Aplenkite gamtą: pavasarį žydinčių svogūninių gėlių priežiūra ir sodinimas

Nors daugelis gėlių pražysta vasarą, kai aukštai pakylantis temperatūros stulpelis ypač palankus augalų vegetacijai, visgi rudeninės svogūninės gėlės mus džiugina jau ankstyvą pavasarį. Tiesa, pavasario pranašai – tulpės, narcizai ar krokai – gausiai sužydi tik jei būna tinkamai paruošti rudenį. Kiekvienam sodininkui būtinos svogūninių gėlių, pražystančių pavasarį, sodinimo ir priežiūros taisyklės.

Pasiruošimas iš anksto

Palankiausias metas augti daugybei gėlių rūšių yra vasara arba ankstyvas ruduo, tačiau tulpės, narcizai bei krokai yra išimtis. Daugelis jų pražysta dar prieš didžiausią pavasario šventę – Velykas. Visgi, iš pirmo žvilgsnio nesunkiai prižiūrimos, greitai augančios gėlės turi būti tinkamai paruošiamos dar rudenį, antraip, jos sužydės per vėlai arba iš vis nesukraus žiedynų.

Rudenines svogūnines gėles prieš žiemą geriausiai ruošti ir sodinti iki spalio mėnesio pabaigos. Gamtoje vykstant įprastiems pokyčiams šių rūšių svogūnėliai ramybės periodui paruošiami pagal tam tikras rekomendacijas. Pavasarį pražystančių augalų, pavyzdžiui, tulpių, narcizų arba krokų, sodinimo darbų imkitės jau rugsėjo pradžioje – spalio pabaigoje. Lietuvoje lapkričio mėnesį šalnos – itin dažnas reiškinys, galintis pažeisti vėlai sodinamų gėlių svogūnėlius. Jeigu lapkričio mėnesis pakankamai šiltas, nėra didelių šalnų, dirva neįšąla, svogūnėlius galima sodinti. Optimali dirvos temperatūra – 3 - 10 laipsnių pagal Celsijų.

Rudeninių gėlių svogūnėlių laikymo ir sodinimo taisyklės:

Prieš sodinant tulpes, narcizus arba krokus į žemę (primename: rugsėjo – lapkričio mėnesiais), šių gėlių svogūnėlius reikėtų laikyti sausoje, vėsioje bei tamsioje vietoje. Tam puikiai tinka sausi rūsiai, sandėliukai. Laikykite šių veislių svogūnėlius negiliuose loveliuose, dėžutėse, prieš tai nuo jų gerai nukratykite žemes. Jei svogūnėlis laikomas su nenuvalytu dirvožemiu, gali būti, kad viduje jis ims pūti ir pavasarį nepražys.

Bene atsakingiausias momentas – tulpių, narcizų bei krokų sodinimas. Nėra nei vienos rūšies gumbasvogūninių gėlių, kurios nemėgtų saulės šviesos, todėl šios rūšims irgi parinkite saulėtą vietą. Pavėsyje augalai skurs ir bus pajėgūs sukrauti tik visai smulkius žiedelius. Ne ką mažesnis dėmesys turi būti skiriamas ir dirvos parinkimui. Rudeninėms pavasarį pražystančioms svogūninėms gėlėms palankiausia žemė yra juodžemis. Neblogas variantas ir priesmėlis arba priemolis, tačiau vargu, ar po gūdžios žiemos smėlingoje žemėje išaugs nuostabios tulpės, narcizai ar krokai. Smėlis blogai sugeria drėgmę, o tai visai netinka auginant šias gėlių rūšis. Jų vegetacijos laikotarpiu drėgmės palaikymas yra viena iš būtiniausių sąlygų.

Parinkus dirvą, jau galima sodinti tulpes, narcizus bei krokus. Tiesa, sodinimo laikas bei gylis šiek tiek skiriasi. Pavyzdžiui, tulpes į maždaug 10-12 cm lygį sodinkite nuo rugsėjo antros pusės iki pat spalio pabaigos. Šiuo laiku dirvožemio temperatūra nukris iki 3-10 °C temperatūros ir bus palanki gėlių svogūnėliams įsišaknyti. Jeigu svajojate apie pavasarį užaugsiančias gražias tulpes, sodindami jų nesugrūskite: jų svogūnėlius atitinkamame lygyje išdėliokite maždaug 8 -10 cm atstumu. Kiek anksčiau reikė-tų pasodinti narcizus: jų sodinimui nelaukite lapkričio. Tačiau vyraujant palankiems orams, svogūnėliai sodinami ir lapkričio mėnesį. Rekomenduojamas didesnių narcizų svogūnėlių sodinimo gylis 15 - 20 cm, bet jei svogūnėliai smulkesni, juos sodinkite arčiau paviršiaus – pakaks ir 7-10 cm. Kaip ir kitos rudeninės svogūninės gėlės rugsėjo - lapkričio mėnesiais sodinami krokai. Juos įsodinti patariama į 7-15 cm (taip pat priklauso nuo svogūnėlio dydžio) gylį, tada pavasarį bus galima džiaugtis spalvingais jų žiedeliais.

Ankstyvasis pražydinimas: kas tai ir kaip tai padaryti?

Pasitraukus didiesiems šalčiams, parduotuvių lentynose pasirodo nedidelių narcizų, o kiek vėliau ir tulpių bei krokų vazonėliai, kurie dažnai papuošia ir šventinį Velykų stalą. Jei norite patys užsiauginti gyvą dekoraciją, jums pravers žinios apie ankstyvąjį tulpių, narcizų ar krokų pražydinimą.

Visų pirma, šios gėlės pražys anksčiau, jeigu atrinksite stambius, nepažeistus svogūnėlius. Smulkesniuosius dar rudenį sodinkite dirvoje ir jie sužydės, tik šiek tiek vėliau. Ankstyvajam pražydinimui tinkamesni didesni ir stipresni svogūnėliai. Priklausomai nuo individualių norų, ypač anksti narcizai ar tulpės pražys, jei susodinsite juos dar rugsėjį, jei jus tenkins ir vėlesni žiedai, tinkamas sodinimo metas yra ir spalio – lapkričio mėnesiai.

Naudokite įsišaknijimo stimuliatorius. Jais apipurškus gėlių svogūnėlius, juos dezinfekuosite ir tuo pačiu skatinsite augalą tvirčiau ir greičiau įsišaknyti žemėje. Ieškoti tokių priemonių galima įvairiuose sodininkystės parduotuvėse. Taip pat naudokite gana lengvą ir drėgmę palaikantį dirvožemį. Nesodinkite svogūnėlių į ypač gilius ar plačius vazonėlius. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad trečdalis svogūnėlio turėtų būti išlindę iš žemės.

Ankstyvasis tulpių, narcizų ar krokų pražydinimas bus sėkmingiausias, jeigu svogūnėlius į vazonus pasodinsite dar iki šalnų, kad jie spėtų įsišaknyti. Atėjus kalendoriniam pavasariui, patariama įnešti juos į šiltesnę patalpą bei gausiau palieti. Nepamirškite, kad pavasarį, atbundant gamtai, šiems jūsų augalams kaip ir vanduo, svarbi saulės šviesa, tad laikykite vazoną įsaulėje. Laikantis visų patarimų, savo namus gražiausioms pavasario šventėms paruošite visai nesunkiai.

Užsakymo nr.: PT_72622090

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis