Pasiruošimas jurginų žiemojimui

Vienos iš gražiausių rudens gėlių  jurginai lauke nežiemoja. Bet neskubėkite jų iškasti  nedidukės šalnos, jeigu šaknys apkauptos, nekenkia. Pradedama kasti tuomet, kai šalnos ima kartotis dažniau arba praneša ilgą atšalimą. Nelygu metai, kartais jau rugsėjo viduryje jurginai būna iškasti, o pernai ir šiemet jie žydės iki spalio pabaigos.

Jurginų gumbai atsargiai iškasami šakėmis, apdžiovinami saulėje arba sausoje ir vėdinamoje patalpoje (tinka šiltnamis). Po 5-6 dienų šakniagumbiai atsargiai nuvalomi, išpjaunami pažeisti ir ligoti, stiebai nupjaunami per 2-4 cm.

Žaizdos užberiamos trinta medžio anglimi, šakniagumbiai dar savaitę palaikomi šiltai (20-25 laipsnių temperatūroje). Per šį laiką žaizdos užsitraukia luobele.

Pradedantiems augintojams verčiau jurginų gumbus pirkti pavasarį, negu bandyti juos išlaikyti per žiemą. Kita vertus, asmeninė patirtis  didžiausias turtas.

Štai keletas būdų, kaip per žiemą išlaikyti jurginų gumbus:

- Į dėžutę (80x50x60 cm) įklokite popieriaus lapą, įberkite 3 cm sausos žemės arba durpių ir viena eile sudėkite apdžiovintus gumbus. Juos užberkite žeme, dėkite antrą gumbų eilę ir vėl užpilkite žeme. Pilną dėžę užklokite popieriumi. Geriausiai šakniagumbiai išsilaiko 1-7 laipsnių šilumoje ir 80-100 % drėgmėje, užpilti žeme, smėliu, durpėmis, perlitu, vermikulitu ar pjuvenomis.

- Jurginų šakniagumbius galima laikyti atvirose dėžutėse rūsyje (3-6 laipsnių temperatūroje, 70 % drėgmės). 3 kartus per savaitę 20-30 min. rūsys turi būti vėdinamas arba įjungiamas ventiliatorius.

Gėlininkai žino daug įvairių būdų, kaip išlaikyti gumbus per žiemą, tačiau vistiek daug jų supūna. Dažniausiai ima pūti nuo stiebo kelmelio ir greitai pasiekia šaknies kaklelį. Pūvantį gumbą iš pradžių sunku atskirti, todėl puvinys išplinta ir augalas sunyksta. Puvinio galima išvengti  nulupkite kelmelio žievę ir atsargiai nuvalykite peiliu visus minkštus audinius. Paskui padžiovinkite 2-3 val.

Neblogai per žiemą laikosi moliu apvelti šakniagumbiai. Juos iškaskite, nupurtykite žemes ir apdžiovinkite keletą dienų, kaip aprašyta aukščiau. Paskui kruopščiai nuvalykite ir 12 val. mirkykite stipriame kalio permanganato tirpale. Ištraukite, apdžiovinkite ir pamerkite į grietinės tirštumo molio ir kokio nors fungicido košę. Vėl apdžiovinkite, kad susidarytų pluta. Laikykite vėsiame rūsyje. Pavasarį lengvai pastuksenkite šakniagumbį, kad pluta įskiltų. Jos nulupti nereikia.

Jeigu rūsys šiltas arba gumbai žiemos kambaryje, sluoksniuokite juos su sausomis pjuvenomis arba durpėmis į akytus polietileno maišelius.

Jeigu patalpoje šilta ir drėgna, geriausia šakniastiebius parafinuoti. Parafinas išlydomas, nuvalyti ir apdžiovinti šakniastiebiai greitai įmerkiami ir ištraukiami, palaukiama, kol sukietės pluta, ir procedūra pakartojama. Parafinuoti šakniastiebiai sluoksniuojami su pjuvenomis arba durpėmis polietileno maišeliuose. Prieš sodinimą pastuksenama, kad parafino luobelė įskiltų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis