldais. Interjerinis sodas visai kitoks: beveik visos zonos turi būti su baldais, kiekvienoje zonoje būtinai turi atsirasti poilsiui ir komfortui skirtų objektų, todėl tokiame sode atsiranda daugiau sodo baldų, pavėsinių ir pertvarų.

Tiesa, tai visai nereiškia, kad neišvengiamai prireiks brangių baldų. Vis dėlto bent jau paprasčiausių suoliukų ir pufų tokiame sode būtinai turi būti, kad visur būtų galimybė pasimėgauti ramybe, pailsėti, išgerti puodelį arbatos. Interjeriniame sode naudojami minkšti baldai ir tekstilė, tačiau tai nėra butuose esančių baldų analogai. Patartina rinktis jaukius sėdmaišius, medžiagines užuolaidas ir pavėsines – visa tai gaminama iš neperšlampančio audinio. Pasirinkus suoliukus su daiktų saugojimo funkcija į juos galėsite sudėti inventorių, konteinerius ir įvairias smulkmenas. Tokiame sode vietą neabejotinai ras ir stelažai – juk tai labai praktiška. Tiesa, patartina šią idėją įgyvendinti kūrybingai. Nišos plytų pertvaroje arba lentynos, sumontuotos ant tvoros, kuo puikiausiai atliks tradicinio stelažo funkciją.

Būtinai apgalvokite, kokios bus jūsų interjerinio sodo „grindys“: akmenimis grįstas paviršius, veja, žvyras, o gal dar kas nors? Gal tai bus į kilimą panašus gėlynas, o gal speciali žydinti veja?

6. Paprastų formų baldai

Šiame sezone ypač aktuali baldų gausa, tačiau rekomenduojama rinktis paprastų formų, vizualiai neapsunkintus ir, jei tik įmanoma, transformuojamus baldus. Šie baldai turėtų būti panašūs į konstruktoriaus detales, kurių kiekviena gali būti panaudota keliais būdais:
kelis nedidelius stačiakampius ar kvadratinius sodo stalelius sudėkite į didelį pietų stalą;
sodo staliukus dėkite vieną ant kito ir formuokite stelažą;
kvadratiniai sodo pufai dedami vienas prie kito ir formuojamas patogus suolas;
minkšti sodo krėslai, galintys virsti sodo gultu;
paprastas supamas arba pakabinamas krėslas gali migruoti po visą sodą, kaisdamas skirtingų jo kampų vaizdą.

Dažnai tokius baldus paprasčiau ne pirkti, o pasidaryti. Tarp madingiausių sodo baldų – baldai iš palečių. Turbūt daugeliui baldai iš palečių jau ne naujiena. Tai rankų darbo baldai, pagaminti iš medžiagos, kurios vertė yra minimali. Be to, dažnai tokie padėklai paprasčiausiai metami lauk, todėl juos gali išsivežti visi, kas tik nori. Iš medinių palečių galima pasidaryti daug ką: ne tik baldus, bet ir sode pastatyti žalią kambarį ar netgi sukonstruoti pavėsinę.

7. Pusiau permatomos tvoros

Ne, tai – ne tvora iš polikarbonato lakštų. Ši tendencija reiškia, kad tvora neturi būti vientisa. Kur kas geriau, jei jūsų sodo tvora bus kombinuoto tipo, t. y. kur ne kur bus tinklinių intarpų, langelių, galbūt konstrukcijoje bus panaudotos kelios sekcijos iš kitokių medžiagų. Intarpų efektą padės sukurtų veidrodžiai. Geriausias pasirinkimas – tinklinė tvora. Tokią tvorą pakaks tik šiek tiek patobulinti panaudojant vertikalų apželdinimą, išsodinant augalus palei tvorą ar vietomis pakabinant vazonus su svyrančiomis gėlėmis.

Jei jūsų sodo tvora kitokia, bus ganėtinai sudėtinga sukurti perregimumo efektą, tačiau jei vis dėlto jums netinkamas visiškas atvirumas, galite rinktis nuosaikesnį variantą ir tam tikras tinklinės tvoros atkarpas papildomai aptverti polikarbonato lakštais – ir gražu, ir nesimato nei jūsų, nei to, kas vyksta sodo sklype. Be to, polikarbonato lakštai nesukuria masyvumo įspūdžio ir praleidžia šviesą, o tai reiškia, kad sklypas neatsidurs šešėlyje.

8. Apvalios formos

Apvalios formos ir lenktos linijos – būtent tai, ko reikia formuojant ir planuojant sodą, sodo konstrukcijas ir gėlynus Tokios formos dar labiau akcentuos natūralų sodo stilių, jo peizažiškumą, o sode esantys augalai bus tinkamai pateikti. Paprastų formų baldai su šiuo peizažiškumu kontrastuos, suteikdami namo ir sodo bendrumo pojūtį. Jei jūsų sode tokių formų trūksta, įtraukite šiek tiek atitinkamų elementų. Puikiai tiks miniatiūrinis apvalus vandens telkinys, gėlynas ar apvali pavėsinė. Visa tai padės sukurti itin aktualų sodo vaizdą.

9. Akcentai – kiekvienoje zonoje

Akcentai – tai ne figūrėlės ar skulptūros, išdėliotos visuose sodo kampuose. Tai - bet kokios įdomios detalės, skirtos traukti dėmesį. Tai gali būti įmantrios formos atrama, neįprastai suformuotas medis, retas arba neįprastai atrodantis augalas, nestandartinis gėlių vazonas, gražus akmuo, saulės laikrodis ar netgi simpatiškas katės namelis.

Akivaizdu, kad akcentų gali būti labai įvairių ir visai nebūtina išlaidauti ar specialiai šiam tikslui ką nors pirkti. Kur kas prasmingiau pažvelgti iš naujo į savo sodą ir suvokti, kokia detalė galėtų papuošti tam tikrą jo kampelį.

10. Daug šviestuvų

Bet kokiame sode paprastai būna bent keli šviestuvai tam, kad tamsiu paros metu būtų įmanoma saugiai eiti keliuku ir ypač – lipti laiptais. Vis dėlto šį sezoną to nepakaks – šviestuvų turi būti daug ir įvairių. Atidžiai ištyrinėkite sodo sklypą: pamatysite, kad apšviesti toli gražu ne visi jo kampeliai ir objektai, o juk tai reikalinga tiek saugumo, tiek elementaraus patogumo, tiek ir grožio sumetimais. Vis dėlto grožis šiuo atveju atsiduria toli gražu ne paskutinėje vietoje, nes tinkamai parinkti šviestuvai puošia sodą net ir dienos metu.

Taigi derėtų nepamiršti, kad vos keli nauji tinkamai išdėstyti šviestuvai gali jūsų sodą visiškai pakeisti. Parduotuvėse šviestuvų pasirinkimas iš tikrųjų gausus. Ypač įdomūs šviestuvai su saulės baterijomis. Be to, tokie šviestuvai nėra brangūs. Kuo paprastesnė šviestuvų forma, tuo geriau, nes pasirinkę tokius variantus galėsite kurti įdomias šviesos kompozicijas.
Žinoma, sodininkystės sezono įkarštyje vaikytis populiarių tendencijų nėra lengva, nes tam paprasčiausiai pritrūksta laiko. Vis dėlto šiuo metu dar galima rasti laiko apmąstyti, išsirinkti ir viską iš anksto paruošti madingų sodo idėjų įgyvendinimui. Sėkmės!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis