5 rudeniški patarimai kardelių augintojams

Kardelis – barokiškai puošni, bet ir gan lepi gėlė, lauke žiemos ji neištvertų. Tai augalas, kurį rudenį tenka iškasti ir laikyti namie tinkamomis sąlygomis.

1. Tinkamas laikas iškasti. Anksti žydinčių kardelių gumbasvogūnius reikia iškasti rugsėjį, vėlai žydinčių – spalį. Per anksti to daryti negalima, nes kardeliai gumbus pradeda auginti, kai trumpėja diena. Todėl nepaskubėkite jų iškasti, nes jei nebus gumbų, augalas pavasarį neturės iš ko pradėti naujo gyvenimo Kita vertus, nereikia laukti, kol kardeliai visiškai pagels. Ar laikais kasti, patikrinama pagal šaknis – gumbai tampa rusvi. Pasižiūrėkite iškasę vieną augalą.

2. Nepažeiskite gumbasvogūnių. Jiems kenkia net menki įbrėžimai, ima pulti ligos, žiemodami ne tik patys žūva, bet ir užkrečia sveikuosius. Stiebai nupjaunami paliekant maždaug 10 cm, nes laužiant ūglį prie pagrindo galima pažeisti gumbasvogūnį. Žemes nuo augalų reikia nupurtyti. Iškastus kardelius padėkite apdžiūti koridoriuje, rūsyje.

3. Temperatūrai kardeliai neišrankūs. Gumbasvogūnius gerai išdžiovinkite ir laikykite vėdinamoje, sausoje patalpoje, tankiai nesukraukite, nes turi patekti oro. Kardelius galima drąsiai laikyti kambario temperatūroje, nors tinka ir vėsesnė – iki 10 ºC.

4. Turi užtekti drėgmės. Svarbiausia pasirūpinti, kad gumbasvogūniams užtektų drėgmės. Kuo jie mažesni, tuo sunkiau augalus išsaugoti. Negalima jų sudėti į polietileno maišelius, nes gumbai turi kvėpuoti, tačiau pridengti juos būtina, kad kuo mažiau vandens išgaruotų. Tam tinka durpės. Žinoma, idealu, jei turite tikrą vėsų ir drėgną kaimišką rūsį, o sausuose priežiūros reikia daugiau. Gal dėl to kartais ir nesinori auginti tokių gėlių – nors nėra labai sudėtinga jas iškasti, bet daug blogiau, kai po žiemos laukia nusivylimas.

5. Ne visus verta palikti kitiems metams. Paradoksalu, bet dabar išvesta nemažai kardelių veislių, kurias kuriant labiausiai buvo rūpinamasi žiedų dekoratyvumu. Ir visai neskirta dėmesio gėlės „maitintojui“. Tokie kardeliai džiugina savo grožiu vos vienerius metus, nes kai augalams nepavyksta gumbasvogūnių užsiauginti, kitais metais jie neatželia.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis