Jubiliejinė Čelsio gėlių paroda: atšauktas keraminių nykštukų draudimas specialiai ManoNamai.lt iš Čelsio

Kaip ir kiekvienais metais, gegužės pabaigoje Londone vyko viena garsiausių pasaulyje Čelsio gėlių paroda (Chelsea Flower Show). Karališkosios sodininkystės draugijos (RHS) Čelsio karališkosios prieglaudos teritorijoje rengiama paroda kartais vadinama sodų olimpiada. Čia galima pamatyti visas sodininkystės naujienas, vyraujančias madas, sodų stilius, pasigrožėti garsiausių dizainerių sukurtais sodais, taip pat susipažinti su naujausiomis augalų rūšimis ir veislėmis.

Pirmą kartą ji buvo surengta 1913 metais, taigi, šiemet švenčia savo šimto metų jubiliejų. Visuomenės susidomėjimas yra milžiniškas, per savaitę čia atvyksta apie 160 tūkstančių lankytojų.

Šiemet parodos šimto metų jubiliejaus proga rengėjai laikinai atšaukė keraminių sodo nykštukų draudimą. Šimtą metų populiarioji nykštuko figūrėlė nebuvo pageidaujami parodoje, kaip prasto skonio pavyzdys. Šiais metais daugelio mėgiamą sodo personažą dekoravo būrys įžymybių, skulptūrėlės vėliau buvo parduotos labdaros tikslais – pinigai renkami siekiant populiarinti sodininkystę tarp vaikų ir jaunimo mokyklose.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tvenkinio įžuvinimas
Vaismedžių genėjimas: nuo sodinuko iki derlingo medžio

Čelsio gėlių parodos teritorijoje centrinę vietą užima didžiulė, beveik trijų futbolo aikščių dydžio palapinė. Čia savo stenduose reklamuojasi visi pagrindiniai šalies medelynai, augalų augintojai, floristai.

Parodinio sodo įrengimo kaina – 1 mln. litų

Likusioje parodos teritorijoje išdėstyti parodiniai sodai (Show Gardens), kuriuos kuria garsiausi kraštovaizdžio dizaineriai. Įrengti vieną tokių sodų kainuoja mažiausiai 1 mln. litų – todėl kiekvienas jų turi savo rėmėją – stambią kompaniją (pavyzdžiui, M&G Investments ar The Telegraph).

Sunku įsivaizduoti, jog visi parodiniai sodai įrengiami per kiek daugiau nei mėnesį laiko. Darbų apimtys milžiniškos, o įrengimo kokybė – pati aukščiausia. Parodos teritorijoje užverda tikros statybos – kasama žemė, įrengiamas drenažas ir elektra, tiesiami takai, sodinami augalai, tarp jų ir didžiuliai medžiai, statomos sienos, atraminės sienutės, pergolės, įrengiami vandens telkiniai, pavėsinės, skulptūros. Augalų, ypač daugiamečių žydinčių gėlių paruošimas Čelsio parodai yra ištisas mokslas. Medelynų darbuotojai deda didžiules pastangas, kad reikiami augalai pražystų reikiamu metu, „vėluojančius“ žiedus šildydami, o skubančius pražysti – vėsindami.

Kaip ir kasmet, visi parodiniai sodai yra skirtingi, perteikiantys savas idėjas ir atskleidžiantys skirtingus sodo stilius. Parodoje buvo galima pamatyti tiek ir nerūpestingą kalvelę pievoje primenančių instaliacijų, tiek ir preciziškai sukomponuotų, elegantiškų geometrinių formų sodų.

Dažnai pasikartojantis motyvas gėlynuose – tai paprasti, kuklūs augalai (tokie kaip Anthriscus sylvestris ar Cenolophium denudatum) ar grakščios dekoratyvinės žolės (populiarios Sesleria autumnalis, Luzula sylvatica). Žinoma, labai aktuali aplinkosaugos, tvarios sodininkystės tematika.

Daugiausiai apdovanojimų – šiuolaikinio stiliaus sodams

Kadangi Čelsio paroda visuomet atspindi naujausias madas, daugiausiai apdovanojimų gavo šiuolaikinio stiliaus sodai, pasižymintys geometriniu planu ir laisvu, natūralistiniu augalų komponavimu. Iš tokių sodų paminėtinas The Daily Telegraph sodas, sukurtas garsaus britų dizainerio Christopher Bradley-Hole ir laimėjęs aukso medalį. Dizaino idėja – moderniai interpretuoti minimalistinį japoniško sodo stilių ir jį sujungti su tradiciniais Anglijos augalais, tokiais kaip lazdynas, kukmedis, buksmedis ir pan.

Kitas parodos aukso medalį laimėjęs sodas – tai švedų dizainerio Ulf Nordfjell sukurtas The Laurent-Perrier Garden. Sodas kuria Prancūzijos pietų peizažo nuotaiką ir siekia suderinti šiuolaikinį stilių su romantiška atmosfera. Delikataus, elegantiško sodo karkasą sudaro geometrinių formų augalai – tokie kaip koloninio ąžuolo smailės ar levandos, buksmedžio rutuliai.

Panašios stilistikos yra The Brewin Dolphin Garden, sukurtas Robert Myers ir taip pat laimėjęs aukso medalį. Paprasto geometriško plano sode siekiama sukurti laisvą, lengvą, atsipalaidavimui skirtą erdvę, naudojant nepretenzingus vietinius augalus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis