Sodo takeliai: priežiūra ir dekoravimas

Norint išskirti atskiras funkcines zonas, sodo sklype yra naudojami takeliai, kurie turi ne tik estetinę reikšmę, bet yra svarbūs funkciniu požiūriu. Paprastai bendrame sodo fone akivaizdžiai išsiskiria pagrindinis takas, kuris veda nuo vartų ar kelio iki pagrindinio pastato. Šis takas ne tik plačiausias iš visų, bet ir reikalauja specialaus projektavimo sprendimo, kad taptų dar patrauklesnis.

Paprastai pagrindinį sodo taką klojame iš naujų grindinio trinkelių arba dekoratyvinio akmens. Būtina pagrindinio tako užbaigtumo sąlyga yra matomas ir kokybiškai padarytas bordiūras. Svarbu atkreipti ypatingą dėmesį į tako stilių ir spalvas. Pagrindinio sodo tako apipavidalinimas neturėtų labai išsiskirti iš bendro sodo stiliaus, bet harmoningai papildyti fasado dizainą, derėti su sodo sklypo tvora ir vartais.

Pagrindinis sodo sklypo takas atrodo itin patraukliai, jeigu jį apipavidalina lygiai nupjauta dekoratyvinė pievelė ir prie tako pastatyti stambūs vazonai su juose žydinčiais augalais. Originaliu dizaino sprendimu apipavidalinant pagrindinį sodo taką gali tapti virš jo padaryti arkos pavidalo perdengimai, ant kurių vytųsi žydinčios lianos, dekoratyvinės vynuogės arba kabančios rožės.

Visi kiti sodo sklypo takeliai yra tik papildomi ir antraeiliai. Jie sujungia tarpusavyje pagrindinį sodo namą ir ūkinius pastatus, taip pat naudojami, kad būtų patogiau ir greičiau vaikščioti po sodo sklypą. Be to, papildomi takeliai ir keliukai gali efektingai pabrėžti unikalų vietovės reljefą ir atlikti estetinę sodo sklypo funkciją.

Sodo takelių klojimui naudojamos pačios įvairiausios medžiagos, pradedant šaligatvio trinkelėmis, plytomis, plastiku, žvyru ir baigiant apvaliomis medinėmis trinkelėmis. Beje, būtent pastarosios trumpiausiai tarnauja kaip dekoratyvinio takelio medžiaga, nors jos ir atrodo labai patraukliai. Tačiau jei nusprendėte, kad jūsų sodo takeliai visgi bus mediniai, kad prailginti jų tarnybos laiką, skersai nupjautas apvalias medines trinkeles prieš paklojant takelio vietoje reikia gerai išmirkyti specialiame tirpale, kuris pristabdo medžio puvimą ir neleidžia sugerti drėgmės.

Rengiant sodo sklypo planą ir planuojant jo dizainą, reikia itin gerai apgalvoti sodo takelių išsidėstymo planą. Nerekomenduojami statūs kampai ir per ilgos tiesios takų linijos. Sodo takeliai turi ne tik atlikti savo tiesioginę funkciją, bet ir sudaryti gerai sutvarkyto bei tinkamai prižiūrėto sklypo įspūdį.

Tam yra panaudojamos ir kitos detalės, pvz., dekoratyviniai sodo suoleliai. Jie paprastai išdėstomi takelių kraštuose ir kviečia prisėsti bei atsipūsti. Originaliu sprendimu gali tapti ir nedidelis kreivas tiltelis iš netašytų rastų, pertiestas virš tikro arba dirbtinio upeliuko jūsų sode.

Gana originaliai atrodo sodo takelis, išdėstytas ant nuožulnaus šlaito. Tokį takelį galima papuošti pakankamai plačiais laiptais, apipavidalinti žydinčiais augalais arba tiesiog gražiai prižiūrėta dekoratyvine pievele. Puikus sodo takelio apipavidalinimas gali būti paprasčiausia gyvatvorė, galinti sudaryti netikėtumo įspūdį ir nukreipianti žvilgsnį į sodo gilumoje pastatytą vasaros pavėsinę arba paslėptą nuo smalsių akių jaukų vidinį kiemelį su fontanėliu ir sūpuoklėmis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis