Sėjame į durpines tabletes: kaip jas išsirinkti ir pasėti

(1)

Tam, kad sodo entuziastams būtų lengviau pasiruošti pavasariui, sugalvojama vis naujų išradimų. Durpinės ar kokosinės tabletės yra vienas iš tokių gyvenimo palengvinimų. Pasižiūrėsime, kokie jų privalumai ir trūkumai.

Kas yra durpinės ir kokosinės daiginimo tabletės


Tai supresuota durpė, arba supresuotas kokoso plaušas, kuris atrodo kaip tabletė. Išmirkęs jis įgauna tūrio - pastorėja keletą kartų daugiau negu buvo sausa tabletė. Tiesą sakant, tas storėjimo procesas labai smagus pažiūrėti, nes tabletė pučiasi tiesiog akyse!


Išbrinkusi tabletė yra paruošta sėjimui. Kad išlaikytų formą ir neišbyrėtų, ji apjuosta specialia medžiaga. Todėl sėjimui nereikia vazonėlių, pakanka turėti indą, kuriame sustatysite visas tabletes viena prie kitos.


Sėjimas į tabletes ypač patogus tada, jei augalai nemėgsta persodinimo (pvz. paprikos ar agurkai). Į tabletę sėjama po vieną ar dvi sėklas, o vėliau lengva visą gumulą pasodinti į erdvų vazonėlį ar į gruntą. Kadangi tabletės šonai apjuosti, šaknys, kurios išlieka viduje, persodinimo metu nepažeidžiamos.


Pats sėjimo procesas - itin švarus. Nereikia barstyti žemių, ieškoti didelių indų ir maišyti juose žemių, nelieka nepanaudoto žemių pertekliaus: kiek tablečių reikia, tiek ir panaudojate. Praktiškai net rankų nesusipurvinate, todėl su tabletėmis sėjama labai greitai vien dėl to, kad nereikia skirti daug laiko pasiruošimui ir susitvarkymui.


Kokių papildomų priemonių reikia turėti


Reikės indo, į kurį sustatysime tabletes. Galite įsigyti specialų – paprastai jie pagaminti iš perdirbto plastiko, todėl jei jums rūpi aplinkos išsaugojimas, tai jau pliusas. Tokios daigyklos gražiai atrodo (kaip mini šiltnamiukai), jos turi pritaikyto dydžio skaidrų dangtį. Žinoma, kaskart nereikia pirkti naujos daigyklos – švariai išplaukite ir naudokite keletą kartų.


Taip pat puikiausiai tiks bet kokie plastikiniai indai, kurie liko nuo daržovių, mėsos, pieno produktų (būtina gerai išvalyti). Indo dydį pasirinkite pagal tablečių skaičių.


Galite naudoti tik vieną indą, kuriame sudėsite tabletes. Jei palaisčius liks vandens, perteklių nupilsite atsargiai prilaikant tabletes.


Patogiau naudoti naudoti du indus: vieną su skylutėmis, o apatinį kaip pagrindą, į kurį subėgs vandens perteklius. Jei palaisčius lieka vandens, jį lengva išpilti iš apatinio indo, nereikia pagrindinio aukštyn kojom kilnoti. Jei susimeistravot didelę daigyklą, tada ji būtinai turi būti iš dviejų indų.


Čia panaudojau juodą indelį nuo mėsos (atlieka lėkštelės funkciją), permatomą su skylutėmis nuo daržovių (galėtų būti kiek žemesnis) ir pasiruošiau skaidrų dangtelį nuo sausainių pakuotės. Jis bus reikalingas apdengti daigyklą iki tol, kol išlįs pirmieji daigeliai.


Tam, kad sėklos išdygtų greitai ir kokybiškai, reikalinga tinkama temperatūra. Todėl brinkinimui ir vėliau laistymui naudokite šiltą vandenį.


Kaip sėti naudojant durpines arba kokosines tabletes


Toliau viskas paprasta: sudėkite tabletes į indą. Jei vienoje tablečių pusėje yra duobutė, dėkite taip, kad duobutė žiūrėtų į viršų. Būtent į ją sėsime sėklytę.


Dosniai paliekite ir palaukite kelias minutes, kol susigers, o tabletė išbrinks. Jei suspaudus jaučiasi, kad tabletė kietoka, vadinasi, dar reikia kelias minutes palaukti.


Dabar vandens perteklių nupilkite, o į išbrinkusių tablečių duobutę įdėkite po sėklą ar dvi. Jei sudėtinga sėklas sukrapštyti, sudrėkinkite jas ir įdėkite į tabletę panaudodami medinį iešmelį buku galu, arba kitokį panašų ploną įrankį. Su juo pagilinsite duobutę, įdėsite sėklytę ir uždengsite ją vienu kitu plaušeliu.


Pasėjus, uždenkite skaidriu dangčiu, kad viduje būtų išlaikyta šiluma ir drėgmė. Kasdien atidenkite dangtį pravėdinti. Kai tabletė pastebimai pašviesėja, laikas laistyti: pripilkite vandens ant dugno ir palaukite, kol susigers. Jei susigėrė, o vandens dar liko, išpilkite perteklių.



Kuo skiriasi durpinės tabletės nuo kokosinių


Kai principas jau aiškus, reikia kažkaip išsirinkti tinkamas tabletes. Kokosinės yra šiek tiek brangesnės už durpines, bet jos nuolat painiojamos. Net esu mačiusi užrašą “kokosinių durpių tabletės”. Išties tai dvi skirtingos medžiagos.

Durpinės tabletės gaminamos iš gamtoje esančių durpių. Tai per tūkstančius metų susiformavę uolingi sluoksniai, kilę daugiausia iš tam tiktų samanų ir medienos kilmės medžiagų. Dažnai pabrėžiama, kad durpė yra natūralus organinis produktas. Tačiau labai svarbu yra tai, kad tai neatsinaujinantis šaltinis. Durpynams susiformuoti prireikė tūkstančių metų, dabar jie kasami, ir nėra kažkaip pakeičiami ar atnaujinami.


Durpės yra rūgštinės terpės, todėl daiginimo tabletėms jos yra nurūgštinamos, perdirbamos ir supresuojamos. Durpynų yra ir Lietuvoje.


Kokosinės tabletės gaminamos iš kokoso plaušo. Tuose kraštuose, kur auga kokosai, panaudojamas kokosų vanduo ir minkštimas, o kevalas tampa nereikalinga atlieka. Būtent kokoso kevalo plaušai yra panaudojami auginimui. Jie supresuojami į tabletes, kurias galime naudoti daiginimui. Net ir dideliems kiekiams galima įsigyti kokoso plaušų substrato – jis būna supresuotas kaip plyta, o išbrinkęs tampa puikiu puriu substratu, panašiu į durpę. Taigi kokosinės tabletės yra gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių.


Nors visada teikiu pirmenybę lietuviškiems produktams ir paslaugoms, šią temą dar reikėtų pagvildenti, ar nereikėtų orientuotis į atsinaujinančias medžiagas, o ne naudoti savo išteklius, kurie su laiku išseks.


Tad ką pasirinkti?


Tiek durpinės, tiek kokosinės tabletės veikia panašiai: jos sterilios, neturi maisto medžiagų, bet pasižymi puikiu vandens ir drėgmės išlaikymo balansu. Kad daigai gerai sudygtų, reikalinga šiluma ir drėgmė, tačiau jie pradeda pūti, jei vanduo užsilaiko. Su įprastais substratais ši rizika didesnė, o su durpėmis ar kokoso pluoštu vandens pasiimama tik tiek, kiek reikia, jo perteklius nubėga.


Kokosinės tabletės šiek tiek geriau išlaiko porėtumą. Jos greičiau išbrinksta, oro cirkuliacija jose geresnė. Kokosinėse tabletėse daigai sudygsta vienodai arba šiek tiek geriau negu durpinėse tabletėse, esant panašioms sąlygoms.


Kokosinių tablečių kaina šiek tiek aukštesnė nei durpinių – šiuo atveju abi pirkau vieno prekinio ženklo, buvo supakuota dėžutėse po 10 vienetų. Palyginimui, vienos kokosinės tabletės kaina buvo 0,02 Eur didesnė nei durpinės.

Bet kuriuo atveju ilgai kokosinėje ar durpinėje tabletėje neauginkite – ilgainiui joms pritrūks maisto medžiagų. Kai pikuosite daigus, perkelkite daigą su visa tablete į substratą ar gruntą. Šaknys praaugs tabletės užvalkalą ir įsišaknys naujoje vietoje.


Jei kils įtarimų, kad tabletės užvalkalėlis per tankus, o šaknys per silpnos praaugti, persodinant atsargiai nuimkite jį. O jei į tabletę pasėjote keletą sėklų, o augalas persodinimo nebijo, drąsiai tą užvalkalą nuimkite ir lengvai atskirsite daigelius vieną nuo kito.


Šaltinis: www.geltonaskarutis.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis