Bonsai formavimas: vielavimas

Šį savaitgalį Alytuje bonsai gerbėjai galėjo apsilankyti „I-ajame pasaulio menų ir kultūros festivalyje bei VIII tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje“, kurią miestui gimtadienio proga dovanoja bonsistas Kęstutis Ptakauskas. Jis portalui ManoNamai.lt suteikė keletą patarimų kaip suformuoti šį augalą.

DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Tam, kad bonsai išliktų mažaūgiai, turi būti genimi. Jei nežinote, kaip tai daryti, paprasčiausiai patrumpinkite paaugusius ūglius iki buvusio ilgio, suteikdami medeliui buvusią formą.

DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Prieš pradedant keisti šį augalą, reikia apgalvoti, kokią formą norima suteikti ir pagal tai jį formuoti: laistyti, performuoti, perrišti formą suteikiančias vielas ir t.t.

DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Labiausiai šį medelį paveikia vielavimas, kurį reikia atlikti ypač atsargiai dėl to, kad lengvai galima ir sužaloti. Mažesnė žala, kai vielavimas daromas apvaliai.

Skiepijant medžio vainiką mes papildomome norimomis savybėmis, o vieluojant esamomis medžio šakomis, be to, suteikiama nauja forma bei augimo kryptis.

J.Mackevičiaus nuotr.

Kiekviena medžio šaka čia atsargiai apsukama viela 45 laipsnių kampu ir išlankstoma, suteikiant norimą formą. Pagrindiniai reikalavimai vielai – ji turi būti iš minkšto (aliuminio, vario ar jų lydinio), nerūdijančio metalo.

J.Mackevičiaus nuotr.

Viela apsukama taip, kad minimaliai liestų medžio žievę. Tai neturi būti šakutės suveržimas, viela reikalinga tik formai suteikti. Suvielavus ir išlanksčius šakeles svarbu atidžiai sekti, kad storėjant medelio šakoms viela neįsirėžtų į žievę. Po keleto mėnesių vielas tenka nuimti ir pakeisti kitomis, kiek laisviau jas užvyniojant nei prieš tai buvusios.

J.Mackevičiaus nuotr.

Vielavimo metu per stipriai suveržus, viela įsirėžia į šakų žievę. Nuo to sutrinka maisto medžiagų ir vandens apykaita augale. Netinkamai prižiūrimos suvieluotos šakutės gali nudžiūti arba šaltuoju metų laiku nušalti. Tiesa, vielavimo metu atsiradusioms žaizdelėms gydyti yra naudojama bonsai pasta.

Svarbu: tai yra ilgalaikis procesas: gali užtrukti ir 5, ir 10 metų.

Jau šią savaitę puslapyje ManoNamai.lt skaitykite apie populiariausias bonsai formas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis