Ko nekompostuoti ar nenaudoti antrąkart?

Nors kompostavimas ir perdirbimas yra dvi svarbiausios ekologiško gyvenimo veiklos, tačiau turėkite omenyje, kad ne viskas turi būti kompostuojama ar naudojama antrąkart. Štai keletas daiktų, kurie sunkiai susidraugauja su gamta, ar gali būti naudojami tik vienąkart.

Seimui pradėjus svarstyti pataisas dėl šiukšlių išvežimo pabranginimo 50 - 60 procentų, nori nenori pradedi mąstyti apie didesnį tausojimą, rūšiavimą, antrinį daiktų panaudojimą. Jau baigiasi tie laikai, kai visoms šiukšlėms naudojome vieną kibirą. Ateina naujos tradicijos, ir daugelis pradeda rūšiuoti, kompostuoti. Tiems, kas dar planuoja pradėti kompostuoti, siūlome įsiminti, ko nereikia dėti į komposto dėžę.

Niekada nekompostuokite:- Duonos produktų, pvz. pyragų, tortų, makaronų, blynų ir panašių kepinių. Sudėjus juos į kompostavimo krūvą atversite vartus nepageidaujamiems kenkėjams.

- Kepimo aliejų: jie kvepia kaip maistas gyvūnams ar kenkėjams. Aliejai taip pat gali išbalansuoti drėgmės lygį komposte.

- Užkrėstų augalų: geriau jau kitaip sunaikinkite, nes nesinorės blogų bakterijų ar mikroorganizmų pernešti naujai tręšiamiems augalams.

- Lakais ar panašiomis priemonėmis dengto popieriaus, pvz žurnalai, katalogai, reklaminiai bukletai, folija. Folija neyra, o bjaurių chemikalų, naudotų spaudai, turbūt irgi nesinorės matyti trąšose.
Žmogaus ar gyvūnų išmatų. Per didelė rizika sveikatai. Į tą sarašą įeina ir kačių kraikas. Tačiau vabzdžiaėdžių išmatos tinka kompostui.

- Mėsos produktų: į tą sąrašą įtraukite kaulus, kraują, žuvų ar gvūnų riebalus. Tai kitų kenkėjų magnetas.

- Pieno produktų: geriau venkite kompostuoti pieną, sūrį, jogurtą, ar grietinę. Nors ir suirs, bet irdami pritrauks kitus kenkėjus.

- Ryžių: virti ryžiai ypatingai gerai pritraukia įvairias kenksmingas bakterijas, kurios nepageidaujamos komposte. Nevirti ryžiai pritraukia graužikus.

- Plokščių ar panašaus klijuoto, apdirbto medžio drožlių. Su medžiu kompostan pateks ir bjauri chemija.

- Sunkiai išnaikinamų piktžolių: pienių, gebenių, ar pan. Tokių augalų sėklos tik pasinaudos jūsų kompostu kaip gera trąša suleisti savo šaknis.

- Naudotų higieninių produktų: tamponų, sauskelnių, ar priemonių, prisigėrusių žmogaus kraujo ar skysčių, nes iškils rizika sveikatai.

- Graikinių riešutų: juose yra juglonų, kurio natūralus junginys yra toksiškas kai kuriems augalams.

Yra žmonių, kurie kompostuoja tiesiog viską, netgi aukščiau minėtus daiktus (dažus, alyvą). Na, tai mineralinės kilmės produktai, tad žmogus pats rizikuoja "susidraugauti" su pavojingomis lėtinėmis ligomis.

Niekada nenaudokite antrąkart, neperdirbkite:- Aerozolių talpų: Aišku, jos metalinės, tačiau jose yra likusių pavojingų chemikalų. Kai kuriose šalyse tokios talpos traktuojamos kaip pavojingi metalai.

- Baterijų: jos surenkamos atskirai.

- Ryškiai išdažyto popieriaus - jo poveikis kaip ryškios raudonos kojinės baltuose skalbiniuose.
Keramikos ir molinių indų, tarp jų kavos ar arbatos puodelių.

- Vienkartinių sauskelnių. Jose esančio popieriaus ar plastiko kol kas Lietuvoje neįmanoma perdirbti.

- Kenksmingos chemijos, tame tarpe variklio alyvos, antifrizo, ar pan. Mašinų alyva perdirbama, bet ji turi būti priduote specialiose surinkimo vietose. Išsiaišiškinkite, kas ir kur surenka kenksmingus naudotus chemikalus prieš pirkdami naujus.

- Namuose naudojamo stiklo: veidrodžių, stiklo paketų, lempučių, ar stalo indų, kurio praktiškai neįmanoma perdirbti. Lemputės gi irgi - jei energiją taupančios, tai jose yra nedidelis kiekis gyvsidabrio, jas reikia priduoti įmonei, surenkančiai tokias lemputes. Buteliai ir stiklainiai perdirbami.

- Kai kurių sulčių, gėrimų ar skysčių pakuotės. Jei tetrapak tipo pakuotės, ar plastikinės alaus, gaiviųjų gėrimų pakuotės, jas išmeskite į plastikui skirtus konteinerius. Kitos pakuotės neperdirbamos.

- Medicinos atliekos: švirkštai, kateteriai, vamzdeliai, skalpeliai ar kitos priemonės turi būti priduotos specialioms, tokias atliekas surenkančioms įmonėms.

- Vienkartinių rankšluosčių, nosinių, šluosčių. Nehigieniška, galima užsikrėsti. Jau pats pavadinimas sako - vienkartiniai.

- Padangų. Jas surenka specialios padangas perdirbančios įmonės už mažą mokestį.
Šlapio popieriaus. Perdirbėjai vengia sušlapusio popieriaus, nes tada pakinta popieriaus struktūra.

Šiais laikais yra pramonė prigaminusi įvairiausių pakuočių ar priemonių, kurios netgi neperdirbamos. Todėl prieš perkant daiktą geriau pasidomėti, ar pakuotė bei pats produktas perdirbamas. Jei neperdirbamas, kur galima priduoti specialioms įmonėms, kurios utilizuoja.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis