Tai, ko tikriausiai dar negirdėjote apie aguonas

Aguonų žiedų grožiui neatsispiria daugelis iš mūsų. Jų ryškiaspalviais, blizgančio šilko žiedais mes grožimės gėlynuose, laukuose ir pievose.

Maistinės aguonos

Be nuostabaus grožio, kai kurios rūšys dar ir naudingos – daržinė, dirvinė ir aguona birulė.
Daržinė aguona auginama daržuose ir soduose kaip prieskoninis, vaistinis ir dekoratyvinis augalas, dirvinė ir aguona birulė savaime pasisėja laukuose ir pievose.

Daržinė aguona (Papaver somniflerum) vienametis augalas stačiu, 60-120 cm aukščio, pliku, melsvai žaliu stiebu. Lapai pražanginiai, apatiniai kotuoti, viršutinėje stiebo dalyje – bekočiai, pamatu apkabinantys stiebą, pailgi, stambiai dantyti. Žiedstiebiai ilgi, stori, pliki arba retai apaugę pašiauštais, standžiais plaukeliais. Žiedpumpuriai kiaušiniškai ovalūs, pliki, nulinkę, 1,5-3 cm ilgio. Žiedai 4-10 cm skersmens, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, vainiklapiai 4, įvairių spalvų: balti, rausvi, violetiniai, raudoni su violetinėmis arba juosvomis dėmėmis pamate. Vaisius – kiaušiniška, rutuliška, kūgiška, plokščia arba ovali dėžutė su kojele.

Aguonos – šviesomėgiai, dirvožemiui nereiklūs augalai, tačiau geriau auga ir dera lengvesniame, nerūgščiame juodžemyje arba priesmėlyje. Daržinės aguonos dauginamos sėklomis. Jos sėjamos gegužės pradžioje (10 kv. m – 1 g sėklų). Sėklas galima sumaišyti su smėliu, kad būtų tinkamas tankumas. Sėjama paliekant 50-60 cm tarpueilius. Priesmėlyje jos įterpiamos 2-3 cm gyliu, o sunkesniame dirvožemyje – 1,5-2 cm.

Ilgos dienos sąlygomis vystosi greičiau. Balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje pasėtos sėklos sudygsta per 8-12 dienų. Želmenys gerai vystosi 10-13 oC temperatūroje ir net pakenčia trumpus atšalimus. Iki skrotelės susidarymo daigai vystosi silpniau. Tankiai sudygusias aguonas reikia retinti, pa­liekant daigus 5-10 cm atstumu. Pasibaigus skrotelės susiformavimo fazei, prasideda stiebėjimas, kuris tęsiasi 10-15 dienų. Birželio trečioje dekadoje susidaro žiedpumpuriai. Liepos pirmoje dekadoje pradeda žydėti ir žydi iki liepos vidurio ar pabaigos. Žydėjimo trukmė 10-15 dienų.

Augimo pradžioje aguonoms reikia daugiau drėgmės, o žydint ir brandinant sėklas – kuo daugiau saulės. Po peržydėjimo sparčiai vystosi vaisius – dėžutė, kurioje gausu sėklų. Jos bręsta rugpjūčio viduryje ar pabaigoje. Kartu baigiasi augalų vegetacija, kurios trukmė 90-100 dienų. Sėklos būna juodos, pilkos, baltos ar rausvos. 1000 jų sveria vidutiniškai 0,4 g.

Aguonų dėžutės nupjaunamos, kai jų subręsta bent pusė. Tada surišamos ir vėdinamoje patalpoje pakabinamos džiūti. Vėliau sėklos išberiamos, paskleidžiamos ir išdžiovinamos. Paskui supilamos į maišelius, laikomos sausoje, vėdinamoje patalpoje.

Prieskoniams tinka daržinės aguonos sėklos. Šviežios aguonų sėklos beveik nekvepia, o padžiūvusios arba kepiniuose įgauna malonų riešutų skonį. Jose yra 40-56 proc. riebalinio aliejaus, iki 20 proc. baltymų. Jų sėklomis tinka api­barstyti kvietines bandeles, riestainius, sausainius, taip pat įdaryti pyragaičiams, jų beriama ir į miltinius gaminius. Kokios gi Kūčios bei Šv. Kalėdos be kūčiukų ir aguonų pieno!

Natūralioje gamtoje Labiausiai papli­tusios yra birulė aguona ir dirvinė aguona. Jų dėžutės smulkios ir atviros, dėl to sėklos pasisėja pačios ir laukuose, ir daržuose jos paplinta kaip piktžolės.
Aguona birulė (P. rhoeas) – vienametis, retai dvimetis, 25-60 (90) cm aukščio augalas. Stiebas šakotas, apaugęs standžiais pasišiaušusiais plaukeliais. Žiedpumpuriai ovališki, su standžiais plaukeliais, iki 2,5 cm ilgio. Vainiklapiai platūs, dažniausiai ryškiai raudoni. Dėžutė pli­ka, atvirkščiai kiaušiniška, apvaliu pamatu, trumpu koteliu. Žydi gegužės – liepos mėn. Auga dykvietėse, pūdymuose, javuose, ant pylimų.

Dirvinė aguona (P. dubium) panaši į aguoną birulę, tik jų raudoni žiedai su tamsia dėme prie pagrindo ir sėklų dėžutė pailgos formos.

Kaip ir daržinės aguonos, taip ir dirvinės bei aguonos birulės sėklos naudojamos prieskoniams, tik žinoma saikingai. Dėmesio! Aguonų žiedlapiai, stiebai, lapai ir šaknys yra nuodingi.

Puošnios, dekoratyvinės aguonos gėlynuose

Soduose ir gėlynuose auginamos ir vienmetės, ir daugiametės aguonos. Žiedai įvairių spalvų, pavieniai, ant ilgų žiedkočių, žiedlapiai greitai nubyra. Jos auginamos grožiui, bet ne maistui,

Dėmesio! Šių aguonų visos dalys nuodingos.
Rytinė aguona (Papaver orientale) kiekviną pavasarį nušvinta tokiais dideliais, iki 20 cm skersmens, šilkiniais, akį veriančiais žiedais. Užauga iki 30-100 cm aukščio. Keras stačiaūgis vienastiebis apaugęs plaukeliais, kartais šakotas ir nelabai tvirtas. Lapai dideli, plunksniškai suskaldyti, plaukuoti, dulksvai žali, turi nuodingų syvų. Žiedai skaisčiai oranžiniai, ryškiai raudoni, rožiniai, rausvi arba balti, taurės pavidalo, su juodu pagrindu žiedo viduryje ir juodais kuokeliais, po vieną žiedą stiebų viršūnėse, tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai. Žydi gegužės - birželio mėnesį, apie 15-20 dienų. Peržydėjus antžeminė dalis sunyksta, rudenį vėl atželia. Sėklos sunoksta. Yra sukurta daugybė rytinės aguonos veislių: ‘Aladin‘, ‘Beauty of Livermere‘, ‘Turkenlouis‘, ‘Marcus Perry’, ‘Feurriese’, ‘Oriental Princess’, ‘Victoria Louise’.
Nepersodintos rytinės aguonos auga 10 ir daugiau metų. Žiemoja nedengta. Užsisėja pati. Daigai sodinami į nuolatinę vietą arba į daigyną 50-60 cm atstumu.

Alpinė aguona (P. alpinum) auga Alpių ir Pirėnų kalnų šlaituose. Augalas 15-30 cm aukščio. Lapai šviesiai žali. Žiedai pavieniai, balti, geltoni, oranžiniai, raudoni, 4-5 cm skersmens. Žydi gegužės – birželio mėn., 60-70 dienų. Sėklos sunoksta. Seni kereliai paprastai po 3-5 metų sunyksta. Pasisėja savaime.

Pažiedlapė aguona (P. bracteatum) paplitusi Kaukazo kalnuose, 100-120 cm aukščio. lapai pilkai žali, dideli, iki 30-45 cm ilgio, plunksniškai suskaldyti, šėriuoti. Žydi gegužės pabaigoje – birželio pradžioje, 15-20 dienų. Žiedai 12-16 cm skersmens, įvairių spalvų (priklauso nuo veislės). Peržydėjęs augalas pradeda džiūti, rudenį atželia. Nepersodintas auga 6-8 metus.

Plikastiebė aguona (P. nudicaule) auga Sibire, Mongolijoje, Vidurinėje Azijoje. Stiebas belapis, 20-40 cm aukščio. Lapai šviesiai žali. Žiedai balti, rožiniai, geltoni, oranžiniai, iki 5 cm skersmens. Žydi birželio – rugsėjo mėn., 100-110 dienų. Kartais auginamas kaip dvimetis. Pasisėja savaime.
Kernerio aguona (P. kerneri) auga Vidurio ir Pietų Europos kalnuose. Augalas iki 20 cm aukščio, su daugeliu plonų stiebų. Lapai skroteliniai. Žiedai geltoni, 4 cm skersmens. Žydi gegužės mėn., apie 13-15 dienų. Sėklos sunoksta.

Auginimas ir priežiūra. Aguonos yra šviesiamėgiai augalai, todėl auginamos atviroje, saulėtoje vietoje. Dirva būtinai turi būti laidi vandeniui, lengva, gerai įdirbta iki 20 cm gylio (rytinei aguonai iki 30 cm), patręšta perpuvusiu mėšlu ar kompostu (10 kg/kv. m) arba lėtai tirpstančiomis kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (30-40 g/ m2). Kuo dirva daugiau patręšta ir giliau įdirbta, tuo gražesni augalai užauga. Tiesa, aguonos gali pražysti ir skurdžioje dirvoje, tik būna menkesnės.

Dauginimas. Daugiametės aguonos dalijant kerą ir sėklomis, o vienmetės tik sėklomis. Sėjama kovo mėn. į dėžutes arba vazonėlius. Balandžio pabaigoje arba rugpjūčio mėnesį galima sėti tiesiog į nuolatinę vietą. Sėklos daigios 3-4 metus. Pikuojami jauni sėjinukai. Jei sėjama į nuolatinį vietą, tada augalai tik praretinami: Kernerio ir alpinė aguonos 15-20 cm atstumu, plikastiebė - 20-25 cm, pažiedlapė ir rytinė – 35-40 cm atstumu. Pažiedlapių ir rytinių aguonų į vieną kvadratinį metrą sodinama 9, kitų rūšių - 20-30. Plikastiebė, alpinė ir Kernerio aguonos pasisėja pačios.
Dalijant kerą, aguona dauginama retai, nes dėl ilgų šaknų, ji sunkiai pakelia persodinimą.
Persodinimo nemėgsta, tačiau prireikus galima persodinti rugpjūčio mėn. Rytinės pilnaviduriais žiedais aguonos dauginamos dalijant kerą.

Vieta gėlyne. Tinka grupėms gazonuose sudaryti, alpinariumams apsodinti ir skinti. Alpines, plikastiebes, Kernerio aguonas geriau auginti alpinariumuose ir mažomis grupelėmis gazone, pažiedlapes ir rytines daugiamečių gėlių grupėse. Mat šios, aguonoms peržydėjus ir nudžiūvus, uždengia nedekoratyvius plotus.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis