Kada geriausia kurti savo sodo dizainą?

Rudenį ir žiemą geriausia skirti laiko savo sklypo dizaino kūrimui. Kaip tai daryti ir į ką atkreipti dėmesį, konsultuoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė, želdinimo dizainerė, Goda Characiejienė.

Dažniausiai sodo dizainas kuriamas neplanuojant

Paprastai pavasarį, išlindus pirmiesiems aštresniems saulės spinduliams, žmonės susizgrimba, kad atėjo pavasaris ir puola dirbti darbus. Dažnai pasinaudodami akcijomis ar kitų patarimais įsigyja patikusių sodinukų ir tik atsivežę į sklypą svarsto, kur juos pasodinti.

„Kai taip chaotiškai elgiamasi, nebelieka laiko planavimui. O tik suplanuotas, išmąstytas, išjaustas sodas būna harmoningas ir gražus,“ – teigia G.Characiejienė.

Apgalvotas planas padeda išvengti daug klaidų, ypač tokių, kurios išryškėja laikui bėgant. Pavyzdžiui, pavasarį susodinti augalai atrodo gerai, tačiau rudenį toje vietoje bus tik stagarai ir negražūs lapų kuokštai.

Kita, ypač dažnai pasitaikanti, klaida – neįvertinama augalų, ypač krūmų, medžių perspektyva. Jiems skiriama per mažai vietos, o po kelių metų suvešėję augalai meta šešėlį, „išlipa“ pas kaimyną, nustelbia kitus augalus.

Perkant ir sodinant pavienius augalus, vaizdas gali atrodyti triukšmingas, rėkiantis, nestabilus. Žiūri į vieną augalą – gražu, žiūri į visumą – o bendro vaizdo nėra.

Tad rudens pabaigoje ir žiemą, kol gamta miega, pats geriausias laikas planuoti. Vasarą dažniausiai būname sode, gamtoje, ten dirbame arba tiesiog mėgaujamės, o žiemą galime pratęsti santykį su aplinka galvodami apie ją, ieškodami idėjų, planuodami.

Per kiek laiko galima susikurti sau sodo dizainą?

Savo sklypo projektą gali susikurti kiekvienas, reikia tik turėti noro ir žinių. Kiek laiko tam skirti, priklauso nuo sklypo dydžio, sudėtingumo, nuo esamų objektų. Kuo sklypas didesnis ir sudėtingesnis, tuo daugiau laiko ir išmonės prireiks. Tačiau, kad ir mažam žemės lopinėliui aplink terasą reikia įvairiausių sprendimų. Galiausiai kiek skirti laiko, labiausiai priklauso nuo to, kiek pats žmogus yra reiklus, kiek daug nori įsigilinti, kiek smulkmeniškai žiūri į projektą.

Ilgiausiai trunka įsivertinti: išmatuoti sklypą, pavaikščioti jame, apžiūrėti, kur krenta šešėliai, ką norėtume paslėpti ar maskuoti, kas matosi iš vieno ar kito taško. Tam pats tinkamiausias laikas dabar, kol dar neiškrito sniegas. Nuvažiuokite kelis kartus, įvairiu paros metu. Pasižiūrėkite, kokį vaizdą matote įėję pro vartelius, pro svetainės langą, sėdėdami terasoje. Tokį „žvilgsnį“ užfiksuokite, vėliau sukursite, ką norite ten matyti.

Toliau skiriame laiką idėjų paieškai: internete, televizijoje, žurnaluose, želdinimo kursuose. Pasitarkite su šeimos nariais, atsižvelkite į jų norus ir pastabas, ilgus žiemos vakarus skirkite diskusijoms ir idėjoms. Įvairiuose šaltiniuose ieškokite ir bendrų kompozicijos dėsnių, ir informacijos apie konkrečius augalus, ir net jų derinius.

Po šių žingsnių pats projektą nusipiešti galite per keletą vakarų ar per savaitę. Galite naudoti ir kompiuterines programas, tačiau greičiausia paprastam sklypo planui naudoti pieštuką ir popierių langeliais.

Ir štai – atėjus pavasariui, jau žinote, nuo ko pradėti ir kaip tinkamai susikurti savo aplinką. Ramiai, nesiblaškydami, pasitikėdami savo planu ir idėjomis.

G.Characiejienė kuriantiems pataria:

– Ieškodami idėjų, įsiklausykite į save, neštampuokite. Ieškokite sprendimų, o pritaikykite pagal savo poreikius ir pagal vietovės duotybes.

– Kurkite balansą sklype – nereikia palikti erdvės neužpildytos (vien lygi „tuščia“ veja su augalais pakraščiuose) arba kaip tik perkrautos (kai per daug augalų, per didelė jų įvairovė).

– Nepulkite visko atlikti iš karto. Pasidomėkite, kokius darbus geriau atlikti pavasarį, kokius vasarą ir rudenį. Nepraleiskite inžinerinių darbų eilės tvarkos, kad nereikėtų dėl laidų ar vamzdžių rauti to, ką pasodinote.

–Pasirinkite augalus pagal jiems būdingas augimvietes. Jei pietų šalių augalas, sodinkite sausoje pietinėje namo pusėje, jei miško augalas, sodinkite pavėsyje. Tinkamoje vietoje augalui mažiau reikės mūsų pagalbos, kad gerai augtų ir gražiai atrodytų.

–Būtinai įkomponuokite matomoje vietoje augalus, kurie tikrai jums patinka – ir nepamirškite prisėsti, pasidžiaugti, pasimėgauti.

–Ieškokite sprendimų, kad nereikėtų po to vergauti sodui – kad būtų mažiau priežiūros, o daugiau džiaugsmo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis