12 kambarinių augalų, kurių nenumarins net ir didžiausias užmaršuolis

Žiemą taip smagu padovanoti kambarinį augalą vietoj rožės, mat ši nukeips po pusvalandžio. Tačiau nesinori bičiulio ar kolegos įpareigoti... Juk ne visi turi ūpo ir laiko tūpčioti aplink gėles: parūpinti joms oro drėkintuvą, įsigyti specialią apšvietimo lempą, laiku palaistyti tinkamomis trąšomis ir pakalbinti gražiais žodžiais. Rasti išeitį nesudėtinga: reikia dovanoti nereiklius augalus – naujajam šeimininkui jie nesukels galvos skausmo.

Sansevjera

Tai išties ištvermingas sukulentas, jam nereikia ypatingos priežiūros. Tad, jei nesiseka auginti kambarinių gėlių, vertėtų rinktis sansevjerą (Sansevieria). Jos gali būti ir aukštos, ir žemaūgės – visos pakenčia prastą apšvietimą, nors ir teikia pirmenybę ryškiam.

Kuo žavi sansevjera. Išraiškingos ir griežtos formos kalaviją primenantys lapai dera minimalistiniame interjere, kur net ir augalai turėtų būti lakoniškų formų.

Ko negalima pamiršti. Didžiausia problema, galinti iškilti auginant sansevjerą, – perlaisčius supus augalo šaknys. Be to, jos nereikia purkšti, o laistant būtina stebėti, kad į skrotelės vidų nepatektų vandens.

Kiek kainuoja. Nuo 7-50 Lt.

Kraštuotoji dracena

Kraštuotoji dracena (Draceana marginata) tiek pat įspūdinga kaip ir jos „drakoniškas“ pavadinimas. Ant sumedėjusio stiebo – tamsiai žali lapai raudonais kraštais ir aštriomis viršūnėmis. Jauni augalai primena krūmelius, tačiau jie greitai pasistiebia į viršų. 'Tricolor' veislės dracenos lapų kraštai – rožinės ir kreminės spalvos, todėl kartais šis augalas vadinamas vaivorykštine gėle. Draceną auginti lengva, nes augalas atsparus sausam orui, jam nereikia saulėtos vietos, tad tamsesniu metų laiku šviesos stygius nekenkia. Tiesa, margalapei dracenai būtina daugiau šviesos nei žalialapei.

Kuo žavi dracena. Ryškiaspalviai lapai ant aukšto stiebo atrodo įspūdingai ir dekoratyviai, ypač jei aplinkui užtenka erdvės.

Ko negalima pamiršti. Laistyti draceną reikia tik tada, kai žemės paviršius pradžiūsta, tačiau nepakenktų kartais nupurkšti: kai oras per sausas, džiūsta lapų galiukai. Reikėtų atminti, kad augalas nuodingas šunims, jeigu šie jo pakramsnotų.

Kiek kainuoja. Nuo 9-70 Lt.

Difenbachija

Kelių artimai susijusių rūšių augalai dalijasi vienu bendru pavadinimu – difenbachijos (Dieffenbachia). Visų jų lapai sultingi, išmarginti žalios ir baltos spalvos dėmėmis. Vienos difenbachijos panašesnės į medžius, kitos – į krūmus. Jos lengvai ištveria šviesos stygių, neblogai prisitaiko ir prie lengvesnės, ir prie sunkesnės žemės.

Kuo žavi difenbachija. Dideli, baltai žali lapai kambaryje sukuria atogrąžų kraštų nuotaiką, vasarą itin tinka kiemui ar terasai papuošti. Pasenusį ar nuskurusį augalą labai nesudėtinga atjauninti – prie pagrindo išpjaukite keletą stiebų.

Ko negalima pamiršti. Difenbachiją reikia gausiai laistyti, žemė turėtų būti visuomet tolygiai drėgna. Jaunus lapelius nepatingėkite nuplauti. Visos augalo dalys nuodingos ir gali stipriai sudirginti gerklę, burną, jei vaikai ar augintiniai jos paragautų.

Kiek kainuoja. Nuo 8-90 Lt.

Storlapis

Jei vis pamirštate laiku palaistyti gėles ir tik nuvytę lapai ar palinkę stiebai priverčia susigriebti, labai tiktų auginti storlapį (Crassula). Tiesa, neverta tikėtis, kad jis greitai augs, tačiau galbūt sudomins ilgaamžiška ištikimybe: šis augalas gali išgyventi kelis dešimtmečius. Apskritai jo priežiūra tokia pati kaip ir kitų nelepių sukulentų. Storlapiui tinka normali kambario temperatūra visą augimo laikotarpį, o žiemą gali būti ir šiek tiek vėsiau.

Kuo žavus storlapis. Tai sausrą mėgstantis ir į medelį panašus augalas įdomiomis šakomis, lengvai formuojama laja ir sultingais lapais.

Ko negalima pamiršti. Storlapio nevalia perlaistyti, jam būtina gan šviesi vieta.

Kiek kainuoja. Nuo 17-340 Lt.

Filodendras

Filodendras (Philodendron) – nepaprastai dekoratyvus augalas, mėgstantis itin drėgną orą. Taigi neapsiriksite, jeigu jį gausiai šlakstysite vandeniu. Žemė, kurioje auga filodendras, visuomet turėtų būti šiek tiek drėgna. O daugiau ypatingos priežiūros ir nereikia... Kad labiau šakotųsi, ūglių viršūnėles patariama nukarpyti.

Kuo žavus filodendras. Laipiojantis filodendras per trumpą laiką gali užaugti gan didelis, todėl erdviame interjere atrodo itin įspūdingai. Kadangi jam reikia daug erdvės ir paunksnės, tinka laiptams, prieškambariui papuošti.

Ko negalima pamiršti. Jei oras atvėsta žemiau nei 18 ºC temperatūros, augalas ima skursti.

Kiek kainuoja. Nuo 22-220 Lt.

Ilgalapis inkstpapartis

Ilgalapis inkstpapartis (Nephrolepis exaltata) nepraranda savo žavesio ne vieną dešimtmetį. Beje, subtili jo išvaizda apgaulinga – tai toli gražu nėra lepus augalas. Tik laistyti jį reikia reguliariai, kad žemė neišdžiūtų ir šaknys nuolat būtų drėgnos, nes kuplios lapų vėduoklės išgarina daug vandens.

Kuo žavus inkstpapartis. Horizontaliai besišakojantys, nėrinius primenantys lapai puošia kiekvieną interjerą. Jis gerai auga atokiau nuo lango, todėl tinka tose kambario vietose, kurios kitoms gėlėms nepatinka. Inkstpapartis dekoratyviai atrodo pakabintame krepšyje arba įkurdintas ant „pjedestalo“.

Ko negalima pamiršti. Inkstpapartis nemėgsta, kai trikdoma jo ramybė, todėl persodinti reikėtų tik tada, kai būtina. Augalas nepakenčia ir kalkėto vandens.

Kiek kainuoja. Nuo 5-30 Lt.

Lyralapis fikusas

Lyralapis fikusas (Ficus lyrata) nemėgsta permainų, todėl jį reikia įkurdinti nuolatinėje vietoje. Augalui netinka vazonas, gerokai didesnis nei jo šaknys, todėl neteks vargti dažnai persodinant. Nors fikusui patinka apšviesta vieta, bet auga ir tolėliau nuo lango. Namuose visus metus gali būti šilta. Jei fikusas stiebiasi lubų link, galite patrumpinti jo pagrindinę viršūnę – tada šakosis kaip krūmas.

Kuo žavus fikusas. Dėl didelių odiškų lapų ir dailios formos tai vienas tinkamiausių medelių klasikinio stiliaus interjere.

Ko negalima pamiršti. Perlaistyti fikuso jokiu būdu nevalia. Margalapiai reikalauja atidesnės priežiūros nei žalialapiai.

Kiek kainuoja. Nuo 7-90 Lt.

Nėrūnė

Šis nereiklus augalas mėgsta vidutinę temperatūrą. Karštas oras nelabai patinka, nes ima mesti lapus. Nėrūnei (Schefflera) reikia daug šviesos, todėl rudenį įkurdinkite arčiau lango. Laistykite negausiai. Dėl temperatūros svyravimų nėrūnės gali mesti lapus. Apipurkšti reikia kuo dažniau.

Kuo žavi nėrūnė. Įspūdingai atrodo ir augdama viena (ypač margalapė). O auga ji labai greitai ir tinkamai prižiūrima gyvena ilgai. Didesnes nėrūnes apkarpykite.

Ko negalima pamiršti. Iš padėkliuko vandenį visuomet išpilkite.

Kiek kainuoja. Nuo 8-600 Lt.

Kuokštinis chlorofitas

Šis augalas Europoje tapo madingas jau XIX a. pabaigoje ir iki šių dienų išliko populiarus. Kuokštiniam chlorofitui (Chlorophytum comosum) reikia išsklaidytos šviesos, o ne tiesioginių saulės spindulių. Tačiau, jei apšvietimas per prastas, lapai praranda spalvingumą, pablykšta. Chlorofitas pakenčia ir vėsą, ir karštį. Įspūdingi ne tiek smulkūs ir balti žiedeliai, kiek vietoj jų vėliau atsirandančios ir dekoratyviai svyrančios jaunų atžalėlių puokštės.

Kuo žavus chlorofitas. Jis žadina sentimentaliai nostalgiškus vaikystės prisiminimus... O kartu yra labai naudingas – tai vienas geriausiai kambarių orą valančių augalų (kovoja ir su teršalais, ir su įvairiais ligų sukėlėjais).

Ko negalima pamiršti. Laistyti chlorofitą reikia gan dažnai ir gausiai, kad žemė neperdžiūtų.

Kiek kainuoja. 15-30 Lt.

Zamiokulkas

Šis augalas dar vadinamas pinigų medžiu. Auga nelabai greitai, yra nereiklus. Gerai jaučiasi gaudamas daug išsklaidytos šviesos. Sausas kambarių oras jam nekenkia. Storuose šakniagumbiuose zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) kaupia vandens atsargų, todėl pamiršus palaistyti nežus, tačiau nereikėtų perlieti ir padėkliuke palikti vandens. Nupjautas stiebas kelias savaites išlieka žalias net ir negaudamas vandens!

Kuo žavus zamiokulkas. Ne tik dekoratyvia, gaivališka augalo galią išreiškiančia išvaizda, tamsiai žaliais blizgiais lapais, bet ir gera reputacija – juk manoma, kad šis kambarinė gėlė pritraukia pinigus.

Ko negalima pamiršti. Augalas mėgsta būti persodinamas į didesnį vazoną – nors ir kasmet. O sodinant patariama užkasti monetą (nebent prisiminę Pinokio nuotykius tokiais burtais netikite)...

Kiek kainuoja. Nuo 10-20 Lt.

Gebenė lipikė

Gebenė lipikė (Hedera helix) gerai auga šviesoje (kuo lapai margesni, tuo jos reikia daugiau). Laistyti patartina šiltu vandeniu. Jo verčiau truputį per daug nei per mažai, ypač vasarą reikėtų lieti gausiai. Dažniau nupurkškite, nes dėl sauso oro ruduoja lapų galiukai. Gebenę labai lengva pasidauginti – tereikia nuskintą šakelę pamerkti į vandenį ar pasodinti į žemę.

Kuo žavi gebenė. Dailiai svyrančios ar pažeme besidriekiančios šakelės puošia augalų kompozicijas – paslepia tiek neišvaizdų vazoną, tiek žemę, o pilkšvai žalsvų lapų fone gerai išryškėja žydintys augalai.

Ko negalima pamiršti. Gebenę puola voratinklinės erkutės, todėl augalą reikia periodiškai nuplauti kambario temperatūros vandeniu.

Kiek kainuoja. Nuo 5-50 Lt.

Krotonas

Nors krotonui (Codiaeum) tiesioginiai saulės spinduliai nebūtini, vis dėlto jo lapai auksine, raudona ar oranžine spalva suspindi tik tada, kai gauna pakankamai ryškios šviesos. Laistyti reikia išdžiūvus žemės paviršiui.

Kuo žavus krotonas. Ryškiaspalviai tvirti lapai atrodo žaismingai, pagyvina kambario koloritą.

Ko negalima pamiršti. Perpūstas skersvėjo krotonas ima mesti lapus, be to, jis nepakenčia temperatūros svyravimų. Net ir vanduo, skirtas laistyti, neturėtų būti labai šaltas.

Kiek kainuoja. Nuo 5-300 Lt.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis