10 gražiausių pasaulio sodų

„National Geographic“ verčiausių aplankyti pasaulio sodų sąraše pirmiausia pasakoja apie sodą Prancūzijoje. Kiti sodai - Singapūre, JAV, Kanadoje, Italijoje, Kinijoje, Vokietijoje.

Versalio rūmų sodai
www.chateauversailles.fr

Garsusis prancūzų kraštovaizdžio architektas Andrė Le Notre'as šiuos sodus atokiau Paryžiaus XVII amžiuje sukūrė Liudviko XIV paliepimu. „Karalius Saulė“ norėjo, kad jie pabrėžtų rūmų didybę. 101 hektaras pripintas takelių, kurie veda prie gėlynų, į ramius atokius kampelius, prie ežerėlių ir kanalo, kuriuo karalius plaukiojo gondolomis.

Singapūro botanikos sodas
www.sbg.org.sg

Corbis/Scanpix

Vienu pasaulyje gražiausių laikomas sodas įsteigtas 1859 metais ir užima 52 hektarus, kurie padalyti į tris sritis - viena geriausiai pritaikyta pažintiniams dalykams, švietimui, kita gali pasigirti gražiausiomis statulomis, kurių tarsi pribarstyta tarp vietinių augalų ir medžių rūšių, o trečia, pati populiariausia, yra centrinė, kuriai priklauso ir aukščiausiame parko taške įkurtas orchidėjų sodas, jame žydi per 60 tūkst. spalvotų gėlių.

Descanso sodai

Corbis/Scanpix

Vos 20 minučių kelio nuo Los Andželo, JAV Kalifornijos valstijoje klesti daugiau nei 100 tūkst. augalų rojus, galintis pasigirti viena pasualyje didžiausių kamelijų kolekcijų. Descanso (ispaniškai - „ilsėkis“, „nurimk“) sodai ir miškai užima 65 hektarus San Rafaelio kalvose. Patartina nepraleisti japoniškųjų sodų ir rožyno, kuriame galvas kelia tūkstančiai rožių.

Butcharto sodai

Corbis/Scanpix

Šie sodai Kanadoje, Britų Kolumbijoje, yra puikus pavyzdys, kaip gyvybę galima grąžinti jos netekusiai žemei. Plotai, metų metus naudoti cemento bendrovės, 1904 metais jai tapo nebenaudingi. Tuomet įmonės savininko žmona teritoriją pripildė žemės iš gretimų ūkių. Dabar 22 hektarus užimantys sodai talpina 700 augalų rūšių, žydinčių nuo kovo iki spalio.

Vila d'Este

Shutterstock nuotr.

Renesanso periodu gyvenęs kardinolas savo gyvenimą Italijos mieste Tivolyje nutarė padaryti labiau pakenčiamu seną benediktinų vienuolyną paversdamas žavinga vila - Vila d'Este. Ji tapo vienu labiausiai pasaulyje stulbinamų sodų bei fontanų kompleksu, kurio istorinę ir meninę reikšmę yra pripažinusi ir UNESCO organizacija. Tarp labiausiai užburiančių fontanų yra toks, kuriame vanduo pilasi iš didžiulės kriauklės pavidalo kūrinio, kitas, vaizduojantis miniatiūrinę Romą, taip pat Šimto fontanų alėja, kur vandenį lieja gyvūnų galvos, lelijos.

Dumbartono ąžuolai

Corbis/Scanpix

Prabangiame JAV Vašingtono valstijoje esančio Džordžtauno rajone sukurtuose soduose Fontanų terasą juosiančiomis sienomis lipa vynuogės. Mylimųjų takas vingiuoja palei romėniško stiliaus amfiteatrą, pastatytą aplink maža, gilų, mėlyną baseiną.

Rotšildų Éphrussi vilos sodai

Corbis/Scanpix

Pačioje praėjusio amžiaus pradžioje Beatrice Éphrussi, Rotšildų giminės baronienė, Prancūzijoje pastatė venecijietiško stiliaus vilą, apsuptą žadą atimančiais sodais su žemiau besidaužančia jūra. Takeliai raizgosi po septynis teminius sodus, nors pagrindiniai yra Prancūzų sodai, kuriame yra lelijų pilnas baseinas, šokantys fontanai ir Meilės šventykla. Kituose soduose - alyvmedžiai, levandos, milžiniškomis skulptūromis - per didelėmis laikyti viloje, japoniškasis ir egzotiškasis kampeliai.

Stourheadas

Corbis/Scanpix

XVIII amžiaus Anglijoje buvo vertinama klasika. Warminsteryje esantis Stourheadas - puikus pavyzdys žavėjimosi praeitimi. Jame atkurti griuvėsiai ir klasikiniai pastatai, tokie kaip Panteonas ir Apolono šventykla.

Wangshiyuano sodai

Corbis/Scanpix

Sodai pietrytinėje Kinijoje buvo sukurti Songų dinastijos karaliavimo (960-1270 metai) laikais. Juose išdėstyti paviljonai, salės, muzikos kambariai, pavėsinės prie vandens harmoningai dera su gamta. Centrinė dalis yra tarsi mažas atskiras pasaulėlis - geltonų akmenų krūvos yra „kalnai“ su urvais ir mažyčiu arkiniu tilteliu, vadinamu „keliu į ramybę“.

San Susi

Corbis/Scanpix

Prūsų Frydrychas didysis Vokietijoje, Potsdame, pastatė nuostabius rokoko stiliaus rūmus - kaip savo vasaros rūmus. Juose jis galėjo gyventi „be rūpesčių“ (pranc. sans souci). Romėnų imperatorių biustai, dekoratyvinės statulos ir kinų arbatos namelis papildo turtingą aplinką.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis