Kraštovaizdžio specialistų patarimai, kokius augalus auginti pavėsyje

Ką daryti su tamsiu sklypo kampu? Visi tokį turime: po stambia obelimi, už namo, prie tankios gyvatvorės, prie atraminės sienutės ar aklinos tvoros. Nedidelių miesto sklypų savininkai dažnai turi dar sudėtingesnį variantą: ilgą siaurą pavėsingą juostą palei namą šiaurinėje pusėje. Ar gali būti tokia vieta ir vešli, ir džiuginanti akį, pataria specialistai.

Pavėsis: privalumas ar trūkumas


Pavėsyje klojama daugiau grindinio, čia statoma pašiūrė, dažnas sprendimas – užsėjama veja ir vėliau kovojama su samanomis. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Elė Urbonienė sako, kad paprastai išsigąstama, kad tokioje pavėsingoje vietoje niekas neaugs. Tačiau pasirinkus tinkamus augalus, pavėsinga vieta gali nekelti daug rūpesčių ir atrodyti tikrai žavingai.


Shutterstock nuotr.


Jei jūsų veja tęsiasi ir po medžiais, natūralu, kad šešėliuotoje vietoje atsiranda samanų. Dažnas šiuolaikiškas dizaineris pasakys, kad naikinti samanų išvis nereikia – keiskite požiūrį ir grožėkitės samanų spalva ir švelnumu. Kitas būdas – pomedžiuose galima auginti paunksmę toleruojančius dekoratyvinius augalus.

Nepamirškite, kad pavėsis gali būti ir vieta suoliukui, kur mielai skaitysite knygą. Galime rinktis iš saulei nereiklių augalų. Svarbu atkreipti dėmesį, kiek saulės šviečia toje vietoje ir kiek jos reikia augalams. Vieni augs ir nuolatiniame šešėlyje, o kitiems reikės daugiau šviesos, t.y. saulė turi pasiekti bent dalį paros, arba augalai gauna saulės pro ažūrinę medžių lają.


Tamsų kampą šviesiname


Kuriant pavėsinę augalų kompoziciją, želdinimo dizainerė E. Urbonienė siūlo pasirinkti strategiją. Viena iš jų – jei turime tamsų kampą, jį šviesiname. Pavyzdžiui, nuostabiai atrodo laipiojanti hortenzija šviesiais žiedais.


Shutterstock nuotr.


Taip pat tinka blakėžudė (‚Cimicifuga‘, dabar pervadinta į ‚Actaea‘): kai iškelia aukštus šviesius vertikalius žiedynus, tiesiog prikausto dėmesį.


Fotolia nuotr.


Tinka ir įvairūs augalai, kurių lapai su baltais pakraščiais. Dažname pavėsio gėlyne galima pamatyti melsves (Hosta), ir ne veltui – jos puikiai tinka tokiai vietai.


Tamsus kampas – momentiniam grožiui


Jei pavėsinga vieta matoma, kursų lektorė siūlo pagalvoti ir apie kitą strategiją – sukurti akcentą tam tikru metu. Paprastai toks gėlynas atrodo neutralus, tačiau vienu metu jis atsiskleidžia visu savo grožiu ir atkreipia į save dėmesį. Pavyzdžiui, jei vieta drėgnoka ir artima miško sąlygoms, galima sukurti pavasarinį akcentą. Pasirinkimas tikrai yra: snieguolės, pakalnutės, žibutės, margutės, eritroniai.


Pakalnutės
Pakalnutės
K. Cemnolonskio nuotr.

Jei norite akcento kitu metų laiku, pasirinkite pagal augalo žydėjimo laiką. Vasarą puikiai atrodo kiliminiai pražystantys augalai. Norėdami tokio efekto, sodinkite vienos dominuojančios rūšies augalus.

Tamsus kampas – neutrali teritorija

Dar viena E.Urbonienės siūloma strategija – pavėsinę zoną kurti žalią, sąlyginai neutralią, neatkreipiančią dėmesio. Tūriui užpildyti rinkitės medelius ir krūmus, gerai toleruojančius paunksmę. Puikiai tinka kukmedis, šeivamedis, taip pat šviesioji hortenzija.

Shutterstock nuotr.


Augalų deriniai pavėsio kompozicijoje


Kita specialistė Rasa Laurinavičienė sako, kad yra nuostabių pavėsinėms zonoms tinkamų augalų ir galima gražiai juos suderinti.


Pavyzdžiui, gražią kompoziciją galėtų sudaryti: arunkai arba astilbės (rinkitės iš aukštų formų), melsvės, kurios įsitektų viduriniajame lygmenyje, ir kvapusis lipikas (Galium odoratum) žemutiniam lygmeniui. Atkriepkite dėmesį į pasirinktos veislės dydį, kad kompozicijoje užimtų tą vietą ir atitiktų tą aukštį, kurį numatėte. Šių augalų faktūros melsvės masyvūs lapai ir astilbių ažūriniai žiedai taip pat sudaro žavų kontrastą.


VU Botanikos sodo nuotr.


Specialistė taip pat pamini blakėžudes. Tamsialapėms veislėms svarbu bent dalį dienos gauti saulės šviesos, kad išryškėtų juosva lapų spalva, svarbu tik, kad dirva būtų pakankami drėgna. Žydi tik vasaros pabaigoje, tačiau nuolat džiugina dekoratyviais lapais.


Galima kurti derinius su balta spalva, pavyzdžiui, baltai žydinti astilbė su melsve baltais krašteliais. O jei dar pakviesti draugijon baltai žydinčią astranciją (‚Astrantia‘), karališkas reginys garantuotas.


Jei balta spalva atrodo pernelyg sterili, rinkitės blyškią gelsvą. Kitaip nei ryški geltona, ši spalva dera prie bet kurios kitos spalvos žiedų. Pavėsingai vietai puikus derinys - aukštoji viksva ‚Aurea‘ ir melsvė gelsvai margintais lapais.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis