4 kitokių salotų receptai

Salotos gali būti ir užkandis, ir pagrindinis patiekalas. Be to, tai patogus vaišių valgis: peilio joms skanauti neprireiks. Šioms įdomioms salotoms paruošti sugaišite tiek pat, kiek ir karštajam patiekalui, bet jos to vertos – išbandykite. Kiekvienas iš šių salotų galima tobulinti – pagal save keisti produktų santykį: vienų įdėti daugiau, kitų mažiau. Svarbiausia, kad patiktų derinys.

Perlinių kruopų, keptų pomidorų ir ispaniškos dešros salotos

Šiam patiekalui ruošti naudojama ispaniška čiorizo dešra (chorizo) – labai aromatinga, paskaninta aitriąja bei rūkyta paprika, gaminama iš rūkytos kiaulienos. Salotos bus skanios ir su kitokia dešra. O vegetarai gali įmaišyti fetos.

4 porcijoms reikės: 180 g perlinių kruopų, 180 g žaliųjų lęšių arba mungo pupelių (spindulinių pupuolių), 120 g žalių šparaginių pupelių (gali būti šaldytos), 200 g spalvotų mažų pomidorų, 100 g ridikėlių, 300–400 g čiorizo (chorizo) dešros, 2 citrinų sulčių, alyvuogių aliejaus kepti, alyvuogių aliejaus į salotas, 1 šaukšto aguonų, baziliko lapelių, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų, citrinos griežinėlių.

G. Barauskienės nuotr.

Pomidorus nuplaukite, nusausinkite, perpjaukite pusiau, sudėkite į skardą, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite iki 140 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 1,5 valandos. Ištraukite iš orkaitės ir palikite atvėsti.

Į verdantį vandenį sumeskite šparagines pupeles. Virkite 2–3 minutes ant stiprios ugnies, tada išgriebkite į ledinį vandenį. Atvėsintas nusunkite ir supjaustykite mažais griežinėliais.
Perlines kruopas užpilkite šaltu vandeniu. Kai užvirs, karštį sumažinkite ir virkite apie 35 minutes. Nusunkite, perliekite šaltu vandeniu ir palikite atvėsti.

1 citrinos sultis sumaišykite su 1 šaukštu alyvuogių aliejaus salotoms, trupučiu druskos ir pipirais. Užpilkite šį mišinį ant perlinių kruopų ir išmaišykite.

Spindulines pupuoles suberkite į puodą, užpilkite šaltu vandeniu. Kai užvirs, karštį sumažinkite ir virkite apie 35 minutes. Nusunkite ir perliekite šaltu vandeniu. Kai apdžius, suberkite prie perlinių kruopų.

Į keptuvę įpilkite šaukštą aliejaus, įkaitinkite ant vidutinio stiprumo ugnies. Sumeskite griežinėliais supjaustytą dešrą ir pamaišydami kepkite apie 10 minučių, kol šiek tiek apskrus. Tada kiaurasamčiu išgriebkite į lėkštę ant popierinio rankšluosčio.

Į keptuvę su likusiais riebalais supilkite antros citrinos sultis, išmaišykite, šiek tiek pakaitinkite ir supilkite ant kruopų bei pupuolių, suberkite aguonas, šparaginių pupelių griežinėlius, susmulkintus ridikėlius. Išmaišykite ir patiekite su keptais pomidorais, bazilikų lapeliais ir citrinų griežinėliais.

Avinžirnių, kuskuso, riešutų ir vištienos salotos su gražgarstėmis

5–6 porcijoms reikės: 0,5 kg vištienos filė (arba šlaunelių mėsos be odos), 1–2 jaunų cukinijų, 300 g avinžirnių, 1 stiklinės kuskuso, 100 g moliūgų sėklų, 100 g kedrinių pinijų (arba saulėgrąžų), 100 g skaldytų migdolų, 1 šaukštelio sugrūstų kuminų sėklų, 2–3 saujų gražgarsčių, pluoštelio petražolių, mėtų, druskos, šviežiai maltų pipirų, aliejaus kepti, aliejaus į salotas (extra virgin), 2 citrinų sulčių.

Mėsos marinatui paruošti: 4 šaukštų alyvuogių aliejaus (extra virgin), 1 citrinos sulčių ir plonai nutarkuotos žievelės, 2 šaukštų pomidorų tyrės, 3 skiltelių česnakų, ½ šaukštelio maltos kalendros, ½ šaukštelio malto kumino, ¼ šaukštelio malto imbiero, 1 šaukštelio aitriųjų paprikų tyrės „Harissa“ (arba ¼ šaukštelio aitriosios paprikos miltelių).

Iš vakaro česnakų skilteles nulupkite, sutrinkite ir visas marinato sudedamąsias dalis sumaišykite. Į jį sudėkite nuplautus, nusausintus ir juostelėmis susmulkintus mėsos gabaliukus. Uždenkite ir pastatykite į šaldytuvą.

G. Barauskienės nuotr.

Sausoje keptuvėje ant vidutinio karštumo ugnies paskrudinkite migdolus, iki ims keisti spalvą, suberkite į lėkštę. Pasūdytame vandenyje apie 40 minučių virkite avinžirnius. Nusunkite.

Keptuvėje ant smarkios ugnies įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus, įmaišykite sugrūstus kuminus ir suberkite avinžirnius. Karštį sumažinkite iki vidutinio ir pamaišydami kepkite 2–3 minutes. Tada suberkite moliūgų sėklas ir kedrines pinijas. Užberkite truputį druskos. Maišydami kepinkite 3–5 minutes. Tada nukelkite nuo ugnies ir palikite atvėsti.

Cukinijas nuplaukite ir išilgai supjaustykite plonais gabaliukais. Pašlakstykite kepimo aliejumi, pabarstykite druska ir kepkite iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje grotelių režimu, iki ims šiek tiek skrusti. Tada ištraukite iš orkaitės, atvėsinkite ir supjaustykite šiaudeliais. Sudėkite į didelį dubenį.

Kuskusą dubenėlyje pabarstykite druska, išmaišykite, užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir uždengę palikite brinkti. Tada užpilkite 1 šaukštą alyvuogių aliejaus salotoms ir išmaišykite šakute, kad būtų purus, birus.

Kiaurasamtyje šaltu vandeniu perliekite gražgarstes, petražoles ir mėtas. Kai apdžius, susmulkinkite peiliu.

Į keptuvėje įkaitintą šaukštą aliejaus sudėkite marinuotą vištieną. Pavartydami kepkite ant smarkios ugnies apie 10 minučių. Įpusėję kepti supilkite pusės citrinos sultis, kitą pusę sulčių – baigdami kepti.

Visas salotų sudedamąsias dalis suberkite į dubenį prie susmulkintų cukinijų. Užberkite druskos, pipirų, supilkite likusias citrinų sultis, išmaišykite.
Salotas taip pat tinka pagardinti jogurto (200 ml), extra virgin alyvuogių aliejaus (2 šaukštai) ir citrinų sulčių (2 šaukštai) mišiniu.

Marinuotų pupelių ir daržovių salotos

Skirtingo dydžio pupeles virkite atskirai, antraip vienos jau bus išvirusios, o kitos – vis dar kietos. Kad pupelės ir pupos greičiau išvirtų, galima iš vakaro jas užpilti šaltu vandeniu. O nuo išvirtų pupų būtinai pašalinkite luobeles, nes jos kartoko skonio.

4 porcijoms reikės: 1 vidutinio dydžio pastarnoko, 1 didelės morkos, 1 vidutinio dydžio burokėlio, 3 šaukštų aliejaus kepti, 1 šaukšto obuolių sidro acto, 2 šaukštų rudojo cukraus, 2 stiklinių skirtingų spalvų panašaus dydžio pupelių (juodųjų ir raudonųjų), 1 stiklinės baltų pupų, 2 saliero kotų, pluošto laiškinių česnakų. Pupelių marinatui paruošti: 1 raudonojo svogūno, 2 skiltelių česnakų, 4 šaukštų obuolių sidro acto, 180 ml rapsų arba rafinuoto saulėgrąžų aliejaus, 1 arbatinio šaukštelio cukraus, ½ šaukštelio druskos, ½ arbatinio šaukštelio maltų juodųjų pipirų, 1 šaukštelio sukapotų prieskoninių žolelių (čiobrelių, petražolių, bazilikų, rozmarinų, mėtų), 1 citrinos sulčių ir nutarkuotos žievelės.

G. Barauskienės nuotr.

Pasūdytame vandenyje išvirkite pupeles ir nusunkite. Kitame puode išvirkite pupas, nusunkite ir, kai atvės, pašalinkite luobeles.

Paruoškite marinatą: nulupkite ir smulkiai sukapokite svogūną. Visas marinato sudedamąsias dalis sumaišykite ir užpilkite ant atvėsusių pupelių ir pupų. Uždenkite ir palikite šaldytuve per naktį.

Daržoves nuskuskite, nuplaukite ir supjaustykite nedideliais vienodo dydžio gabaliukais, juos suberkite ant kepimo popieriaus skardoje. Pašlakstykite actu, aliejumi, cukrumi, druska ir pipirais. Kepkite iki 180 °C temperatūros įkaitintos orkaitės vidurinėje lentynoje apie 40 minučių retsykiais pavartydami. Daržoves galite kepkite ir ant nesmarkios ugnies keptuvėje.

Kai daržovės suminkštės, suberkite jas į dubenį. Sumeskite iš marinato išgriebtas pupeles. Pašlakstykite pupelių marinatu, užberkite susmulkintus laiškinius česnakus.
Dar šias salotas galima pagardinti feta (150 g) ir keptuvėje pakepintomis saulėgrąžomis (4 šaukštai).

Burokėlių, perlinio kuskuso ir riešutų salotos su pyragėliais

Perlinis kuskusas panašus į įprastą smulkųjį, tik grūdeliai stambesni. Jo galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose. Bet šioms salotoms paruošti tiks ir paprastas kuskusas.

6–7 porcijoms reikės: 1 kg burokėlių, 5 šaukštų alyvuogių aliejaus, 3 šaukštų balzaminio acto, 2 skiltelių česnakų, 1 šviežios čiobrelių šakelės, 225 g perlinio kuskuso, 400 ml daržovių sultinio, 150–200 g fetos kubelių, saujelės žalumynų (špinatų, burokėlių lapelių, sultenių). Užpilui paruošti: ½ citrinos labai plonai nutarkuotos žievelės, 3 šaukštų citrinų sulčių, 1 šaukštelio šviežių čiobrelių lapelių, 1 šaukšto skysto medaus, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, žiupsnelio druskos.

G. Barauskienės nuotr.

Visas užpilo sudedamąsias dalis suplakite ir atidėkite į šalį. Burokėlius nulupkite, supjaustykite 1,5 × 1,5 cm dydžio kubeliais ir suberkite į dubenį (jei labai maži, kaip nuotraukoje, pakanka tik nulupti). Supilkite aliejų, balzaminį actą, nuluptas ir smulkiai sukapotas česnakų skilteles bei čiobrelių lapelius nuo šakelės. Viską gerai išmaišykite ir paskleiskite kepimo skardoje. Uždenkite folija ir pašaukite į 220 °C temperatūros orkaitę. Kepkite 45 minutes, tada ištraukite ir palikite atvėsti.

Perlinį kuskusą supilkite į verdantį sultinį, išmaišykite ir karštį sumažinkite iki vidutinio. Pamaišydami virkite 5–10 minučių. Jei bus dar likę sultinio, nupilkite, kuskusą šakute supurenkite ir palikite atvėsti. 

G. Barauskienės nuotr.

Visas salotų sudedamąsias dalis, išskyrus fetą, sumaišykite ir palikite pastovėti 15 minučių. Tada pabarstykite čiobrelių lapeliais, žalumynais, uždėkite fetą ir ragaukite.

Salotas skanu pagardinti kedrinėmis pinijomis. Keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies jas paskrudinkite, iki ims rusvėti. Atvėsinkite ir užberkite ant salotų.

Pyragėliai su varške ir špinatais

Įdarą jiems ruoškite iš varškės, varškės ir fetos arba fetos ir rikotos. Tik, jei įmaišysite fetos, tikriausiai nereikės druskos, nes feta sūri. Bus labai gardu, jei į įdarą įbersite skrudintų kedrinių pinijų.

8 pyragėliams reikės: 0,5 kg (1 pakelio) šaldytos sluoksniuotos tešlos (mielinės arba bemielės), 0,4 kg varškės (tinka feta bei rikota), 200 g špinatų, 2 kiaušinių, 50 g sviesto, druskos.

G. Barauskienės nuotr.

Tešlą išimkite iš pakuotės ir palikite sušilti. Šaltu vandeniu perliekite špinatus, paskleiskite ant rankšluosčio apdžiūti.

Varškę ištrinkite su kiaušiniais ir žiupsneliu druskos. Keptuvėje ant vidutinio karštumo ugnies ištirpinkite sviestą. Sumeskite į jį špinatus ir maišydami kaitinkite, iki sukris. Tada nukelkite nuo ugnies atvėsti.

Kai tešla sušils, šiek tiek ją pakočiokite ir supjaustykite vienodo dydžio kvadratėliais.
Špinatus įmaišykite į varškę. Įdaro po šaukštą dėkite ant tešlos kvadratėlių vidurio, perlenkite juos lyg skareles, kad išeitų trikampėliai. Kraštelius sutvirtinkite pirštais arba tešlai pjaustyti skirtu ratuku banguotais kraštais.

Paruoštus pyragėlius sudėkite į kepimo skardą ir kepkite apie 25 minutes 180 °C temperatūros orkaitėje, kol ims gražiai rusvėti.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis