Dracenos dauginimo, auginimo ir pritaikymo paslaptys

(2)

Draceną daug kas painioja su palme. Visgi, šie augalai skiriasi priežiūros ir auginimo ypatumais. Plačiau apie tai – šiame straipsnyje.

Lelijinių (Liliaceae) šei­mos augalas. Gentyje apie 50 rūšių. Savaime auga Afrikos ir Azijos tropikuose bei subtropikuose. Pa­talpoms apželdinti rekomenduotinos dvi rūšys: kva­pioji dracena (D. fragrans Ker. Gawl.) ir dryžuo­toji dracena (D. deremensis Engė).


Kvapioji dracena tropinėje Afrikoje užauga iki 6 m aukščio. Lapai tamsiai žali, iki 80 cm ilgio, senų augalų susitelkę tik stiebo viršūnėje. Žiedai nedideli, balti, labai kvapūs, žiedynai gausiažiedžiai.


Dryžuotoji dracena tropinėje Afrikoje užauga iki 3-5 m aukščio. Lapai 30-50 cm ilgio, tamsiai žali, su išilgine balta juosta. Jaunų augalų stiebas apaugęs lapais, senesnių plikas, lapai tik stiebo virūnėje.


Dabar yra išvesta ir hibridinių dracenų. Jų lapai būna raudoni, geltoni, žali, su raudonais ar gelto­nais dryžiais. Tokie augalai daugelyje šalių plačiai auginami, nes madingi. Mūsų krašte dar labai reti.


Dracenos dauginimas


Kambariuose ir šiltnamiuose augi­namos dracenos sėklų nesubrandina. Iš natūralių augimviečių gautos sėklos sėjamos į samanas ir daiginamos 25-30°C temperatūroje, o sudygusios po vieną sodinamos į vazonėlius, iš pradžių į ma­žus, vėliau į didesnius.


Dracenos paprastai dauginamos vegetatyviškai. Galima šaknydinti stiebo viršūnę, atžalas, stiebo dalis, geriausia pavasarį, kovo – balandžio mėn. Seno augalo nupjaunama 30-50 cm (nuo viršūnės). Ji šak­nydvnama vandenyje, durpėse ar pjuvenose, šiltoje (20-25° C), drėgnoje aplinkoje. Viršūnę galima šak­nydinti ir nenupjovus. Stiebas kiek žemiau viršūninio lapo kuokšto apvyniojamas drėgnomis samano­mis ar durpėmis (jas galima apgaubti pusiau skel­tu puodeliu). Žemiau samanų stiebas stipriai suver­žiamas viela ar įpjaunamas. Samanos, durpės nuo­lat drėkinamos. Kai prasikala šaknys, stiebas nu­pjaunamas ir pasodinamas į vazoną.


Seno augalo nupjauta viršūnė neišmetama. Pasodinta šiltoje patalpoje po kurio laiko pradeda sprogti miegantys pumpurai ir augti nauji ūgliai. Šiuos nu­pjovus taip pat galima šaknydinti. Panašiai šaknydinamos ir nuo stiebo pamato sprogstančios atžalos. Stiebo viršūnių, šoninių ūglių, atžalų šaknys prasi­kala per 3-4 mėnesius, kartais greičiau. Seną stie­bą galima supjaustyti j 8-10 cm gabalėlius. Žaizdas reikia apibarstyti trinta medžio anglimi, kelias valandas padžiovinti, po to juos sodinti j drėgną smėlį, durpes ar pjuvenas. Labai storą stiebą prieš pjaustant dar galima išilgai perskelti j dvi dalis. Po 1 – 2 ar net 3 metų miegantys pumpurai išsprogs­ta, auginiai įsišaknija. Nauji augalai persodinami į vazonėlius.


Dracenos auginimas


Dracenos sodinamos į velėninės, mėšlinės ir lapinės žemės bei smėlio mišinį (2:1:1:1). Šaknys paviršinės, todėl persodinant ant vazonėlio dugno įruošiamas geras drenažas. Šie augalai mėgsta šilumą ir šviesą. Gerai auga ne že­mesnėje kaip 18-20° C temperatūroje. Ypač jautri žemai temperatūrai dryžuotoji dracena. Vasarą dra­cenos gausiai laistomos, dažnai nupurškiamos. Žie­mą laistomos saikingai, nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti pūti šaknys. Vasarą 1-2 kartus per mėnesį laistomos srutomis arba mineralinėmis trąšo­mis (10 l vandens, 20 g salietros, 20 g superfosfato, 10 g kalio druskos).


Vegetatyviniam auginimui patartina išsiauginti motininių augalų kolekciją. Iš vieno seno (5-10 metų) augalo išauginama iki 20 – 30 naujų. 45 cm aukščio augalus galima priskirti pirmai rūšiai, ne žemesnius kaip 30 cm – antrai rūšiai. Ūkiams bū­tų naudinga turėti dracenų kolekciją ir augalus nuomoti visuomeninėms patalpoms apželdinti.


Dracenos pritaikymas


Dracenos yra labai puošnūs auga­lai. Jais galima puošti dideles visuomenines patal­pas. Kvapioji dracena šviesos ir šilumos atžvilgiu ne tokia jautri, todėl tinka ir tamsesnėms bei kiek vėsesnėms patalpoms dekoruoti. Ji išauga didelė, net mediniuose kubiluose sodinama. Gali būti augi­nama pavieniui arba su kitais kambariniais auga­lais. Margalapę dracęną tinka derinti su žaliala­piais augalais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis