Levandų priežiūra vasarą: kad Provanso dvasios skleidėjos žydėtų gausiai, o savo kvapu nuramintų net kaimynus

Vasarą levandos pražysta ir skleidžia malonų aromatą, tačiau tam, kad šie augalai atrodytų ir jaustųsi puikiai, reikalinga tinkama priežiūra. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius levandų priežiūros aspektus vasarus metu.

Levandos (lot. Lavandula) – tai kvapnios, dekoratyvinės ir gydomosios savybės turinčios daugiametės žolės, kurios populiarios visame pasaulyje. Jos dažnai naudojamos sodo dekoravimui, kosmetikos ir aromaterapijos gaminiuose, o taip pat kaip prieskonis maistui.


Levandų sodinimas ir dirvožemis


Sodinimo vietos parinkimas


Levandos mėgsta saulėtas ir šiltas vietas. Todėl rekomenduojama jas sodinti saulėtoje sodo dalyje, kurioje dienos metu jos gauna bent 6-8 valandas tiesioginės saulės šviesos. Lietuvoje vasaros dienos būna visokios, todėl svarbu išsirinkti tokį sodinimo plotą, kurio neužstoja dideli medžiai ar pastatai.


Dirvožemio paruošimas


Levandos geriausiai auga lengvame, pralaidžiame, gerai drenuotame dirvožemyje. Svarbu, kad dirvožemis nebūtų per drėgnas, nes levandos nemėgsta perteklinės drėgmės. Jei jūsų sodo dirvožemis yra molingas ar labai sunkus, patartina įmaišyti smėlio arba perlito, kad pagerintumėte drenažą. Idealiam augimui dirvožemio pH turėtų būti neutralus arba šiek tiek šarminis (6,5-7,5).


Sodinimo laikas


Levandas Lietuvoje geriausia sodinti pavasarį arba ankstyvą rudenį. Tačiau vasarą taip pat galima sodinti levandas, jei užtikrinama tinkama priežiūra. Svarbu, kad augalai turėtų pakankamai laiko įsišaknyti iki šaltų rudens ar žiemos laikotarpių.


Levandų laistymo ypatumai vasarą

Levandų laistymas vasarą
Levandų laistymas vasarą
Getty nuotr.

Vasarą, ypač per sausras, levandas reikia reguliariai laistyti, tačiau svarbu neperlaistyti. Pagrindinis principas – leisti dirvožemiui išdžiūti tarp laistymų. Jei levandos bus perlaistomos, jų šaknys gali pradėti pūti. Optimalu laistyti anksti ryte arba vakare, kad vanduo geriau įsigertų į dirvą ir augalai nebūtų paveikti saulės kaitros.


Nors levandos yra atsparios sausrai, vasarą jos reikalauja daugiau dėmesio, ypač jaunieji augalai. Svarbu stebėti dirvožemio drėgmę ir laistyti, kai pastebite, kad viršutinis sluoksnis yra visiškai išdžiūvęs. Patartina laistyti kas 5-7 dienas, atsižvelgiant į oro sąlygas.


Levandų tręšimas vasaros metu


Levandos nėra labai reiklios trąšoms, tačiau norint užtikrinti gausų žydėjimą, galima tręšti kartą ar du per vasarą. Levandoms rekomenduojamos trąšos, kurios turi mažai azoto, bet daug fosforo ir kalio. Tokios trąšos padės užtikrinti gausų žydėjimą ir stiprų augimą. Būkite atsargūs su azotu, nes jo perteklius gali skatinti lapų augimą, o ne žiedų formavimąsi.


Tuo tarpu pavasarį rekomenduojama naudoti organines trąšas, pavyzdžiui, kompostą, kuris padės stiprinti augalų šaknis ir skatins žydėjimą.


Levandų genėjimas vasarą


Genėjimas yra vienas iš svarbiausių levandų priežiūros ypatumų, nes jis padeda formuoti gražią krūmo formą ir skatina naujų žiedų atsiradimą. Vasarą, po žydėjimo, patariama nugenėti peržydėjusius žiedus. Tai padės augalui nešvaistyti energijos sėklų formavimui ir skirti daugiau jėgų naujų žiedų auginimui.


Kaip tinkamai genėti?


Genėdami levandas, stenkitės nupjauti tik viršutinę dalį, nepažeisdami senųjų medžių šakų, nes jos sunkiai atsinaujina. Pjovimo linija turėtų būti ties žaliais, ne lignifikuotais (ne sumedėjusiais) stiebais. Taip užtikrinsite, kad augalas išliks kompaktiškas ir tankus.


Levandų ligos ir kenkėjai: dažniausiai pasitaikantys iššūkiai


Nors levandos yra palyginti atsparios kenkėjams ir ligoms, vis dėlto jos gali būti pažeistos amarų, voratinklinių erkių ar baltųjų muselių. Lietuvoje taip pat gali kilti problemų dėl per drėgno klimato, kuris skatina šaknų puvinio atsiradimą.


Natūralūs apsaugos būdai


Kenkėjų kontrolei galima naudoti natūralias priemones, tokias kaip česnako ar pipirmėtės purškalai, kurie veikia kaip repelentai. Svarbu užtikrinti gerą oro cirkuliaciją aplink augalus, kad sumažintumėte drėgmės sąlygotų ligų riziką. Jei pastebite šaknų puvinio požymius, pabandykite pagerinti dirvožemio drenažą ir sumažinti laistymo dažnumą.


Levandų dauginimo būdai


Levandos gali būti dauginamos sėklomis arba vegetatyviniu būdu, naudojant stiebų auginukus. Lietuvoje rekomenduojama naudoti stiebų auginukus, nes tai leidžia greičiau pasiekti žydinčius augalus ir užtikrina, kad nauji augalai bus identiški motininiams.


Vegetatyvinis dauginimas


Vasaros pradžioje ar viduryje nupjaukite 10-15 cm ilgio jaunų, žalių stiebų auginukus. Nuimkite apatinius lapus ir įkiškite auginukus į lengvą, gerai drenuotą substratą. Laikykite vėsioje ir šviesioje vietoje, kol auginukai įsišaknys, ir tada perkelkite juos į pastovią vietą sode.


Levandų priežiūra vasarą Lietuvoje reikalauja atidumo, tačiau tai atsiperka nuostabiu žydėjimu ir kvapniu sodu. Svarbiausi aspektai – tai tinkamas laistymas, saulėta vieta, geras dirvožemio drenažas ir tinkama genėjimo technika. Pasirūpinkite, kad levandos būtų sveikos ir stiprios, ir jos jus džiugins ne tik vasarą, bet ir visus metus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis