Atramos vijokliams: kaip pasirinkti tinkamą

Grotelės, pergolės, treliažai, tvoros – yra įvairiausių būdų vijokliams atremti. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Elė Urbonienė ir Ingė Auželienė pataria, į ką atkreipti dėmesį.

Kas svarbiau: vijoklis ar jo atrama?


Pasirinkdami atramą vijokliui, atkreipkime dėmesį į sklypo visumą, vyraujantį architektūros ir apželdinimo stilių. Kaimiškai sodybai tiks medinės atramos, moderniai aplinkai – metalinės konstrukcijos, stilizuotam Viduržemio ar Provanso stiliui derinkite kaltinius pergolių elementus. Gerai, jei atramos medžiaga atsikartoja ir kitose vietose: iš panašios medžiagos pagaminti laiptų turėklai, lauko baldai, pakabinami gėlių vazonėliai. Tai svarbu, nes atrama matoma ir žiemą, kai vijoklis be lapų arba nunykęs.


Teikiame pirmenybę augalui, todėl atrama negali užgožti augalo grožio. Atrama atlieka pagalbinę funkciją, todėl tegul ji būna paprastesnė, neišsiskirianti, kad pirmuoju smuiku griežtų augalo lapai, faktūra, žiedai, vaisiai.


Tinkama atrama – pagal augalą


Kraštovaizdžio specialistė E. Urbonienė teigia, kad vijokliai suteikia vertikalių ašių sklypui, jiems nereikia daug vietos, svarbu suteikti galimybę vyniotis. Renkamės atramas priklausomai nuo dydžio ir sunkumo.


Įprastas variantas – vijokliai auginami prie tvoros. Tam reikia pasirinkti optimalaus dydžio augalą. Jei vijoklis perauga tvorą, pradeda negražiai driektis, jį reikia karpyti, kad išliktų dekoratyvus.


Jei turime tinkamą mūrinę sienelę, prie jos gali būti tvirtinami horizontalūs plieniniai troseliai. Dažniausiai prie tokių atramų auginami vynmedžiai, vynvyčiai.


Treliažas – medinė ažūrinė sienutė, skersai sukalta iš lentučių. Tokią galime susimeistrauti patys arba nusipirkti jau pagamintą. Prie treliažo auginame ne pačius didžiausius vijoklius. Puikiai tinka brauno ir vijokliniai sausmedžiai, mėlynžiedės raganės ir jų veislės, žakmano raganės. Rūšinės raganės paprastai ne tokios reiklios, greičiau auga, sparčiau pasiekia tūrį, o išvestos veislinės formos reiklesnės, žemesnės, tačiau turi gražesnius žiedus. Tokioms veislinėms raganėms treliažas – tinkamas atramos sprendimas.


Treliažą ar kitokią medinę atramą gerai būtų kasmet atnaujinti, kad gerai atrodytų ir ne taip greitai supūtų. Tačiau jei vijokliai daugiamečiai, atnaujinti bus sudėtinga, tad matysime natūraliai dūlančią medieną. Toks sprendimas pasiteisina etnografinio stiliaus ir natūralistiniuose soduose.


Norint kasmet perdažyti treliažą, galite prie jo sodinti rožę ar raganę, kurią žiemai reikia nukirpti. Tuomet anksti pavasarį, prieš atželiant, galėsite paruošti atramą.


I. Auželienė pataria medines atramas rinktis tik nedideliuose sklypuose, kur galėsite juos nesunkiai pakeisti kas kelis metus.


Jei reikia pakoreguoti augimo kryptį, ji siūlo išbandyti specialius segtukus. Jais kiekviena šaka prikabinama atskirai, kad augalas augtų tinkama kryptimi.


Shutterstock nuotr.


Sprendimai dideliems vijokliams


Stambiems vijokliams specialistė siūlo arką arba pergolę. Jų stipresnė konstrukcija, atlaikysianti ir sunkesnį vijoklį, pvz., vynvytį, visteriją, vynuogę. Pergolė dažniausiai pagaminta iš medžio, ji turi T formos stogelį. Tinka ir kaip dekoratyvinis, pavėsį teikiantis architektūros elementas prie terasos.


E. Urbonienė papildo, kad prie pergolės tinka didesnis, masyvesnis vijoklis, nebūtinai ryškiai žydintis. Pavėsyje įspūdingai atrodo didžialapė kartuolė. Saulėtoje vietoje – raganė stambesniais lapais, apskritalapis smaugikas. Šalia galima pakabinti papildomą virvelę ir paleisti liauną vijoklį, kol įsikabins į tą stambią atramą. Vynmedžiai taip pat tinka; jie, nors ir greitai auga, tačiau yra dekoratyvūs.


I. Auželienė vijokliams, kurie auginami dėl stambios žalios sienos, rekomenduoja rinktis metalines konstrukcijas. Medinis karkasas gali greitai sudūlėti – tuomet ir nesaugu, ir pakeisti sudėtinga.


Atramą renkamės ir pagal funkciją


Pasirinkdami augalą ir jo atramą atkreipkite dėmesį, kuriam tikslui auginate: kad turėtumėte uždangą ar tik dėl dekoratyvaus akcento. Jei norime užsidengti, E. Urbonienė pamini penkialapį vynvytį, alpinę, tangutinę raganes. Pavėsingoje vietoje tinka margalapė, smailialapė aktinidijos – jų lapai dekoratyvūs, o skanūs vaisiai primena kivius. Tinka ir kininis citrinvytis, jei reikia paprasto žalio foninio augalo. Be to, duoda valgomas uogas.


Labai gera uždanga pavėsyje (gali būti šiaurinėje pusėje) – laipiojanti hortenzija. Kartais vijokliai auginami norint paslėpti negražią sieną, sandėliuką, garažą. Speciali papildoma atrama nebūtina, jei auginate penkialapį vynvytį `Engelmanii‘: jam užtenka sienos, prie kurios jis prisisiurbia siurbtukais ir keliauja į viršų. Gebenės taip pat turi siurbtukus, bet jos gerai jausis ne visur. Jai tiks šiaurinė pusė, pavėsis, kur vieta apsaugota nuo vėjo, kur kaip tik reikia mažo akcentuko.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis