Spalvingas sodas, kuriame sumaniai sukurta tolimų šalių atmosfera

Ar norėtumėte išgerti arbatos angliško stiliaus sode? Arbatą gali tekti atsinešti termose iš namų, užtat galėsite paganyti akis arba nusifotografuoti latviško sodo angliškame kampelyje. Ir ne tik angliškame sode. Kaip rašo Delfi.lv, Medelyno „Saulesķirši“ savininkė Velta Breidaka sodo lankytojus palydi ir parodo japonišką sodą, prancūzišką Luaros slėnį, Bavarijos Alpes Vokietijoje ir net Afriką!

Vietoj uogienės – gėlės


„Lankytojai dažnai klausia, koks mano išsilavinimas. Vos tik paminiu Buldurių sovchoztechnikumą, kuris buvo perorganizuotas ir dabar vadinasi Buldurių sodininkystės vidurinė mokykla, visi supratingai linksi galvomis – reiškia, mokyta sodininkė... O iš tiesų Bulduriuose įgijau konservavimo technologės, o ne sodininkės specialybę. Buvo laikas, kai iš tiesų uoliai konservavau. Turiu tris vaikus ir aštuonis anūkus – rūsys būdavo prigrūstas konservuotų vaisių ir daržovių bei uogienių stiklainių. O dabar visi vaikai jau užaugo, mokosi ir dirba Anglijoje, tad rūsį žiemą iki pat viršaus užpildau gėlių vazonais“, – prisipažįsta gražiojo sodo šeimininkė Velta.


Prieš 25 m. turtingas Adažių kolūkis savo darbininkams Veltai ir Janiui Breidakiams skyrė apie 1300 kvadratinių metrų žemės. Tai buvo pieva su sodria žole – nei namo, nei kelio, nei sodo. Breidakiai viską pradėjo nuo nulio, viską sukūrė savo jėgomis. O kai vaikai užaugo, Velta atsidėjo gėlių auginimui.


„Mano sodo pagrindas yra daugiamečiai augalai. Kuriu tokį sodą, kuris man pačiai labiausia patinka – prie daugiamečių augalų derinu dekoratyvinius krūmus, varpinius augalus, lapuočius krūmus“, – pasakoja Velta.


Hortenzijų bumas


Pirmąją hortenziją ji pasodino prieš 20 metų, ir būtent nuo šio augalo viskas ir prasidėjo.

Hortenzijos užkariavo mano širdį. Nesu skaičiavusi, kiek jų turiu. Daug! Kaskart Janis, mano vyras, vis paklausia, ar jų ne per daug, nes nebėra kur apsisukti. Todėl nusprendžiau dalį gėlių auginti pardavimui, nes norisi su kitais pasidalinti šiuo grožiu, kuris man tekia tiek laimės“, – pasakoja medelyno „Saulesķirši“ šeimininkė.

Kasmet į medelyną atkeliauja naujovių, kurias norėtųsi eksponuoti, kad būtų galima pamatyti, kaip nauji augalai auga ir žydi. Bet kaipgi atrodys, jei sodinsi juos į ilgą eilę su senaisiais augalais? Todėl reikia senuosius rauti lauk ir jų vietoje sodinti kitus, nes sodas – toks, koks yra, ne didesnis ir ne mažesnis. Ir jėgų atsargos nėra begalinės.

„Mano sodas auga gerai, kenkėjai jo nepuola. Mano pačios sveikata buvo pašlijusi, ir būtent sodas padėjo man vėl atsistoti ant kojų“, – prisipažįsta Velta.


Spalvų žaismas


Be abejo, Velta daug skaito ir tyrinėja katalogus, tačiau spalvų derinimo ir skonio neišmoksi, jis turi būti įgimtas. Jau prieš sodinimą reikia įsivaizduoti, koks bus rezultatas, kitaip tai bus arba nuobodus kitų sodininkų stiliaus imitavimas, arba beprasmis chaosas, kurį sunku pavadinti gražiu sodu. Kai Velta keliauja, grįžusi tolimos žemės pojūtį nori atkurti savo sode. Taip atsirado, pavyzdžiui, Bavarijos Alpių kampelis arba angliškas arbatos sodas.


„Kiekviename sode vyrauja savos spalvos. Japonai savo soduose derina žalios ir raudonos spalvų gamą – pavasarį raudonas būna rododendras, o rudenį – japoninis klevas. Visa tai išryškėja žaliame fone, su nedideliu lelijų tvenkinuku ir ryškiai raudonu tilteliu per jį. Visos gamtos spalvos yra gražios, bet man labiausiai patinka violetinė ir rožinė. Japoniškame sode tokios spalvos netiktų, todėl įkūriau Anglijos kampelį. Jei turėčiau rąstinį namelį, jame, ko gero, labai tiktų oranžiniai ir geltoni atspalviai“, – savo sprendimais ir idėjomis dalinasi sodininkė.


O štai rožės Veltai nepatinka. Ji neturi nieko prieš gražias skintų rožių puokštes vazose, bet atskiros rožių lysvės savo sode Velta nesodina. Pasak jos, rožės yra kaprizingos, kiekvieną žiemą kuri nors nušąla, ir reikia viską pradėti nuo pradžių. „Man patinka atskirus rožių krūmus derinti su kitais augalais. Mano manymu, šalia rožių krūmo reikia sodinti dar kokius tris augalus – krūmus, medelius, kitas gėles. Apačioje galėtų būti pilkas tonas, po to dar kokie du kiti, o pačiame viršuje rožė – kaip akcentas, kaip karalienė“, – svajoja Velta.


Savo stiliaus beieškant


Jei jums vis dar neaišku, kokio stiliaus sodą norite turėti, atvažiuokite į Adažius pas Veltą patarimo. Iš anksto susitarus, ji priima ekskursijas. Ponia Breidaka jus ir pakonsultuos, galėsite įsigyti ir sodinukų. Jei norėsite, Velta galės suformuoti augalų kompoziciją vazone.


O galbūt jums patiks tokia pat stilių įvairovė, kaip Veltos sode – už kiekvieno takelio vingio kažkas naujo ir stebinančio. Ypatingai nudžiugintumėte šeimininkę, jei lauktuvių atvežtumėt kokį laistytuvą. „Saulesķirši“ sodo šeimininkė tokius suvenyrus kolekcionuoja jau beveik 20 metų. Ji turi egzempliorių iš Egipto, Italijos, Ispanijos...



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis