Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Skaldos ir žvyro takeliai

Shutterstock

Privalumai. Ieškantiems pigaus varianto, patraukli gali pasirodyti skalda arba žvyras, nes tai yra pigiausia takelių medžiaga. Tai lengvai prižiūrimas, gerą drenažą turintis, galintis atlaikyti pakankamai didelį eismą pagrindas. Tokio takelio įsirengimas yra visai nesudėtingas, tad jį sode be vargo galima įsirengti savo jėgomis.

Trūkumai. Kadangi akmenėliai yra smulkūs, jie gali išsinešioti po aplinką. Tokia danga netinka takeliui vedančiam į namus, nes akmenėliai prilipę prie batų gali patekti į namus. Žvyras nėra organinė medžiaga, tad ji nepraturtina dirvožemio maistinėmis medžiagomis.

Sausu būdu klotų plytų takelis

Privalumai. Plytas kloti yra paprasčiau nei trinkeles. Jomis galima kurti tiek formaliai, tiek žaismingai atrodantį sodo takelį. Tai nėra brangi statybinė medžiaga.

Trūkumai. Klojant plytas tiesiai ant grunto, gali kilti blogo drenažo problema, todėl apačioje patariami pilti smėlio arba labai smulkaus žvyro sluoksnį. Dera ne su visomis namo fasado rūšimis.

Šlapiu būdu klotas trinkelių arba plytų takelis

Shutterstock

Privalumai. Šlapiu būdu klotas trinkelių arba plytelių takelis yra formaliausiai ir tvarkingiausiai atrodantis takelis. Jeigu toks takelis yra įrengtas taisyklingai, jam reikia minimalios priežiūros.

Trūkumai. Sudėtingas yra brangus įsirengimas. Tokį darbą reikia atiduoti į darbininkų rankas.

Medinis mulčias

Shutterstock

Privalumai. Tokį takelį įsirengti galima paprastai ir greitai. Ši medžiaga yra nebrangi. Medinis mulčias yra natūrali, šiltai atrodanti danga, kuri pakeičia dirvą. Tinkamas mulčio sluoksnis apsaugo takelį nuo piktžolių. Tokią medžiagą tinka derinti su kitomis takelių dangos medžiagomis (plytelėmis, akmenimis ir t.t.).

Shutterstock

Trūkumai. Tokius takelius kasmet reikia papildyti nauju mulčio sluoksniu. Medžio gabalėliai gali išsinešioti po aplinką. Toks takelis yra tinkamas mažesnio eismo zonose.

Akmens plokštės, skaldyti akmenys

Privalumai. Tai viena prabangiausių ir labiausiai vertinamų takelių medžiagų. Akmuo yra itin ilgaamžė ir tvirta medžiaga. Tai natūrali danga, kuri aplinką papuošia išskirtine tekstūra. Akmenis tinka derinti su kitomis takelių medžiagomis (žvyru, medienos mulčiu ir pan.).

Shutterstock

Trūkumai. Sudėtingas įsirengimas. Palijus kai kurie akmenys gali pasidaryti gan slidūs.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis