Kada iškasti svogūnines gėles

Prabangi gėlynų puošmena – jurginai, kardeliai, kanos – lauke žiemos neištvertų. Todėl augalai iškasami ir laikomi namie. Pabandykime išsiaiškinti, kada ir kaip geriausia tai padaryti...

Neskubėkite iškasti

Kai kurios gėlės, pavyzdžiui, gumbinės begonijos, kardeliai gumbus pradeda auginti, kai trumpėja diena. Todėl neskubėkite jų iškasti, nes jei nebus gumbų, augalas pavasarį neturės iš ko pradėti naujo gyvenimo. Tad kuo ilgiau rudenį gėlės galės kaupti jėgas, tuo stipresnės jos bus kitais metais. Kita vertus, vos spustelėjus šalnoms visa antžeminė gėlės dalis žūva, tuomet jau tikrai nėra prasmės jos dar laikyti gėlyne ir reikia paskubėti parsinešti į namus. Taigi šiuos rudens darbus tenka planuoti pasidomint sinoptikų prognozėmis ir jomis pasikliaunant...

Paradoksalu, bet dabar išvesta nemažai kardelių, gumbinių begonijų veislių, kurias kuriant labiausiai buvo rūpinamasi žiedų, lapų dekoratyvumu. Ir visai neskirta dėmesio gumbui – gėlės maitintojui. Tokie augalai džiugina savo grožiu vos vienerius metus, nes kai augalams nepavyksta gumbų užsiauginti, kitais metais jie neatželia.

Turi užtekti drėgmės

Iškastus gumbus padėkite apdžiūti koridoriuje, rūsyje. Po to juos švariai nuvalykite. Priklausomai nuo gėlės rūšies, jai reikia tam tikros temperatūros žiemą. Tačiau svarbiausia pasirūpinti, kad gumbams užtektų drėgmės. Kuo jie mažesni, tuo sunkiau augalus išsaugoti. Negalima sudėti gumbų į polietileno maišelius, nes augalai turi kvėpuoti, tačiau pridengti juos būtina, kad kuo mažiau vandens išgaruotų. Tam tinka durpės, gali būti netgi vatos gniužuliukai, jei gėlytės nedidelės ir tik kelios. Žinoma, idealu, jei turite tikrą vėsų ir drėgną kaimišką rūsį, o sausuose vargti su augalais tenka gerokai daugiau. Gal dėl to kartais ir nesinori auginti tokių gėlių – nors nėra labai sudėtinga jas iškasti, bet daug blogiau, kai po žiemos laukia nusivylimas.

Kardelis

Anksti žydinčių kardelių (Gladiolus) gumbasvogūnius reikia iškasti rugsėjį, vėlai žydinčių – spalį. Per anksti to daryti negalima, bet kita vertus, nereikia laukti, kol jie visiškai nunyks ar pagels. Ar laikais kasti, patikrinama pagal šaknis. Kai pasirodo pirmieji jų nunykimo požymiai, šaknys tampa rusvos. Patikrinkite iškasę vieną svogūnėlį. Kasti reikia labai atsargiai, kad svogūnėlių nepažeistumėte. Jiems kenkia net menki įbrėžimai, ima pulti ligos, žiemodami ne tik patys žūva, bet ir užkrečia sveikuosius. Žemes nuo gumbasvogūnių reikia nupurtyti. Stiebai nupjaunami paliekant maždaug 10 cm, nes laužiant ūglį prie pagrindo galima pažeisti gumbasvogūnį. Gerai išdžiovinkite ir laikykite vėdinamoje, sausoje patalpoje, tankiai nesukraukite, nes turi patekti oro. Kardelius galima drąsiai laikyti kambario temperatūroje, nors ji gali būti ir vėsesnė – iki +10 ºC.

Kana

Kanos (Canna) iškasamos po pirmųjų naktinių šalnų. Antžeminė dalis nupjaunama, paliekama tik 10 cm. Reikia nuskabyti visus lapų likučius. Nuo šakniastiebių nereikia nupurtyti žemių, apdžiovinimas kanoms taip pat ne į naudą – jų plikomis šaknimis laikyti negalima. Gėlės iš karto su visomis žemėmis pasodinamos į vazonėlius arba užpilamos durpėmis ir taip laikomos per žiemą. Kanoms nereikia labai vėsios žiemojimo vietos, geriausiai tinka +10–12 ºC temperatūra.

Jurginas
Po pirmosios šalnos iškasami jurginai (Dahlia). Jų šakniagumbių negalima pažeisti, nes ims pūti, taip pat labai svarbu nepažeisti šaknies kaklelio, tad nereikia jų stipriai traukti už stiebų. Žemę reikia gerai nupurtyti. Antžeminė dalis patrumpinama paliekant 10 cm – svarbu, kad visai neliktų lapų. Jurginus iškasus kerai padalijami: suskirstoma po vieną šakniagumbį, kuriame yra bent viena sveika akutė. Taip dalijant iš vieno kero kitąmet turėsite 2–4 naujus augalus.

Patikimiausias būdas išsaugoti jurginus yra toks: šakniagumbius reikia švariai nuplauti, išdžiovinti ir pamirkyti į ištirpintą parafiną. Parafinas apsaugo, kad drėgmė neišgaruotų, ir gėlės sėkmingai išgyvena sunkų periodą. Jei to nedarote, jurginus reikia dėžėse ar maišuose sluoksniuoti su sausomis durpėmis, tik šakniagumbių kakleliai turi likti neuždengti. Jurginai turi žiemoti gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje, kur temperatūra yra +5–10 ºC laipsnių.

Gumbinė begonija

Gumbinių begonijų (Begonia tuberhybrida) žiedai net lietingą rudenį atrodo įspūdingai, ir tik po pirmųjų naktinių šalnų gėlės iškasamos iš žemės. Antžeminė dalis nupjaunama virš gumbo, paliekama iki 5 cm. Gumbai truputį padžiovinami, nuvalomi ir įkasami į sausas durpes. Patalpoje, kurioje žiemos gumbinės begonijos, turėtų būti būti +10–14 ºC temperatūra.

Gumbinė begonija dar gali pratęsti savo žydėjimą namie. Orams pradėjus vėsti gėlę iškaskite, pasodinkite į vazonėlį ir įkurdinkite kaip kambarinį augalą. Tik kai gėlė nustos žydėti, jos gumbą paruoškite žiemojimui taip pat, kaip lauke augusių giminaičių.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis