6 sumuštiniai, kuriuos verta pasiimti į vasaros iškylą

Puikus dalykas tie sumuštiniai: ir užkąsti, ir sočiai pavalgyti galima, nelygu, iš ko ir kaip pagaminti. Tai – ne tik duonos riekė su sviestu, dešra ar sūriu, tai – jau visas kulinarijos istorijos skyrius su daugybe receptų ir patarimų. Sumuštinius galima patiekti labai estetiškai, jie patogūs valgyti, greitai ir lengvai pagaminami.

Sumuštiniai su voveraitėmis ir pesto padažu

Pesto padažui paruošti reikės: maždaug 100 g gražgarsčių, 50 g špinatų lapelių, 3 skiltelių česnakų, 2 šaukštų kedrinių pinijų, 100 ml alyvuogių aliejaus, 4 šaukštų tarkuoto parmezano, žiupsnelio juodųjų pipirų.

Pirmiausia pagaminkite padažą. Kedrines pinijas 5 minutes paskrudinkite keptuvėje, kol gražiai pagels. Atvėsinkite. Virtuviniu kombainu arba grūstuvu sutrinkite gražgarstes, špinatus, česnakų skilteles, pinijų sėklas. Supilkite alyvuogių aliejų, suberkite tarkuotą parmezaną, pipirus ir gerai išmaišykite.

Vida Press

Alternatyva

Šis pesto padažas tiks ne tik skrudintai duonai aptepti, bet ir makaronams pagardinti. Į sandarų indą supiltą padažą šaldytuve galite laikyti tris dienas.

Pusei kilogramo voveraičių reikės: 3 skiltelių česnakų, 2 šaukštų sviesto, druskos.
Voveraites nuplaukite, bet nesmulkinkite. Į puodą pripilkite vandens, įberkite druskos, sudėkite voveraites ir pavirkite 20 minučių. Nukoškite kiaurasamčiu, palikite, kad nuvarvėtų. Keptuvėje įkaitinkite sviestą, sumeskite spaustuku susmulkintus česnakus, išmaišykite. Tada sudėkite voveraites ir kepkite, kol jos gražiai parus. Paskrudintą baltą duoną aptepkite pesto padažu ir uždėkite apkeptų voveraičių.

Produkto ABC

Voveraitės – universalūs grybai: jas galima ne tik virti, kepti, bet ir sūdyti, džiovinti, marinuoti, rauginti, šaldyti. Beje, mitybos specialistai siūlo voveraites kepti neapvirtas: išlieka aromatas ir maistingosios medžiagos.

Slaptas komponentas

Tikrasis itališkas pesto padažas – tik su bazilikais! Ligūrijoje ypač didžiuojamasi šiuo padažu, nes čia išaugę bazilikai dėl saulėto jūrinio klimato yra nepaprastai kvapnūs.

Grūdėtos duonos sumuštiniai su lašišomis

Reikės: tamsios duonos su sezamų sėklomis riekelių, 2 šaukštų aliejaus duonai paskrudinti, sunokusių avokadų, šaltai rūkytų lašišų, raudonųjų svogūnų, citrinų sulčių, maltų juodųjų pipirų, kelių saujų rėžiukų arba saulėgrąžų daigų.

Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir iš abiejų pusių paskrudinkite duonos riekeles. Avokadus nulupkite, perpjaukite išilgai, išimkite kaulus, supjaustykite plonomis skiltelėmis. Svogūnus supjaustykite labai plonais griežinėliais. Ant duonos uždėkite avokadų riekelių, ant jų – plonų lašišų gabaliukų, apšlakstykite citrinų sultimis, apibarstykite pipirais, papuoškite rėžiukais arba saulėgrąžų daigais.

Vida Press

Produkto ABC

Rėžiukų lapai – sodraus skonio, panašūs į pipirnes.
Saulėgrąžų daigai – vieni vertingiausių žemėje. Juose yra net 30 proc. baltymų, taip pat daug A, C, K, B grupės vitaminų. Be to, jie labai skanūs.

Slaptas komponentas

Avokadą, kaip vieną sumuštinių sudedamųjų dalių, galite paversti užtepėle – gvakamole (guacamole). Avokadų užtepėlių yra daugybė receptų, tačiau šiam sumuštiniui užtektų sutrinti 2 sunokusius avokadus, 2 skilteles česnakų, 2 šaukštus žaliųjų citrinų sulčių su žiupsneliu druskos ir pipirų.

Su baltųjų pelėsių sūriu ir graikiniais riešutais

Reikės: baltų sumuštinių bandelių, poros šaukštų alyvuogių aliejaus bandelėms apšlakstyti, bri ar kamambero sūrio, prinokusių pomidorų, pasmulkintų graikinių riešutų, poros saujų gražgarsčių.

Bandeles perpjaukite išilgai per pusę, apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Ant vienos bandelės dalies užbarstykite sluoksnį nuplautų ir nusausintų gražgarsčių, ant jų uždėkite sūrio, tada – plonų pomidorų griežinėlių, užberkite graikinių riešutų ir užvožkite kita bandelės puse.

Produkto ABC

Iš prancūziškų sūrių vieni žinomiausių yra būtent bri ir kamamberas. Jų skonis panašus, tik kamamberas šiek tiek aštresnis, o bri – švelnesnis ir minkštesnis. Abu jie puikiai tinka sumuštiniams ruošti, gali būti naudojami ir kaip užtepėlės.

Vida Press

Alternatyva

Kad ir kaip būtų keista, su bri ir kamambero sūriais gaminami puikaus skonio desertai. Jie kepami su uogienėmis, vaisiais, medumi, įvairiais riešutais.

Slaptas komponentas

Jau pripratome prie sunkiai ištariamo lietuviško žodžio „gražgarstės, bet daug kas jas vadina paprasčiau – „rukola“. Ir netgi taip rašo valgiaraščiuose. Tad žinokite, kad tai – tie patys žalumynai.

Keptos jautienos sumuštiniai su salotomis

Šio sumuštinio esmė – skaniai iškeptas jautienos kumpis. O gerai iškepti jautieną, kad būtų minkšta ir sultinga, nepaprasta. Mėginkite taip.

Reikės: 1,2–1,5 kg jautienos išpjovos, 6-7 skiltelių česnakų, 1 citrinos, 2 šaukštų garstyčių, 2 šaukštų druskos, 1 šaukštelio maltų juodųjų pipirų, 2 šakelių rozmarinų, 2 šakelių čiobrelių, 3 šaukštų augalinio aliejaus.

Vida Press

Sumuštiniams paruošti reikės: baltos duonos riekelių, salotų lapų, majonezo. Mėsą nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir, nustatę didelę kaitrą, apkepkite mėsą iš abiejų pusių (kiekvieną pusę – 2–3 minutes), kad šiek tiek apskrustų. Paruoškite marinatą: į nedidelį dubenėlį nutarkuokite citrinos žievelę, ten pat išspauskite citrinos sultis, sudėkite garstyčias, druską, pipirus, sukapotus žalumynus ir česnakus. Gerai išmaišykite. Šiuo mišiniu aptepkite mėsą iš visų pusių, suvyniokite į dvigubą folijos lakštą, įdėkite į plokščią skardą ir kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 200 °C temperatūros, 45–50 minučių. Išjungę orkaitę kumpį išimkite ir palaikykite folijoje dar 10 minučių, kad pasiskirstytų sultys, – mėsa bus minkšta ir sultinga. Atvėsintą jautieną supjaustykite plonais griežinėliais. Duonos riekeles aptepkite labai plonu majonezo sluoksniu, uždėkite salotų lapų, ant jų – jautieną. Užvožkite kita majonezu patepta duonos riekele.

Produkto ABC

Jautiena vertinga dėl raumeninio audinio. Ji maistinga ir gerai virškinama, o jautienos sultinys naudingiausias žmogaus organizmui.

Slaptas komponentas

Jautienos kepsnys bus sultingesnis, jeigu prieš kepdami parą palaikysite marinate iš šviežių prieskoninių žolelių ir aliejaus.

Beveik klasikinis angliškas sumuštinis su agurkais

Reikės: baltojo vyno acto, agurkų, tamsios sumuštinių duonos riekelių, kietai virtų kiaušinių, minkšto sviesto, įvairių susmulkintų žalumynų (laiškinių česnakų, mėtų, kalendrų, krapų, rozmarinų), druskos ir maltų juodųjų pipirų, citrinų sulčių.

Agurkus supjaustykite plonais griežinėliais ir sumerkite į tirpalą, pagamintą iš vienos dalies vyno acto, dviejų dalių vandens ir druskos. Palaikykite apie pusvalandį. Išimkite, nusausinkite ant popierinio rankšluosčio. Kiaušinius susmulkinkite ir kartu su žalumynais įmaišykite į sviestą. Duonos riekeles, apipjaustę plutą, aptepkite sviesto užtepėle, apdėliokite agurkų griežinėliais, apšlakstykite citrinų sultimis, apibarstykite druska ir pipirais, apvožkite kita duonos riekele ir perpjaukite skersai per pusę, kad sumuštiniai būtų trikampio formos.

Vida Press

Produkto ABC

Seniau klasikiniai sumuštiniai buvo ruošiami taip: plonos baltos duonos riekelės be plutos plonai užtepamos sviestu, uždedama šviežių agurkų griežinėlių, apibarstoma druska, maltais pipirais, užvožiama kita sviestu aptepta duonos riekele ir supjaustoma nedideliais kvadratėliais ar trikampėliais.

Šiek tiek istorijos

Į Europą agurkai atkeliavo iš Indijos arba Egipto ir pirmiausia pateko į antikinę Graikiją.
Vytautas Didysis iš pietinių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pakraščių parsivedė daugybę karaimų belaisvių – šie bendravo su Juodosios jūros baseino graikais, tad agurkai jiems buvo tradicinė daržovė. Trakuose, kur buvo karaimų centras, agurkai minimi jau 1428 metais.

Sumuštiniai su sūriu, cukinijomis ir marinuotais svogūnais (matomas pagrindinėje nuotraukoje)

Pirmiausia užmarinuokite svogūnus.

Reikės: 5 svogūnų, 3 laurų lapelių, 3 gvazdikėlių, 5 juodųjų pipirų grūdelių, 1 šaukštelio druskos, 2 šaukštelių cukraus, 3 šaukštų acto.

Svogūnus supjaustykite plonais žiedais. Į puodą sumeskite prieskonius: laurų lapelius, pipirus, gvazdikėlius. Užpilkite vandeniu ir išvirkite marinatą. Tada suberkite cukrų, supilkite actą, uždenkite ir dar 3–5 min. pakaitinkite. Karštu marinatu užpilkite svogūnus. Kai atvės, išimkite ant popierinio rankšluosčio, nusausinkite.

Užtepėlei pagaminti reikės: stiklinės šviežių žaliųjų žirnelių, 2 nedidelių svogūnų, saujelės šviežių mėtų lapelių, alyvuogių aliejaus, druskos, maltų juodųjų pipirų.

Svogūnus smulkiai supjaustykite. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, sudėkite svogūnus, 5 minutes pakepkite. Suberkite žirnelius, uždenkite ir patroškinkite maždaug 7 minutes, kol viskas suminkštės. Pridėkite mėtų lapelių ir sutrinkite trintuvu iki vientisos masės, įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus, įberkite druskos ir pipirų, išmaišykite.

Sumuštiniams paruošti reikės: paskrudintos sumuštinių duonos, bri ar kamambero sūrio, cukinijų, šviežių agurkų, rėžiukų, šviežių kopūstų lapų.

Duonos riekeles aptepkite užtepėle, uždėkite sūrio, agurkų ir cukinijų griežinėlių, apibarstykite rėžiukais ir uždenkite kopūsto lapu.

Alternatyva

Sumuštinį valgyti daug patogiau ir, žinoma, skaniau, jeigu jis suvyniotas į didelį kopūsto ar salotos lapą. Tinka visi didžialapiai žalumynai. Bus dar skaniau, jei pašlakstysite citrinų sultimis.

Slaptas komponentas

Jaunų, neperaugusių cukinijų, kai jų odelė dar švelni ir plona, galima dėti ne tik į salotas, bet ir ant sumuštinio. Jos pakeis įprastas daržoves – agurkus ar pomidorus – ir suteiks pavasariško gaivaus skonio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis