Kaip birželio mėnesį pasirūpinti gėlėmis

Kokie darbai birželį laukia sode? Atėjo laikas kurti grožį. Birželį pražysta gėlės, ore pasklinda aromatai, saulutė lepina augalus, o šiltas lietus juos atgaivina.

Sutvarkome svogūnėlius

Nužydėjusiems hiacintams, tulpėms ir narcizams nupjauname galvutes, kad augalai neeikvotų maistingųjų medžiagų brandinti sėkloms.

Svogūnėlių lapelių neliečiame, kol jie nepagels, nes žali lapai maitina svogūnėlį, kuris krauna pumpurus kitam žydėjimui.

Kad svogūnėliai geriau susiformuotų, palaistykite augalus fosforo ir kalio trąšomis (2 stiklines trąšų užpilkite verdančiu vandeniu, paskui padidiname tirpalo kiekį iki 10 l). Na, o žydres, scyles, sniegdryžes, pakalnutes, margutes, plukes galima palikti su sėklomis, kad jos daugintųsi savaime.

Kad tulpės išliktų gražios, rekomenduojama kasmet jas laiku iškasti. Svogūnėlius laikas iškasti, vos tik tulpės stiebo galas suminkštėja. Iškastus svogūnėlius nusausinkite, nuvalykite žemes, o paskui 20 min. pamirkykite kalio permanganato tirpale, paskui nusausinkite.

Svogūnėlius sudėkite plonu sluoksniu ir laikykite vėsioje patalpoje. Tik ne per drėgnoje, kad neįsimestų pelėsis. Periodiškai peržiūrėkite svogūnėlius, sugedusius išmeskite.

Hiacintų svogūnėlius būtų gerai iškasti, šilumoje padžiovinti ir laikyti šiltoje palėpėje iki rudeninio sodinimo.

Sodiname kanas

Kanas sodiname, kai nusistovi šilti orai ir nebegresia šalnos. Labai svarbu kanoms parinkti tinkamą vietą. Vieta turi būti užuovėjoje, joje turi būti daug saulės. Iškaskite gilią duobę, ant dugno uždėkite mėšlo, užberkite grunto, gausiai paliekite – vieta sodiniui paruošta.

Pastatome atramas

Pastatome atramas vijokliniams augalas. Geriausia jas pastatyti birželio pradžioje. Atramoms galima naudoti sietelį, pritvirtintą prie medinių stulpelių.

Kvapiesiems žirneliams reikia mažiausiai 2 m aukščio atramų, raganėms ir vijoklinėms rožėms – iki 3 m aukščio.

Aukštus daugiamečius augalus būtina pririšti prie kuolelių, kad jų stiebai nuo stipraus vėjo ar smarkaus lietaus nelūžtų.

Bijūnų priežiūra

Bijūnai – birželio simbolis. Sunkūs jų žiedai irgi byra nuo vėjo ir lietaus. Bijūnus galima pririšti prie kuolelių, tačiau dekoratyvesniems krūmams vertėtų nusipirkti specialių atramų parduotuvėse. Kad bijūnai atsiskleistų visu grožiu, žydėjimo laikotarpiu reikia juos patręšti fosforu ir kaliu (50 g superfosfato ir 25 g kalio sulfato 1-am kvadratiniam metrui).

Formuojame gėlynus

Pradedame sodinti jurginus ir vasarines gėles – astras, serenčius, medetkas, šalavijus, vienmečius jurginus, spriges, lobelijas, petunijas, gvaizdūnes ir kitas savo mėgstamas gėles. Šiuo metu galima pasodinti lauke ir kai kurias kambarines gėles: pelargonijas, fukcijas, begonijas, chlorofitus.

Sodiname ir ryškias verbenas. Jos panašios į raktažoles. Verbenos gausiai šakojasi, užauga iki 20 – 45 cm aukščio. Ne vėlu pasėti ir medetkų, nasturtų, dviragių leukonijų, kosmėjų, laibenių sėklas.
Dabar gėlynai suformuoti, reikia juos laistyti, kas dvi savaites patręšti.
Kiek vėliau galima pasėti daugiamečių ir dvimečių augalų sėklas, kurie žydės kitais metais: pentinius, našlaites, ramunes, šiurpinius gvazdikus, neužmirštuoles, aguonas, rusmenes, dedešvas.

Prižiūrime kardelius

Kardelius svarbiausia nuravėti ir išpurenti žemę aplink juos. Labai svarbu ir patręšti. Birželį reikia tręšti du kartus: pirmą kartą – kai pasirodo antras lapelis (30 – 40 g kalio salietros 10-iai l vandens), antrą kartą – kai susiformuoja ketvirtas lapelis (30 g karbamido ir 30 g kalio sulfato 10-iai l vandens). Šiuo laikotarpiu patartina patręšti boru. 2 g boro rūgšties ištirpinkite 10-yje l vandens, šio kiekio pakaks 1 kvadratiniam metrui.

Sodiname saulutes

Birželį sodiname dvimečių saulučių sėklas iš anksto paruoštoje dirvoje. Sėklas giliai nesėjame, tik šiek tiek užberiame žeme. Dirva turi būti šiek tiek drėgna. Kai pasirodo antras lapelis, saulutes praretiname.

Vasaros pabaigoje saulutes galima sodinti į atvirą dirvą. Augalai artėjant rudeniui bus sustiprėję, tad peržiemos ir pavasarį džiugins gausiais žiedais.

Taip pat būtina:
-Nupurkšti rožes, raganes, lelijas ir flioksus nuo grybelinių ligų.
-Palieti astras ir leukonijas silpnu kalio permanganato tirpalu.
-Galima išskirstyti ir persodinti raktažoles, žydres, margutes, paukštpienes ir kitas gėles, kurių maži svogūnėliai, kol dar matyti jų lapeliai.
-Vėlyvam rudeniniam žydėjimui galima pasėti kosmėjų, rožūnių, serenčių ir medetkų sėklas.
-Patręškite daugiamečius augalus, jie vešliai žydės.
-Pradėkite kovoti su amarais.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis